Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

USG ginekologiczne – co wchodzi w skład badania?

Badanie ultrasonograficzne jest podstawową metodą diagnostyczną wykorzystywaną w ginekologii. Obraz otrzymany za pośrednictwem aparatu USG stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy kluczowej dla utrzymania zdrowia układu rozrodczego u kobiet. Niestety, statystyki pokazują, że w dalszym ciągu kobiety w Polsce bagatelizują znaczenie badania USG. Stanowi to jedną z przyczyn wysokiego współczynnika śmiertelności wśród osób chorujących na nowotwory narządów rodnych. Badanie ultrasonograficzne pozwala na rzetelną ocenę stanu narządów rozrodczych, co w konsekwencji umożliwia szybką reakcję lekarza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Kiedy należy wykonać badanie USG?

USG ginekologiczne jest nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym badaniem obrazowym wykorzystującym działanie fal ultradźwiękowych. Pozwala na dokładne zobrazowanie budowy takich struktur jak: jajniki, jajowody, macica czy endometrium. W ramach profilaktyki USG ginekologiczne powinno być wykonywane nie rzadziej niż co 2 lata, natomiast należy je wykonać także w przypadku:

  • występowania nieregularnych miesiączek bądź ich braku;
  • występowania krwawień niezwiązanych z cyklem miesięcznym;
  • monitorowania przebiegu ciąży;
  • podejrzenia zmian w obrębie narządów rodnych;
  • nawracających dolegliwości bólowych w obrębie podbrzusza;
  • podejrzenia występowania wad anatomicznych narządów rodnych;
  • problemów z zajściem w ciąże oraz w diagnostyce niepłodności.

Jak przebiega ultrasonografia ginekologiczna i jak przygotować się do badania?

Zdecydowana większość badań USG ginekologicznych wykonywana jest metodą transwaginalną. Pozwala ona na uzyskanie najbardziej rzetelnych wyników. Badanie wykonywane jest na specjalnie do tego przystosowanym fotelu ginekologicznym bądź na leżance. Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej z szeroko rozstawionymi nogami w celu ułatwienia manewrowania sondą. Lekarz wykonujący badanie nakłada na głowice aparatu USG specjalny żel sprzęgający, który ma za zadanie zmniejszyć tarcie oraz zapewnić większy komfort podczas badania. Następnie wprowadza sondę do dróg rodnych i delikatnie manewruje na boki w celu uzyskania obrazu poszczególnych struktur. W przypadku, gdy badana nie rozpoczęła jeszcze współżycia, badanie USG może zostać wykonane przez powłoki brzuszne bądź przezodbytniczo.

Badanie nie wymaga od badanej poczynienia specjalnych przygotowań. Można je wykonać także podczas menstruacji. Pacjentki proszone są jednak o stawienie się na zabieg z opróżnionym pęcherzem. Czas jego wykonania nie przekracza kilkunastu minut, a po zakończonym badaniu pacjentka może powrócić do wykonywania codziennych obowiązków.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]