Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak stylowo i z klasą urządzić ganek ?

Ganek jest najczęściej drewnianą przybudówką, która stanowi ozdobę wejścia domu i niejako powiększa przestrzeń użytkową. Oczywiście zadaszony ganek będzie pełnił funkcję podobną do tarasu usytuowanego najczęściej z boku lub tyłu domu. Zatem będzie to miejsce relaksu i obcowania z naturą. Gdy już owa konstrukcja powstanie, warto stylowo urządzić ganek. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać?

Podłoga na ganku – na jakie rozwiązanie warto postawić i w jakim kolorze odmalować ganek?

Konstrukcja ganku najczęściej wykonana jest z drewna. Takie rozwiązanie świetnie komponuje się zarówno jako dobudówka do domu tynkowanego, jak i pokrytego panelami drewnianymi czy drewnopodobnymi. Świetnie sprawdza się też w zestawieniu z elewacją z cegły klinkierowej. Podłogę na ganku można pokryć po prostu drewnianymi deskami. Jednak one są podatne na butwienie, nasiąkanie wilgocią pleśnienie. Trzeba taką podłogę często konserwować. Zatem lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie. Dobrze mogą sprawdzić się płytki kamienne, które dobrze komponują się z drewnianymi słupkami ganku. Łupek kwarcytowy albo trawertyn może świetnie się sprawdzić, ale i taką podłogę trzeba impregnować. Płytki winylowe będą tym rozwiązaniem, które jest najbardziej trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Jeśli koniecznie chcecie wybrać podłogę drewnianą, to oczywiście drewno egzotyczne sprawdzi się najlepiej. Nie jest nasiąkliwe i nie ma tendencji do butwienia. Ganek można dodatkowo odmalować. Świetnie sprawdzi się kolor zbliżony do barwy ram okiennych i drzwi. Monochromatyczne wykończenie świetnie będzie się prezentować.

Oświetlenie ganku, czyli lampa stojąca zewnętrzna i kinkiety

Oczywiście konieczne jest również odpowiednie oświetlenie. Na ganku może stanąć zewnętrzna lampa stojąca. Można postawić na model z tradycyjnym abażurem albo miedzianym kloszem, który świetnie będzie się komponował z drewnem, tworząc postarzaną aranżację. Lampy stojące zewnętrzne metalowe, z kloszem odpornym na czynniki zewnętrzne sprawdzą się w przypadku industrialnej stylistyki ganku. Można do nich dobrać żarówki LED inspirowane tradycyjnymi z żarnikiem wolframowym. Istotne znaczenie ma by zarówno oprawy, jak i źródła światła posiadały szczelność na poziomie IP 65 lub IP 67. Odporność na wilgoć, a także promieniowanie UV sprawia, że lampy mogą świetne się prezentować przez wiele lat. Nad drzwiami wejściowymi po obydwu stronach powinny znaleźć się także kinkiety, które oświetlą wejście do domu. Dobrze by pasowały stylistyczne do lampy stojącej. Dobrze oświetlony ganek może służyć do wieczornego relaksu.

Huśtawka to element, którego nie powinno zabraknąć

Na ganku nie może zabraknąć huśtawki, która jest elementem dodającym szyku, a także funkcjonalności. Huśtawka może być wykonana z materiału technorattanowego, rattanu albo drewna. Można zdecydować się na ażurowy model w owalnym kształcie. Oczywiście taka huśtawka będzie przeznaczona dla jednej osoby. Jeśli zatem chcecie zapewnić w ten sposób dodatkowe miejsce do siedzenia podczas organizowanego na ganku grilla, to oczywiście większa huśtawka w kształcie tradycyjnej ławki będzie lepszym wyborem. Dobór huśtawki determinuje też wybór mebli tarasowych w podobnym stylu, które ozdobią ganek.

Meble tarasowe sprawdzą się także na ganku – wybierz technorattanowe

Na pewno jeśli chcecie, by meble tarasowe mogły stać na ganku niemal przez cały rok, to najlepiej sprawdzą się technorattanowe. Pozostałe przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych trzeba będzie chować w domu czy składziku. Można wybrać meble w czarnym kolorze, które świetnie skomponują się z szarą elewacją czy czerwoną elewacją w cegle. Białe meble tarasowe drewniane sprawdzą się w stylu prowansalskim, gdy także ganek odmalowany jest na biało. W tym przypadku trzeba będzie dbać o okresową impregnację. Można wybrać stół i ławeczki albo stół i ławkę w kształcie litery L. Do stołu mogą sprawdzić się także fotele pełne lub ażurowe.

Warto postawić także na oświetlenie dekoracyjne ganku i np. słupki oświetlić taśmami LED. Warto ozdobić go także roślinami doniczkowymi w technorattanowych, drewnianych czy ceramicznych donicach stojących bądź wiszących. Na tarasie pięknie będzie się prezentować lawenda, ale można postawić również na rośliny o zwisającym pokroju.