Lampy ścienne najczęściej przybierają formę kinkietów montowanych na ścianach pomieszczeń. Przydatne wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania lamp sufitowych (np. na poddaszach) lub gdy potrzebne jest doświetlenie wnętrza. Kiedyś kojarzone z wystrojem w domach naszych dziadków, dziś wracają na salony w nowym, odświeżonym i modnym stylu.
Rodzaje kinkietów
Lampy ścienne to bardzo popularny i uniwersalny rodzaj oświetlenia. Nadają się do każdego pomieszczenia – od łazienki, poprzez sypialnię, salon, aż po kuchnię. Dają dyskretne i niebezpośrednie światło, które nie razi i nie jest męczące dla oczu. Ich wzory często nawiązują do wiszących lamp sufitowych, dzięki czemu mogą tworzyć zgrany duet. Oto kilka ich najpopularniejszych rodzajów.
1. Druciane klosze
Klosze „druciaki” z widoczną, retro żarówką to prawdziwy hit. Pokochaliśmy je za ich prostą formę i klasyczny, minimalistyczny design. Pasują niemal do wszystkiego i wpasowują się w każdy nowoczesny styl (loftowy, industrialny, skandynawski, eklektyczny). Z powodzeniem można łączyć druciane lampy ścienne z tymi sufitowymi, by stworzyć dobrze doświetlone wnętrze.
2. Klasyczne abażury
W kształcie stożka, walca czy prostokąta. To uniwersalny i dość standardowy wybór. Dzięki temu, że są dość proste i zachowawcze w swej formie, będą spójne z klasycznymi, a nawet eleganckimi wnętrzami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mimo wszystko zaszaleć z ich wzorem i kolorem. Pamiętaj jednak, by pasowały one do całości i nie gryzły się z dodatkami i kolorami ścian.
3. Szklane klosze
To jedne z najbardziej klasycznych form kinkietów i lamp ściennych. Ich duży wybór można znaleźć np. w sklepie Romir Lampy. Mogą przybierać kształty piramidki, kostki czy kubka. Błyszczące, chromowane, z dodatkami drewna czy metalu. Szklane klosze wcale nie muszą być nudne i zachowawcze! Ich dużym plusem jest bardzo dobra przepuszczalność światła.
4. Gołe żarówki
Gruby wygięty pręt i duża żarówka. Choć może brzmieć dziwnie, w rzeczywistości wygląda niezwykle stylowo i ciekawie. Główne skrzypce gra tutaj duża, ozdobna żarówka Edisona, w stylu retro. Jej ciekawa forma nie wymaga przykrywania abażurem, a wręcz przeciwnie – jest ozdobą samą w sobie. Kinkiety z dużymi żarówkami pasują do nowoczesnych, modernistycznych i industrialnych wnętrz. Ich montaż nie przysparza wielu problemów, a ich ilość i rozmieszczenie można dowolnie dobierać do wielkości pomieszczenia i własnych preferencji.