Dobry hosting jest niezastąpiony w przypadku każdej strony internetowej. Niektóre projekty wymagają jednak lepszej klasy rozwiązań, do których należą bez wątpienia serwery VPS. O nich właśnie piszemy w tym artykule.
Na rynku znajdziemy różne rozwiązania hostingowe – od hostingu współdzielonego, poprzez serwery VPS, aż po serwery dedykowane. Wybór rozwiązania powinien zależeć od konkretnego projektu internetowego. Tutaj koncentrujemy się na VPS.
Czym jest serwer VPS?
Zacznijmy od tego, czym są serwery VPS. To wirtualne serwery (stąd Virtual Private Server), które są wydzielane na fizycznej maszynie. To jednak odrębne przestrzenie, bo całkowicie od siebie odseparowane. Sami decydujemy, jaki przydział zasobów będzie dla nas najlepszy. VPS jest rozwiązaniem pośrednim między serwerem dedykowanym a hostingiem współdzielonym. Zostańmy na chwilę przy tej ostatniej opcji.
Czym różni się VPS od hostingu współdzielonego?
Skoro wiemy już, czym są serwery VPS, warto wyjaśnić, czym różnią się od bardzo popularnego hostingu współdzielonego. VPS zapewnia przede wszystkim całkowitą izolację od innych użytkowników, czego nie ma w przypadku hostingu współdzielonego. Do tego w VPS otrzymujemy własny adres IP. To jednak nie wszystko. Mamy możliwość bardzo szerokiej konfiguracji, otrzymujemy dostęp do konta root, o czym w hostingu współdzielonym można tylko pomarzyć. W VPS mamy zasoby zarezerwowane tylko dla nas, nie trzeba się nimi dzielić. Oczywiście wcześniej trzeba wybrać wydajność, jaka nas interesuje (zwykle można ją także łatwo zwiększyć). VPS to większa swoboda i wysoka niezawodność.
Jakie zalety mają serwery VPS?
Coraz większa popularność serwerów VPS wynika również z tego, że mają one bardzo wiele zalet. Przede wszystkim dostajemy odizolowany serwer wirtualny, który ma gwarantowane zasoby. Dużą zaletą jest niemal nieograniczona konfiguracja serwerów VPS, optymalizacja i możliwość zainstalowania własnego systemu operacyjnego. Dzięki VPS otrzymamy także wydajność, jakiej naprawdę potrzebujemy, nie trzeba chodzić na kompromis. Często dostępna jest także łatwa skalowalność – możliwość szybkiego zwiększania lub zmniejszania potrzebnych zasobów, zatem można szybko reagować na obciążenia strony www. VPS pozwala używać własnego oprogramowania i nie ma limitów. Taki serwer to doskonałe środowisko dla wymagających witryn internetowych, ale i dla producentów oprogramowania czy intranetu.
Warto wybierać serwery VPS, bo mają naprawdę wiele zalet. To rozwiązania idealne, gdy uruchamiamy duży, wymagający wielu zasobów projekt internetowy. Zwykle w takim przypadku rozpoczyna się od VPS, aby z czasem sięgnąć po serwer dedykowany. To jednak zupełnie inny temat.