Chyba każdy z nas nocował kiedyś w hotelu. Zdarza się to podczas podróży służbowych lub wyjazdów prywatnych. O ile w pierwszym przypadku hotel jest dla nas zwykle, jedynie miejscem do spania o tyle w przypadku wyjazdów prywatnych często szukamy miejsc, które umożliwiają skorzystanie z wielu atrakcji. Wtedy czas, który możemy spędzić w hotelu jest bardzo istotny. Jak zatem sprawdzić ile realniego mamy?
Kiedy rozpoczyna się doba hotelowa?
Niektórzy goście hoteli myślą, że ich doba hotelowa rozpoczyna się w chwili, gdy po raz pierwszy przystępują progi hotelu. Niestety jest to mylne stwierdzenie. Większość hoteli ma odgórnie ustalony czas, który przysługuje każdemu z gości. W większości przypadków doba hotelowa rozpoczyna się ok. godziny 14 a kończy ok godziny 10 dnia następnego. Jak widać nie trwa ona równe 24 godziny.
Czemu służy doba hotelowa?Właściciel hotelu daje sobie czas na przygotowanie pokoi dla następnych gości. Dzięki ustaleniu jasnych zasad, zarówno goście jak i pracownicy hotelu wiedzą jakie możliwości im przysługują. Dobę hotelową stworzono, aby goście wiedzieli, o której mogą pojawić się w hotelu by pokój już na nich czekał, a pracownicy hotelu mogli odpowiednio zaplanować swoje obowiązki. W ten sposób obie strony unikają niepotrzebnych nieporozumień.
Goście często pytają czy istnieje możliwość wydłużenie doby hotelowej. Poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Dobę hotelową można przedłużyć, jeśli:
- recepcjonista wyrazi zgodę na przedłużenie doby hotelowej
- uiścimy opłatę na przedłużenie doby hotelowej
- w dniu naszego wyjazdu nie przewiduje się pełnego obłożenia hotelu.
Te trzy warunki są od siebie zależne. Czasami recepcjoniści wyrażają zgodę na bezpłatne przedłużenie doby hotelowej o godzinę czy dwie. Jeśli pracownik hotelu wie, że danego dnia nie przewiduje się pełnego obłożenia zwykle nie robi z tym problemów. W hotelach dość powszechnie stosuje się również zasadę tak zwanej leniwej niedzieli. W nocy z niedzieli na poniedziałek nawet najlepsze hotele mają zwykle bardzo niewielkie obłożenie, a goście, którzy przyjeżdżają na weekendy nie lubią wcześnie wstawać. W takich przypadkach możemy liczyć na udostępnienie pokoju nieco dłużej.
Doba hotelowa – ile kosztuje jej przedłużenie?
Nie przesadzajmy jednak z nadmiernym wykorzystywaniem uprzejmości pracowników. Jeśli potrzebujemy dłuższego przedłużenia doby hotelowej możemy zostać poproszeni o uiszczenie stosownej opłaty Wynosi ona zwykle kilkadziesiąt złotych. Za granicą zdarza się, że jest to określona kwota za każdą godzinę przedłużenia doby hotelowej. Często wynosi ona np. 10 euro za godzinę. Jeśli pokój potrzebny jest nam jedynie do przechowania bagaży warto zapytać, czy nie możemy zostawić ich w określonym miejscu. Niemal każdy hotel posiada zwykle bezpłatny pokój bagażowy.