Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak zmiany stóp procentowych wpływają na wycenę akcji?

Stopy procentowe w Polsce utrzymywały się na stałym poziomie pomiędzy 2015 a 2020, jednak w ostatnich latach Rada Polityki Pieniężnej wielokrotnie obniżała, a następnie zwiększała ich wartość. W jaki sposób takie zmiany wpływają na giełdę?

Stopa procentowa, czyli koszt pieniądza

Zanim przejdziemy do związku pomiędzy stopami procentowymi a giełdą, warto przyjrzeć się bliżej definicji tego pojęcia. Jest to właściwie koszt kapitału, wyrażany jako procent – w ten sposób określa się kwotę, jaką kredytobiorcy muszą zapłaci kredytodawcom za udostępnienie funduszy. Wartość ta jest podawana w ujęciu rocznym, a za ustalanie stóp banku centralnego w Polsce odpowiada Rada Polityki Pieniężnej. Należy także zaznaczyć, że w ramach gospodarki definiuje się w zasadzie kilka różnych stóp procentowych – najważniejszą z nich jest stopa referencyjna, czyli minimalna cena organizowania operacji rynkowych przez bank centralny na rynku międzybankowym. Od roku 2015 do początku 2020 stopa referencyjna utrzymywała się na stałej wysokości 1,5%. W trakcie roku 2020 była ona stopniowo obniżana aż do poziomu 0,1%, a od 2021 RPP wprowadziła kilka podwyżek – w pierwszych miesiącach 2022 jej wartość wzrosła z 2,25% do aż 6%.

Stopy procentowe a giełda

Wzrost stóp procentowych w szczególny sposób dotykają kredytobiorców, którzy muszą liczyć się z coraz wyższymi ratami. Wpływ zmian wprowadzanych przez RPP da się odczuć także na rynku akcji – w okresie, gdy stopa referencyjna znajdowała się na poziomie bliskim 0%, inwestorzy indywidualni wyjątkowo chętnie lokowali swoje środki na giełdzie. Czy zwiększenie stóp procentowych sprawia, że akcje są mniej atrakcyjne? Odpowiedź na to pytanie w sporym stopniu zależy od spółek i sektorów, w które inwestujemy. Największe straty odnotowują firmy, które są w dużym stopniu zadłużone, ze względu na fakt wzrostu kosztów obsługi kredytu. Jednocześnie niektóre spółki, na przykład z branży finansowej, mogą w takich warunkach liczyć na lepsze wyniki. To dobry moment, by przeanalizować sytuacje różnych branż i spółek, a także zasady działania innych instrumentów finansowych, które mogą być w większym stopniu odporne na zmiany stóp procentowych.

Inwestycje w akcje jako zabezpieczenie przed inflacją

Warto zaznaczyć, że w okresie wysokiej inflacji i wzrostu cen to właśnie giełda często stanowi skuteczne zabezpieczenie dla oszczędności. Mimo że zmiany w gospodarce dotykają wszystkich, poprzez rozsądne inwestycja można znacząco ograniczyć ich wpływ – a w niektórych przypadkach nawet wyjść na plus z niekorzystnych sytuacji. Aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, załóż konto w Saxo Bank Polska i skorzystaj z platformy SaxoTraderGO.

Przypominamy, że nie ma stuprocentowo pewnych inwestycji – kupuj akcje tylko za pieniądze, które możesz stracić. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku instrumentów pochodnych, takich jak opcje czy kontrakty CFD.