Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Przestrzeń na poddaszu, jako idealne połączenie artystycznej wizji domu i przestrzeni użytkowej

Przytulny pokój na poddaszu dla dziecka, sypialnia, a nawet kuchnia, lub duża łazienka to pierwsze pomysły, gdy robiąc remont domu docieramy do ciemnego i nieużywanego strychu. Zazwyczaj wrzuca się tam rzeczy zapomniane i już niepotrzebne. Wizja pięknie urządzonego domu na tym etapie zaczyna uwierać. Strych to wiele metrów kwadratowych do zagospodarowania, to powierzchnia, która kusi by dołączyć ją do reszty i scalić z realizowaną właśnie aranżacją domu.

Architekci oferują ciekawe pomysły, tak by poddasze nabrało klimatu i uroku, a jeśli niezbędne są dodatkowe metry kwadratowe, to strych jest najlepszym rozwiązaniem na ich pozyskanie.

Budując dom można już na etapie projektu wyczarować dobry pomysł. Często jednak w przypadku kupionego domu lub mieszkania dwupoziomowego należy dopasować własną wizję do istniejącego fragmentu przestrzeni. Pamiętać w obu przypadkach należy o zachowaniu wysokości i norm oświetlenia danej powierzchni.

Piękno i praktyczność, czyli projekt pokoju na poddaszu.

Tworząc projekt zagospodarowania strychu w pierwszej kolejności należy określić, do czego ma służyć jego powierzchnia. Czy będzie to sypialnia, gabinet, czy dzienny pokój na poddaszu, a może łazienka lub kuchnia, to właśnie na tym etapie decydujemy o wyposażeniu. Każde pomieszczenie musi spełnić wiele warunków, tak by było funkcjonalne. Sufity w skosach, krokwie, okna dachowe, niski pułap pod ścianami, to wszystko może sprawiać trudność w urządzaniu.

Pierwszy etap to uzyskanie zezwolenia na zagospodarowanie poddasza

Planowanie remontu strychu musi być bezapelacyjnie zaakceptowane formalnie, a żadna kwestia prawna nie może być pominięta. Aranżując przestrzeń na poddaszu należy wziąć pod uwagę szereg modyfikacji konstrukcyjnych, co wiąże się z odpowiednimi pozwoleniami budowlanymi zawartymi w przepisach o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym. Podstawowym organem, do którego należy się zwrócić o takie zezwolenie jest właściwy miejscowo urząd miasta lub gminy.

W pierwszym kroku trzeba wypełnić wniosek zawierający:

  • projekt dostarczony w 3 egzemplarzach, wraz z odpowiednim zaświadczeniem, że twórca projektu przynależy do izby architektów lub inżynierów budownictwa,
  • dołączone oświadczenie o prawie do użytkowania nieruchomości,
  • zgodę współmieszkańców na prace budowlane i wyłączne użytkowanie strychu, jeśli poddasze znajduje się w domu wielorodzinnym.

Na pozwolenie zazwyczaj czeka się 65 dni, w tym czasie urząd może zażyczyć sobie uzupełnienia wniosku i dostarczenia innych dokumentów. Dwa miesiące wystarczy, by przygotować się formalnie i finansowo do realizacji projektu. Można dobrze zaplanować zakres prac i czas ich wykonania, a po uzyskaniu zgody szybko i sprawnie przeprowadzić przebudowę.

Pokój na poddaszu otulony światłem

Strychy zazwyczaj są słabo lub wcale nieoświetlone. Jeśli w planach jest stworzenie sypialni, gabinetu, lub salonu obowiązkowe jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła. Przepisy jasno określają, że powierzchnia oświetlona w pokojach na poddaszu musi wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłoża. Zamontowanie okien jest nie tylko wymogiem formalnym, lecz również idealnym pomysłem na stworzenie jasnej i klimatycznej przestrzeni. Już na etapie budowy należy zastanowić się nad źródłem światła w adaptowanym, poddaszu – radzi Ewa Małysza, która opiekuje się branżą oświetlenie w sklepie internetowym edinos.pl

Dobrym pomysłem i jest skonstruowanie lukarny, czyli obudowanego okna, które będzie prawdziwą ozdobą domu. Najlepiej wykorzystać ten pomysł można w momencie projektowania budowy domu w najwcześniejszej fazie.

Inne okna dachowe we współczesnym budownictwie nadają się do zamontowania na dachu niezależnie od kąta jego nachylenia. Do wyboru są duże okna połaciowe dopasowane do rozstawu krokwi, okna obrotowe, uchylne, rozwierane i inne. Mogą być sterowane ręcznie, lub elektronicznie. Dzisiejsze technologie dają możliwość różnorodnego wyboru w zależności od potrzeb. Dobre wykorzystanie powierzchni dachu i montaż odpowiednich okien da naturalne oświetlenie i wpłynie pozytywnie na nastrój oraz na zdrowie.

W tej kwestii konieczne jest również branie pod uwagę warunków pogodowych. Duża ilość promieni słonecznych padających na szybę latem może spowodować trudną do zniesienia wysoką temperaturę i zmienić pokój na poddaszu w saunę. Rozwiązaniem są żaluzje, albo rolety. Z drugiej strony, nikt nie lubi, gdy mu kapie na głowę. Odpowiednio dobrane i zamontowane okna, które zachowają pełną szczelność uchronią przed podtopieniem.

Stary składzik, jako nowe pomieszczenia na poddaszu

Kreatywne pomysły podpowiedzą jak ujarzmić każdy centymetr powierzchni poddasza, tak by nadać mu charakter i klimat.

Dostosowanie do wymogów wysokościowych jest kolejnym warunkiem budowlanym. Wrzucając niepotrzebne rzeczy i tworząc ze strychu rupieciarnię, można poruszać się nawet na czworakach. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy dostosowujemy poddasze na cele użytkowe. Wyprostowanie się pod skosami może wiązać się z obtłukiwaniem głowy na każdym kroku, dlatego przyjęto 190 cm wysokości minimalnej. Już sam ogląd strychu w surowym stanie podpowie nam, na jakie pomieszczenie możemy spożytkować taką powierzchnię.

Sypialnia

Sypialnia na poddaszu jest jednym z najczęstszych zastosowań przestrzeni strychowej. Dobrze zagospodarowane miejsce da poczucie intymności i atmosfery sprzyjającej do odpoczynku. Wykorzystując elementy konstrukcyjne dachu, czy drewniane krokwie w zależności od inspiracji możemy stworzyć sypialnię w stylu nowoczesnym, lub rustykalnym. Ważny będzie dobór oświetlenia, odpowiednie usytuowanie łóżka, tak by bez problemu poruszać pionowo się w jego okolicach.

sypialnia na poddaszu

Salon lub gabinet, a może pokój dla dziecka

Pomysł na pokój na poddaszu rodzi się pod wpływem potrzeb. Dorastające dziecko może zechce delikatnej separacji swojego życia, wówczas przestrzeń taka stanie się jego małym światem.

Strych przemieniony na gabinet zapewni spokojną pracę, oderwie od rodzinnego rozgardiaszu i pozwoli dobrze skoncentrować się na zajęciach zawodowych.

Jeśli powierzchnia i rozmieszczenie pomieszczeń na dole nie sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu, wówczas salon na górze stworzy warunki do koncentracji życia rodzinnego.

pokoik dziecięcy na poddaszu

Kuchnia lub łazienka

Poddasze to idealne miejsce, gdzie można spokojnie gotować lub wziąć kąpiel pod rozgwieżdżonym niebem. Takie rozwiązanie wiąże się oczywiście z przystosowaniem i zamontowaniem niezbędnych urządzeń, podłączenia pionów wodnych i kanalizacyjnych, czy instalacji kuchennych. Jest to spore wyzwanie, lecz wystarczy sięgnąć po dobry projekt i można spokojnie zagospodarować tą przestrzeń.

łazienka na poddaszu

Niezależnie od przeznaczenia poddasze zawsze będzie dobrym rozwiązaniem i świetnym pomysłem na wykorzystanie dodatkowego metrażu domu. Mając już pomysł i projekt, wystarczy dopasować swoje wyobrażenia do potrzeb i budżetu. Nieistotne, czy będzie to pokój na poddaszu, czy łazienka należy mieć na uwadze przede wszystkim funkcjonalność. Korzyści w zagospodarowaniu strychu jest wiele i choć nie jest to najłatwiejsze zadanie, wykonana aranżacja może połączyć w całość wizję wyglądu swojego domu i pozwolić na wykorzystanie całej jego powierzchni użytkowej.

kuchnia na poddaszu