Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Odpowiednia uprawa storczyka w domu i mieszkaniu – podlewanie i pielęgnacja

Jak podlewać storczyka? Jest to jedno z pytań, które dotyczy pielęgnacji oraz uprawy tego rodzaju rośliny zarówno w domu jak i mieszkaniu. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż storczyki to rośliny które obecnie coraz częściej są bezcenną dekoracją domu. Jeśli w odpowiedni sposób o nie zadbasz, dostarczysz właściwą ilość wody oraz będziesz podlewać o odpowiedniej porze, odwdzięczą się rozkwitając. Należy jednak pamiętać nie tylko jak podlewać storczyka ale także kiedy to robić!

Storczyki – co warto o nich wiedzieć?

Na samym początku należy zaznaczyć, iż są to jedne z najpiękniej kwitnących roślin ora bardzo modne jako kwiaty doniczkowe! Co bardzo ważne, aby mogły cieszyć oko swoim wyglądem, wymagają również odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto się dowiedzieć jak wygląda ich prawidłowa pielęgnacja oraz wybrać odpowiednie odmiany storczyków i dostosować je do swoich indywidulanych preferencji.

Odmiany storczyków do uprawy w domu lub mieszkaniu

Wśród dostępnych odmian można wyróżnić między innymi:

 • phalaenopsis- gatunek polecany w szczególności osobom początkującym
 • dendrobium- wybierana bardzo często, przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest mało wymagająca
 • Vandy- gatunek storczyka, który jest dość trudny w uprawie, dlatego też jest odmianą jedną z najrzadziej wybieranych

Pamiętaj, zanim dokonasz wyboru właściwego storczyka, zdobądź jak najwięcej informacji o jego odmianie, bowiem jeśli poznasz dokładnie potrzeby swojej rośliny oraz będziesz postępować według zasad dotyczących uprawy takich jak: jak podlewać storczyka?, oświetlenie, a także nawożenie i temperatura, to uprawa będzie dla Ciebie łatwą i przyjemną rzeczą!

Rodzaj wody, odpowiednia temperatura oraz sposób podlewania storczyków

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż najlepsza woda dla storczyków to miękka woda, dlatego idealnym rozwiązaniem jest podlewanie ich tak zwaną deszczówką, oczywiście dotyczy to osób które mają taką możliwość. Osoby korzystające z wody, która jest naprawdę twarda z wysoką zawartością wapnia mają kilka możliwości między innymi: mogą ją uzdatnić za pomocą filtrów, wodę która pochodzi z wodociągu odstawić na dłuższą chwilę aby wapń mógł się osadzić lub zmieszać dostępną wodę z wodą destylowaną. Jaką temperaturę powinna mieć woda dla storczyka? Nie zaleca się, aby podlewać tego rodzaju kwiaty zimną wodą, dlatego że ma to negatywny wpływ na powietrzne korzenie storczyka! Najlepszym rozwiązaniem jest, aby woda miała temperaturę pokojową, zarówno woda deszczowa jak i z kranu, co istotne zanim zostanie użyta do podlewania powinna chwilę postać w mieszkaniu. Która metoda jest najlepsza- podlewanie, zanurzanie czy spryskiwanie storczyka? Jeżeli zastanawiasz się jak podlewać storczyka, będziesz potrzebować kilku wskazówek w szczególności dotyczy to osób początkujących, według specjalistów od storczyków zaleca się zanurzanie, należy pamiętać iż korzenie storczyków muszą szybko działać aby zaopatrzyć się w wodę. Ogromną zaletą tych kwiatów jest fakt, iż są w stanie w bardzo szybkim czasie przyjąć wodę z której będą mogły korzystać w przyszłości:

 • metoda zanurzania wygląda następująco: kiedy wstawi się rośliny do pojemnika z wodą korzenie bardzo szybko rozpoczynają pobieranie wody, po około pół godziny można wyjąć je z naczynia
 • jeżeli nie posiadasz czasu na zanurzanie storczyka należy dostarczyć mu wody innym sposobem jakim jest podlewanie, najlepszym rozwiązaniem jest wlanie wody do doniczki, w tym przypadku należy jednak mieć na uwadze aby nie spowodować zgnilizny korzeni
 • natomiast w przypadku spryskiwania storczyków- jest to zabieg, który niekoniecznie jest potrzebny i celowy, bowiem podnosi on nieznacznie tylko i wyłącznie wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a nadmiar wody na liściach może doprowadzić do późniejszej zgnilizny.

Podlewanie storczyków jak często należy to robić?

Jeśli zastanawiasz się jak często podlewać storczyka? Odpowiedź jest uzależniona między innymi: od wieku kwiatu, rodzaju doniczki oraz umiejscowienia w mieszkaniu lub domu. Według ekspertów podlewanie rośliny powinno przeprowadzać się tylko i wyłącznie po całkowitym wyschnięciu podłoża, można to sprawdzić w prosty sposób: wpadając palec do środka doniczki, w momencie kiedy nie ma wilgoci oznacza to najwyższą porę na dostarczenie wody. Co bardzo ważne, podlewanie storczyków powinno przeprowadzać się z częstotliwością od 3 do nawet 16 dni, w zależności od gatunku. Niektóre z rodzajów bez podlewania wytrzymają nawet pół miesiąca! Najlepszym czasem na podlewanie storczyków jest poranek, ponieważ w tym momencie rośliny dostają czas na osuszenie, nie zaleca się podlewania wieczorem w momencie kiedy obniża się temperatura. Jak rozpoznać czy jest pora na podlewanie storczyka? Aby nie podlać zbyt wcześnie kwiatów należy sprawdzić czy potrzebują wody, w tym celu można zastosować bardzo prosty trik, bowiem należy wyjąć roślinę wraz z doniczką, dzięki temu można w łatwiejszy sposób ocenić stan korzeni. W sytuacji jeżeli storczyk wydaje się lekki a korzenie wyróżniają się połyskiem oznacza to, że nadeszła pora na podlewanie!

Częste podlewanie storczyków czy rzadkie – które rozwiązanie jest lepsze?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mniejsza częstotliwość podlewania, bowiem jeżeli storczyk nie zostanie raz podlany, nie zaszkodzi to mu i jest to o wiele lepsze zastosowanie niż zbyt duża dawka wody! Ciekawostką jest fakt, iż większość storczyków bardzo dobrze znosi okres suszy, dlatego rośliny mogą być umieszczone w miejscach, do których wpadają promienie słoneczne. Pamiętaj storczyki należy podlewać częściej gdy:

 • rosną w koszach bez podłoża
 • wilgotność wokół roślin wynosi około 40%, w szczególności dotyczy to okresu grzewczego
 • temperatura powietrza wynosi więcej niż 20 stopni Celsjusza
 • wokół storczyków panuje większy przepływ powietrza.

Natomiast rzadsze podlewanie zaleca się w sytuacji gdy:

 • przez wiele dni jest pochmurnie i ograniczony jest dostęp rośliny do promieni słonecznych
 • temperatura w mieszkaniu spada poniżej 20 stopni Celsjusza
 • storczyki rosną w plastikowych doniczkach
 • jest niewielka cyrkulacja powietrza
 • wilgotność powietrza przekracza 70%.

Jeśli jesteś zainteresowany uprawą storczyków, na samym początku zapoznaj się z najistotniejszymi informacjami, między innymi jak podlewać storczyka oraz jak go pielęgnować, bowiem dzięki odpowiedniej wiedzy będziesz mógł cieszyć się pięknie rozkwitniętą rośliną!