Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak efektywnie oszczędzać na koncie oszczędnościowym? – praktyczny poradnik

Konta oszczędnościowe to jedne z najbardziej popularnych produktów na rynku bankowym. Proste w obsłudze, elastyczne, zapewniające dostęp do środków niemal w czasie rzeczywistym. Są ciekawym sposobem na zwiększanie puli oszczędności. Zanim jednak podjęta zostanie decyzja o wyborze konkretnego rachunku, warto dogłębnie poznać oferty różnych banków i warunki prowadzenia takich kont, aby faktycznie pomnażać pieniądze i nie tracić zarobionych kwot na poczet kosztów obsługi.

Limity wpłat, okresy kapitalizacji i okresy promocyjne

Tym, co przyciąga uwagę klientów poszukujących dobrych kont oszczędnościowych jest przede wszystkim wysokość oprocentowania. W reklamach i materiałach promocyjnych najczęściej jednak wskazywane są maksymalne stopy zwrotu, które wiążą się z pewnymi ograniczeniami finansowymi i czasowymi. Przeglądając dobry ranking kont oszczędnościowych, poznać można zarówno standardowe oprocentowanie, jak i to objęte warunkami promocyjnymi – na przykład z podwyższoną stopą procentową przez okres 3 czy 6 miesięcy, czy też zwiększonym oprocentowaniem do kwoty 50 tysięcy, przy limicie jednej wpłaty w miesiącu. Warto na to zwrócić uwagę, aby całość zdeponowanych pieniędzy pracowała na najwyższym, możliwym oprocentowaniu, przez maksymalny czas.

Czynnikiem, który równie mocno wpływa na dynamikę przyrostu oszczędności jest czas kapitalizacji odsetek. Najlepsze konto oszczędnościowe to takie, na którym odbywa się ona jak najczęściej. Kapitalizacja odsetek raz w miesiącu to optymalne rozwiązanie, które pozwala na bieżące pozyskiwanie gotówki lub też systematyczne zwiększanie kwoty, która będzie pracować w kolejnym miesiącu, a więc i zysku. Na rynku bankowym spotkać można już oferty, które gwarantują nawet codzienną kapitalizację odsetek, co jest wariantem idealnym, jeśli zarobione odsetki powiększają podstawę oszczędzania na preferencyjnych warunkach.

Koszty obsługi i warunki specjalne

Wiele osób, poszukując najlepszego konta oszczędnościowego, w pierwszej kolejności zapoznaje się z ofertą banku, który prowadzi ich rachunek osobisty. Bardzo często jest to dobry sposób na uniknięcie dodatkowych opłat, jednak nie warto ograniczać się tylko do swojej macierzystej placówki. Na rynku można bowiem znaleźć produkty, które nie wymuszają posiadania w tym samym banku rachunku osobistego, a ich oprocentowanie jest atrakcyjniejsze. Co więcej, coraz częściej to właśnie dla nowych klientów przygotowywane są preferencyjne warunki oprocentowania.

Przy wyborze konta oszczędnościowego ważny jest nie tylko zarobek, ale i koszt. Wybierając taki rachunek należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie wpłaty i wypłaty z niego są darmowe, czy może bank oferuje jedynie jedną wypłatę w miesiącu, a pozostałe wiążą się już z określoną opłatą. Dodatkowo, podpisując umowę na prowadzenie takiego rachunku może się okazać, że klienci zobowiązują się do obligatoryjnej, przynajmniej jednej wpłaty w miesiącu, aby zapewnić sobie określoną stopę procentową. Wszystkie te czynniki wpływają na to, jak efektywnie w rzeczywistości zostaną pomożenie oszczędności i warto to wziąć pod uwagę, zanim podpisana zostanie ostateczna umowa.