Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak wybrać firmę faktoringową – najważniejsze wskazówki

Jak wybrać firmę faktoringową? To pytanie spędza sen z powiek wszelkich klientów, którzy po raz pierwszy chcieliby skorzystać z zewnętrznego finansowania. Plusy z niego płynące są ogromne. Pokrótce przedstawimy je na początku tego artykułu.

Czym jednak kierować się podczas wyboru pewnej i stabilnej firmy faktoringowej? Osoby, które w niedługim czasie chcą zostać faktorantami (to znaczy skorzystać z omawianej tu usługi), z całą pewnością powinny przeczytać ten artykuł.

Firma faktoringowa czym jest

Zacznijmy od samych podstaw. Kluczowym pojęciem, w omawianym przez nas temacie, jest oczywiście firma faktoringowa. Jest to instytucja oferująca klientom usługi finansowania zewnętrznego na zasadach faktoringu.

Innymi słowy, to podmiot, od którego otrzymamy należność za wystawione naszemu kontrahentowi faktury z odroczonym terminem płatności. Dlatego też sprawą priorytetową pozostaje uczciwość i wiarygodność faktora. Tylko taki bowiem zapewni nam stabilne finansowanie.

Jak działa firma faktoringowa

Przyjrzyjmy się jednak samemu procesowi faktoringu. Na czym właściwie on polega? I w jaki sposób zarabia firma sponsorująca? W poniższym akapicie precyzyjnie to wytłumaczymy. Ujmując to w najprostsze słowa, faktoring to usługa sprowadzająca się do trójstronnej transakcji, w której udział biorą klient z niej korzystający (nazywany faktorantem), jego kontrahent oraz sama firma faktoringowa (nazywana w tym wypadku faktorem).

Sam proces faktoringu w praktyce wygląda zaś następująco. Przedsiębiorca oddaje instytucji finansującej faktury z odroczonym terminem płatności. Później ten ostatni wypłaca pierwszemu zapisaną na fakturze kwotę. Jak zaś zarabia firma faktoringowa? Otóż potrąca ona z przelewanej sumy koszt realizowanej przez siebie usługi. Zazwyczaj oscyluje on wokół kilku procent.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Ze względu na swoją elastyczność, faktoring w dużej mierze dopasować można do wymagań danego klienta. W rezultacie powstało wiele odmian usług faktoringowych. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

  • Faktoring niepełny (nazywany też z regresem) – podstawowa i najczęściej spotykana forma wyżej wymienionej usługi. Cechuje się niskim kosztem. Kierowana jest dla przedsiębiorców robiących interesy ze wiarygodnymi i sprawdzonymi przez siebie kontrahentami.
  • Faktoring pełny (bez regresu) – forma w pełni zabezpieczająca faktoranta przed niewypłacalnością kontrahentów. Faktor przejmuje bowiem na siebie ewentualny proces windykacji. To narzędzie finansowe kierowane jest do firm posiadających nowych, niesprawdzonych jeszcze kontrahentów.
  • Faktoring dla transportu – rozwiązanie dopasowane do firm z branży TSL.
  • Faktoring eksportowy – forma faktoringu pełnego ukierunkowana na finansowanie handlu zagranicznego.
  • Faktoring odwrotny (nazywany również zakupowym lub odwróconym) – polega na finansowaniu przez faktora zobowiązań faktoranta wobec swoich kontrahentów. Kierowany jest dla przedsiębiorców chcących terminowo opłacać swoje inwestycje.
  • Faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – produkt dopasowany do wyżej wymienionej branży oraz do firm, które stawiają na rynku swoje pierwsze kroki.

Jak wybrać firmę faktoringową?

Jaka więc jest najlepsza firma faktoringowa? Odpowiedź jest prosta – stabilna finansowo i wiarygodna. Przy wyborze warto więc kierować się tymi dwoma kryteriami. Jak je jednak zweryfikować? Otóż w przypadku stabilności przyjąć można, że im dłużej marka utrzymuje się na rynku, tym lepszym jest wyborem. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas przeglądania stron internetowych faktorów, spośród których dokonamy selekcji.

Drugim z wymienionych kryteriów jest wiarygodność. Tą zaś sprawdzić możemy, chociaż poprzez przeglądanie opinii klientów, którzy już skorzystali z usługi faktoringowej firmy. Nie zapominajmy, że strona internetowa jest wizytówką marki, im więc lepiej wygląda, tym lepszej obsługi możemy się spodziewać. Warto również zadzwonić do firmy faktoringowej i sprawdzić jak się nam będzie rozmawiało z reprezentującym ją managerem.

Podsumowanie

Warto więc wybrać firmę faktoringową, która specjalizuje się w interesującym nas rodzaju faktoringu. Niezależnie od tego, najbezpieczniej jest zdecydować się na sprawdzone i docenione instytucje finansujące, o dużym doświadczeniu i ugruntowanej pozycji na rynku. Dobrym przykładem firmy faktoringowej w Warszawie, która spełnia wyżej wymienione warunki jest Bibby Financial Service.