Hasło cholesterol wielu ludziom kojarzy się od razu z problemami zdrowotnymi. Przewijające się często w internecie zagadnienie: cholesterol 300 czy to dużo, jest tylko potwierdzeniem tego, co zostało napisane już na początku niniejszego tekstu. Dla przeciętnego Kowalskiego hasło cholesterol od razu kojarzy się z czymś negatywnym. Jak jest w rzeczywistości? Aby dobrze zrozumieć problem zbyt dużego poziomu cholesterolu w organizmie, na początku należy poznać, czym dokładnie jest omawiany związek organiczny
Cholesterol. Wróg czy przyjaciel?
Cholesterol potrzebny jest każdemu człowieku do produkcji witaminy D oraz innych, kluczowych dla organizmu człowieka hormonów. Dlaczego więc jest tak, że, choć cholesterol spełnia w organizmie pozytywną funkcję, tak wielu z nas kojarzy on się negatywnie? Wpływ na taki stan rzeczy mają z całą pewnością reklamy telewizyjne, które karmią nas materiałami dotyczącymi groźnego dla zdrowia cholesterolu. Trzeba jednak pamiętać, że sam w sobie nie jest on dla człowieka groźny, spełnia on pozytywne funkcje dla organizmu a jego poziom, uznawany za negatywny dla zdrowia, różni się w zależności od kraju!
Cholesterol na poziomie 300 czy to dużo, czy mało?
Każdy kraj ma swój poziom cholesterolu, który jego zdaniem jest dla człowieka optymalny. Dla przykładu w Polsce uważa się, że 200 mg/dl cholesterolu jest wynikiem dobrym, gdzie w Stanach Zjednoczonych za dobry poziom uważa się 350 md/dl. Gdzie zatem leży prawda? Jak odpowiedzieć na zadane pytanie: cholesterol 300 to dużo? Z odpowiedzią spieszą naukowcy, którzy, choć w wielu kwestiach różnią się od siebie, w omawianym temacie są raczej zgodni. Dla przeciętnego człowieka, cieszącego się dobrym zdrowiem, i z wiekiem nieprzekraczającym 60 lat, to 300 mg/dl cholesterolu jest wynikiem w normie.
Skąd w organizmie bierze się cholesterol?
Dbanie o odpowiedni poziom cholesterolu jest zdecydowanie łatwiejsze, kiedy wiemy, skąd bierze się on w naszym organizmie. Skoro na pytanie, cholesterol 300 czy to dużo, czy mało, wiemy już, że jest to poziom w normie, pora sprawdzić zatem, w jaki sposób jego poziom podnosi się w naszym organizmie, lub spada. Omawiany w niniejszym tekście związek chemiczny bierze się rzecz jasna ze spożywanych przez nas pokarmów, które są bogate w tłuszcze – mięsa, nasiona oraz różnego rodzaju oliwy i oleje. Jak widać zatem, utrzymanie 300 mg/dl, przy diecie bogatej w zdrowe tłuszcze może mieć tylko i wyłącznie pozytywny wpływ dla organizmu i zdrowia (nie wliczając w to przypadków, w których ktoś cierpi na inne schorzenia, i musi uważać na poziom cholesterolu lub jego wiek przekracza 60 lat).
Jedz z głową, a cholesterol nie będzie problemem
Wysoki poziom cholesterolu nie musi być problemem. Jego poziom w granicach 300 mg/dl nie musi oznaczać problemów ze zdrowiem. Dla wszystkich, którzy chcą mieć skuteczną kontrolę nad jego poziomem, zalecana jest dieta bogata w warzywa i owoce. Nie można jednak zapominać o tłuszczach! One również pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Wszystko należy robić jednak z głową.