Jesteś początkującym pisarzem i wszędzie słyszysz o beta readerach, ale nikt nie potrafi Ci powiedzieć, czym tak naprawdę zajmują się takie osoby? Czas to zmienić! Czytelnicy beta mogą być jednym z najlepszych narzędzi w Twoim pisarskim warsztacie. Ich pomoc może wpłynąć na Twoje teksty w sposób, który trudno było sobie wcześniej wyobrazić. Wydaj swoją książkę, mając pewność, że jest ona dopracowana w 100%! Wyjaśniamy kim jest beta reader i dlaczego warto korzystać z jego pomocy.
Na czym polega praca beta readera?
Beta reader przegląda gotowy tekst książki lub poszczególnych rozdziałów, wskazując błędy i dostarczając autorowi ogólnych informacji o treści z punktu widzenia czytelnika. Taka osoba może nie tylko poprawiać ortografię (takie błędy to normalne zjawisko w tekście, nad którym spędza się dużo czasu, poza tym to raczej rola korektora), ale przede wszystkim wskazywać problemy z logiką, dialogi, wymagające poprawy, słabsze sceny i postacie, nieścisłości, nietrafione opisy, kontrowersyjne żarty oraz wiele innych uchybień.
Beta readerem może zostać każdy, kto udzieli Ci pomocnych sugestii przed publikacją tekstu dla szerszego grona odbiorców. Taka osoba powie Ci np.: „wydaj swoją książkę, ale najpierw popraw ten błąd, zastanów się, czy taka postać jest konieczna lub, czy nie możesz odpowiedzieć tej historii w inny, ciekawszy sposób”. Czytelnik beta różni się od profesjonalnego korektora tym, że recenzuje książkę z perspektywy czytelnika, podczas gdy ci drudzy patrzą na tekst okiem pisarza — zwracają szczególną uwagę na wszelkie kwestie związane z rzemiosłem.
Jak znaleźć dobrego beta readera?
Zanim wydasz swoja książkę, poproś 1-2 osoby o to, by przeczytały Twój tekst i podzieliły się uwagami na jego temat. W niektórych kręgach pisarskich uważa się, że beta readerem nie powinien być członek rodziny lub bliski przyjaciel. Może być w tym odrobina racji – taka osoba często ma problem z przekazaniem szczerej krytyki, bojąc się o popsucie osobistych relacji. Dlatego o wiele lepszym wyborem będzie ktoś niespokrewniony, kto jest miłośnikiem książek lub nawet pisarzem i ma czas, by zerknąć na czyjeś dzieło.
Gdzie szukać takich osób? Dobrym miejscem mogą być grupy np. na Facebooku, łączące zapalonych czytelników lub początkujących pisarzy. W tym drugim przypadku możesz zaproponować współpracę barterową – przeczytać w roli beta testera tekst innego autora. Niektóre osoby decydują się również na opłacenie takiej usługi. Wtedy szukają beta czytelników m.in. na portalach, gromadzących ogłoszenia pracy dorywczej. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko o beta readerach. Skorzystaj z ich pomocy i wydaj swoją książkę z sukcesem!