Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Agresywny kot – jak oduczyć gryzienia i drapania ludzi?

Agresja u kotów to dość często spotykane zjawisko, którego nie można bagatelizować. Wręcz przeciwnie – w tej sytuacji należy bowiem podjąć specjalne kroki, by nasz kociak przestał przejawiać agresywne zachowania. Jaka jest najczęstsza przyczyna agresji u kotów i jak możemy temu skutecznie przeciwdziałać? Zobaczcie sami!

Dlaczego kot jest agresywny?

Niekiedy źródło agresywnego zachowania u kotów może leżeć głębiej, aniżeli mogłoby nam się wydawać. Bardzo często jest to związane z uczuciem lęku lub wściekłości. Wówczas kot reaguje na naszą obecność w sposób nie do końca pożądany, a to sprawia, że wzajemna relacja ulega stopniowemu pogorszeniu. Kocia agresja może również wystąpić na skutek nieprzyjemnego zdarzenia, dużych pokładów stresu lub rosnącej frustracji z powodu niezaspokojenia podstawowych potrzeb czy problemów zdrowotnych. Jeżeli kot odczuwa silny ból lub po prostu na coś choruje, może stać się agresywny.

W tej sytuacji należy podjąć specjalistyczne kroki i zgłosić się do weterynarza. Tutaj – https://www.przychodnianovet.pl/ – możesz zasięgnąć po profesjonalną pomoc. Przychodnia weterynaryjna Novet we Wrocławiu została stworzona z myślą o wszystkich zwierzętach.

Pamiętajmy jednak, że nie każde nietypowe zachowanie kociaka wiąże się z przejawem agresji. Koty często podgryzają nas i drapią łapkami, nie mając świadomości, iż wyrządzają nam ból. Jak zatem oduczyć kota gryzienia i drapania?

Przerwij zabawę

Wspólna zabawa ma ogromne znaczenie nie tylko pod kątem rozwoju kociaka, a także zacieśnienia relacji. Niestety kociaki często traktują drapanie i gryzienie jak formę rozrywki. W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak odpowiednio zareagować! Gdy tylko mruczek zaczyna przejawiać agresywne zachowania, natychmiast przerwij zabawę i wydaj z siebie sygnał, który pokaże mu, że takie zachowanie nie jest akceptowalne.

Zmień formę zabawy

Wbrew pozorom kociaki lubią to, co proste i zwyczajne! Niekiedy inwestycja w drogie zabawki dla kota może okazać się po prostu bezsensowna, gdyż karton w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak masz w domu multum zabawek, zacznij je wykorzystywać. W innym razie twoja ręka będzie cała podrapana, a kot nie zmieni swoich dotychczasowych nawyków. Zrezygnuj bowiem z aktywności, które nie wymagają wykorzystania kocich akcesoriów przynajmniej na jakiś czas.

Ignoruj futrzaka

Kot chce się bawić, lecz wciąż wykazuje agresywne zachowanie? Zacznij go ignorować! Odwróć wzrok i nie dotykaj go. Koty to niezwykle wymagające zwierzaki, a brak należytej uwagi sprawi, iż twój mruczek przekona się na własnej skórze, że nie akceptujesz drapania i gryzienia.

Obserwuj kota

I choć powody agresywnych zachowań mogą być różne, koty zwykle wysyłają wcześniej znak ostrzegawczy. Uderzanie ogonkiem, marszczenie pyszczka czy pokładanie uszu powinny nas zaalarmować. Jeżeli futrzak jest rozdrażniony, tym samym nie ma ochoty na pieszczoty, pozostaw go w spokoju do momentu aż sam wyrazi chęć zabawy.

Obdarz kota zaufaniem

W niektórych przypadkach zdarza się, iż wspomniana agresja ujawnia się z czasem na skutek traumatycznych zdarzeń lub nieustającego lęku. Co wtedy zrobić? Warto podejść do kota ze spokojem. Jeżeli zauważysz, iż futrzak jest lękliwy, tym samym ucieka od ciebie – nie rób niczego na siłę zwłaszcza w początkowym stadium. Kociak również musi się do ciebie przekonać i zobaczyć, że chcesz dla niego jak najlepiej. Spraw, by poczuł się przy tobie w pełni bezpiecznie i komfortowo. Z czasem zaobserwujesz pierwsze rezultaty, a wspólna zabawa nabierze nowego wymiaru!

Kary fizyczne? Powiedz stanowcze „nie”

Kary fizyczne nigdy nie były i nie będą dobrym rozwiązaniem. Mogą jedynie przynieść efekt daleki od pożądanego, a kot stanie się jeszcze bardziej agresywny. Mruczek straci do ciebie zaufanie i zacznie cię unikać na każdym kroku.

Kluczem do sukcesu jest konsekwentne wdrażanie nowych nawyków. Właściciele kotów niekiedy nie do końca wiedzą, czego tak naprawdę wymagają od futrzaka. Wysyłając sprzeczne sygnały, nie nauczysz kota dobrych zachowań. Każdego dnia ćwicz z kociakiem i nagradzaj go ulubionym smakołykiem za właściwe zachowanie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]