Raczkowanie jest kamieniem milowym w rozwoju naszej pociechy. Pojawiające się w okolicach ósmego miesiąca życia dziecka naprzemienne ruchy rąk i nóg ułatwiają przemieszczanie się dziecku po podłodze i powolne eksplorowane świata. Jak nauczyć dziecko raczkowania? Jak zachęcić małego odkrywcę do udoskonalenia tej techniki? Sprawdźmy.
Raczkowanie – dlaczego jest tak istotne
Pomimo że niektóre dzieci omijają etap raczkowania, przechodząc od razu do pełnej pionizacji warto zadbać, by pozycja czworacza była stałym elementem codziennych zabaw. Pozycja raczka jest jednym z najbardziej pożądanych etapów rozwoju malucha. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie wykonywania naprzemiennych ruchów (prawa ręka-lewa noga, lewa noga-prawa ręka) współpracują ze sobą w tym samym czasie obie półkule mózgowe, a to w przyszłości przełoży się na umiejętności związane z nauką czytania i pisania i przyswajanie nauki. Nauczyć dziecko raczkowania warto także po to, by stworzyć mu dobre warunki do pierwszych prób chodzenia. Pozycja raczka pozytywnie wpływa na wzmocnienie kręgosłupa oraz silną pracę kończyn malucha, pomaga także uzyskać swobodę ruchów, która znacznie ułatwi naukę stawiania pierwszych kroków.
Jak nauczyć dziecko raczkowania?
Małego człowieka możemy skutecznie zachęcić do przyjmowania pozycji raczka i stopniowego doskonalenia tej techniki. Zacznijmy od wspólnych zabaw na brzuszku, bo właśnie z tej pozycji najczęściej zaczyna raczkować dziecko, unosząc miednicę. By zachęcić dziecko do eksploracji w zasięgu jego wzroku połóżmy ulubioną zabawkę, usuwając wszystko inne, co mogłoby prowadzić do rozproszenia uwagi. Kiedy nasz maluch jest już dostatecznie rozbujany sprawdźmy, czy raczkuje w prawidłowy sposób, rozpoczynając od ruchu ręki, a nie kolana. Na wczesnym etapie raczkowania możemy pokazywać dziecku prawidłowy sposób ruszania się. Pamiętajmy, by dziecko uczyło się raczkowania na dobrej powierzchni, po której nie będzie się ślizgać, do pierwszych prób idealnie sprawdzi się mata piankowa, w późniejszym czasie podłoga wyłożona dywanem, dopiero potem dziecko dysponuje na tyle pewną obręczą barkową i siłą ruchów, że jest w stanie bez przeszkód przemieszczać się po kuchni wyłożonej płytkami. Nie wywierajmy presji i nie poganiajmy dziecka. Na początek wystarczy budowa prostego toru przeszkód dla maluszka, dzięki któremu nauczy się wspinać.
O czym pamiętać, kiedy uczymy dziecko raczkowania?
Jesteśmy już wyposażeni w wiedzę o tym, jak nauczyć dziecko raczkowania, możemy zatem rozpocząć ćwiczenia, które pomogą naszemu maluchowi zdobyć nowe umiejętności i wspomóc jego rozwój fizyczny. Pamiętajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa: usuńmy z drogi dziecka wszystkie niebezpieczne przedmioty, zabezpieczmy gniazdka elektryczne oraz kanty stołów i mebli. Stwórzmy przyjazne warunki do eksploracji i pokonywania pierwszych odległości. Dzięki temu zachęcimy malucha do dalszej nauki raczkowania.