Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Zielony dywan, czyli kiedy najlepiej siać trawę?

Wyhodowanie zielonego, bujnego dywanu w okolicach domu nie jest łatwe. Wiele osób błędnie sądzi, że jest to łatwa czynność do wykonania. Tak nie jest, o czym bardzo szybko przekonują się amatorzy pełni chęci. Rzeczywistość szybko potrafi zweryfikować wiedzę oraz umiejętność. Aby móc pochwalić się zielonym trawnikiem potrzebne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, jak również optymalny okres siania. Co należy o tym wiedzieć?

Kiedy siać trawę?

W ciągu roku wyróżniamy trzy podstawowe okresy, kiedy powinno siać się trawę. Oto one:

  • siew wiosenny – jest to jeden z najbardziej optymalnych okresów ze względu na dobrą wilgotność podłoża. Uwzględniając siew wiosenny pod uwagę bierze się okres na przełomie kwietnia oraz maja.
  • siew letni – tak, w lecie również można o tym pomyśleć. Aczkolwiek należy uwzględnić fakt, że w lecie ziemia nie jest już tak mocno wilgotna i trzeba będzie pomyśleć o jej regularnym nawadnianiu. Przy dużych upałach nie wystarczy tylko jedno podlewanie, ale dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Trawa ma to do siebie, że jest bardzo wrażliwa, jeżeli chodzi o wodę, dlatego jej minimalne ilości na pewno nie będą sprzyjać przy wzroście. Siew w okresie letnim może być opłacalny, ale również może okazać się mocno uciążliwy.
  • siew jesienny – podobnie jak w okresie wiosennym, woda jest wtedy o wiele lepiej nawilżona, dlatego zaleca się również siew na przełomie września oraz października. Trawa ma odpowiednio dużo czasu, aby przy względnie dobrych temperaturach zbudować dobry system korzeniowy przed nadejściem zimy. Jesień jest doskonałym okresem do wysiewu nasion, aczkolwiek należy uważać, aby zdążyć przed tym, zanim ziemia zacznie zamarzać przed okresem zimowym. Maksymalnie do końca października, bowiem według opinii specjalistów wysiew trawy na początku listopada jest jak loteria – wszystko zależy bowiem od pogody.

Zakładanie trawnika

Skoro już wiemy, kiedy siać trawę, to należy wiedzieć również jak zakładać trawnik. Wszystko także zależy od tego, kiedy planujemy wysiew. Ziemia pod trawnik wysiewany na wiosnę, powinna zostać przygotowana w okresie jesiennym. Oczyszczanie chwastów, przemieszanie z nawozem i obornikiem. Nie można również zapomnieć o tym, że ważna jest również kwasowość ziemi. Przy jesiennym wysiewie trawnika, wszystko – podłoże – powinno zostać już przygotowane w okresie jesiennym.

Planując wysiew należy uwzględnić nie tylko powierzchnię, ale również rodzaj ziemi z jaką mamy do czynienia na co dzień. Do tego należy zwrócić również uwagę na potrzeby danej gleby i nasiona, jakie wybieramy w sklepie. Dodatkowo, mając w swoim domu dzieci, warto dodatkowo wybrać takie mieszanki traw, które będą przygotowane w razie potrzeby do szybkiej regeneracji.