Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Wiosenne prace w polu – zaplanuj je krok po kroku

Wraz z nadejściem wiosny, w każdym gospodarstwie rolnym rozpoczyna się okres wytężonej pracy. Na szczęście, odpowiednio ją planując, możemy bez trudu zdążyć w odpowiednim czasie wykonać wszystkie niezbędne czynności, a tym samym cieszyć się udanymi zbiorami. W planowaniu może pomóc nam dobry kalendarz rolniczy.

Kiedy rozpoczynamy prace w polu?

Większość rolników niecierpliwie czeka na rozpoczęcie prac polowych, mając nadzieję na udany i owocny sezon. Warto jednak mieć świadomość, że wysiewu nasion nie powinniśmy przeprowadzać zbyt szybko.

Z informacji, jakie możemy znaleźć w kalendarzu rolniczym, wynika, że prac związanych z wysiewem nie należy rozpoczynać szybciej, niż w drugiej połowie marca. Bardzo ważne jest bowiem to, by gleba osiągnęła odpowiednią temperaturę. Przypomnijmy, że powinno być to minimum 4–5 st. C na głębokości 10 cm.

Dlaczego nie warto wysiewać roślin, kiedy temperatura jest niższa? Przede wszystkim w niskich temperaturach i tak nie zaczną kiełkować i wzrastać. Co więcej, nasiona narażone są na gnicie, rozwój pleśni oraz atak patogenów grzybowych. Częstą sytuacją jest pojawienie się na nasionach zmian chorobowych, które całkowicie uniemożliwiają im rozwój.

O czym warto pamiętać podczas wysiewu nasion?

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu roślin ma jednak nie tylko czas wysiewu, ale również sposób, w jaki to zrobimy. W kalendarzach rolniczych możemy znaleźć informacje na temat tego, że nasiona nie powinny być wysiewane zbyt głęboko. Optymalną głębokością jest minimum 2 cm pod powierzchnią gleby. Pamiętać musimy również o tym, że gleba, na której spoczywają nasiona, wbrew pozorom nie powinna być za bardzo rozpulchniona – szczególnie jeśli nie mamy możliwości podlewania wysiewów. Rozpulchniona gleba sprawia, że woda szybciej wnika w jej głąb, gdzie rośliny nie mają do niej dostępu oraz szybciej staje się sucha. Jednocześnie przestrzega się również przed wałowaniem ziemi, które może sprawić, że kiełki nie będą mogły się przebić.

Kwiecień – czas na pierwsze rozsady

Kolejnym ważnym terminem w kalendarzu rolniczym jest początek kwietnia. W miesiącu tym możemy rozpocząć już bowiem wysadzanie do gruntu rozsad – szczególnie roślin kapustnych. Pamiętajmy jednak, że rozsady produkowane są najczęściej w warunkach cieplarnianych – przesadzenie ich do gruntu może być dla nich szokiem termicznym, nawet pomimo hartowania. Dlatego też rozsądnie jest śledzić szczegółowe prognozy pogody i według nich zaplanować termin prac. Przesunięcie ich o tydzień lub dwa może pomóc nam uniknąć wielu problemów.

Jak widzisz, kalendarz rolniczy to nieodłączne narzędzie każdej osoby zajmującej się uprawą roślin. Dzięki niemu możemy nie tylko z wyprzedzeniem zaplanować prace, które należy wykonać, ale również zrobić to w optymalnym, gwarantującym dobre warunki wzrostu roślin czasie. Nie dziwi więc fakt, że z kalendarzy rolniczych każdego roku korzystają zarówno tradycyjni, jak i nowocześni rolnicy. Tym bardziej, że obecnie dostępne są one nie tylko w formie książek, ale również stron internetowych i aplikacji.