Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Odpady pobudowlane – jak je segregować?

Gruz to bardzo ogólne określenie na odpady powstające w wyniku prac remonotowo-budowlanych. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Odpowiednia segregacja śmieci jest wymagana także w przypadku kontenerów. Jakie odpady mogą się w nich znaleźć? Zachęcamy do lektury niniejszego artykułu, który nie pozostawi żadnych wątpliwości w zakresie segregacji.

Kontenery na gruz czysty

Już po nazwie można mniej więcej określić, co powinno znaleźć się w pojemniku na tego typu odpady. Mowa o „czystych”, a więc nie zanieczyszczonych płytami gipsowo-kartonowymi czy wielkogabarytowymi przedmiotami, elementach pobudowlanych. Mogą to być np. cegły, beton, pustaki czy tynków. Jedynym dopuszczalnym zanieczyszczeniem jest zaprawa łącząca cegły i tego typu materiały zespalające. Warto zadbać o to, aby gruz był odpowiednio pokruszony oraz rozdrobniony. To pozwala maksymalnie wykorzystać pojedynczy kontener na gruz Ożarów Mazowiecki należy do miast, w których często przeprowadza się remonty, więc liczy się każda okazja do oszczędności.

Co oznacza gruz zmieszany?

Najprościej ujmując, jest to gruz budowlany z domieszką innych odpadów. Jakich konkretnie? Przede wszystkim tynku, ceramice, dachówkach i niewielkich elementach murów. Dodatkowo w gruzie zmieszanym może znaleźć się (nie więcej niż 5% pojemności kontenera) złom, różnego rodzaju tworzywa sztuczne, butelki PET (również po chemii budowlanej), folie budowlane czy profile metalowe. Nie może za to zawierać ani trochę odpadów biodegradowalnych, komunalnych i elektrozłomu. To samo dotyczy puszek po farbach, aerozoli, papy, wełny mineralnej, a także azbestu czy eternitu.

Co obejmują odpady po remoncie oraz budowie?

Oczywiście remont i budowa to nie tylko gruz. To również wiele innych odpadów, które również mogą znaleźć się w podstawionym kontenerze. Oczywiście nie mogą wylądować wraz z gruzem. Co kwalifikuje się jako odpady poremontowe? Są to głównie worki po materiałach, styropian (także z kawałkami tynku), zniszczone narzędzia, szkło, płyty ceramiczne lub gipsowo-kartonowe, profile metalowe, drewno oraz folie.

Kontenery na odpady wielkogabarytowe

Kolejnym problemem do rozwiązania są stare meble, materace, wanny, rury, panele podłogowe i wiele innych elementów o pokaźnych rozmiarach, które określa się mianem wielkogabarytowych. One również mogą znaleźć się w kontenerze na gruz. I, podobnie jak w przypadku pozostałych typów odpadów, nie wolno ich mieszać. W przeciwnym wypadku firma zajmująca się wywózką może zażądać właściwego posegregowania bądź podwyższyć koszt usługi (ponieważ weźmie na siebie obowiązek uporządkowania).

Gdzie wynająć tani kontener?

W kwestii takiej, jak kontener na śmieci Ożarów Mazowiecki ma dostęp do profesjonalnej oferty firmy Byś. Z przyjemnością wypożyczymy nasz sprzęt na posegregowane odpady poremontowe i budowlane. Przy okazji podpowiemy, kierowani naszym wieloletnim doświadczeniem, najkorzystniejsze z punktu widzenia klienta rozwiązania.