Masz ścisły umysł, a jednocześnie nie brak ci wyobraźni? Być może to właśnie dla ciebie jest grafika komputerowa. Studia na tym kierunku stają się coraz modniejsze. Jakie masz po nich perspektywy?
Umysł ścisły, ale artystyczny
Prawie każdy słyszał określenie grafika komputerowa. Studia na tym wydziale umiejętnie łączą pozornie odległe od siebie dziedziny, jak informatyka, matematyka i sztuka. Ostatnie lata pokazały, że trudno wskazać branżę, w której grafika nie gra żadnej roli. Jest potrzebna do stworzenia logo firmy, zaprojektowania opakowania konkretnego produktu, bez niej nie da się stworzyć samochodu lub samolotu. Grafika etymologicznie pochodzi od słowa, oznaczającego pisanie, czyli czynność, wykonywaną ręcznie. Współcześnie jest ona tak integralną częścią komputerów, że bez nich udziału trudno wyobrazić sobie pracę grafika.
Grafika i nowoczesne technologie
Czy wiesz, kiedy powstała grafika komputerowa? Studia na tym kierunku nie były wtedy jeszcze powszechne. Schyłek lat 80. XX wieku pokazał, że produkt można sprzedać nie tylko poprzez język treści, ale też obraz drukowany. Z kolei pierwsza drukarka laserowa całkowicie zrewolucjonizowała podejście do samej grafiki komputerowej. Tym sposobem w kilka chwil można było drukować plakaty, billboardy, ulotki, czasopisma. Wszystko w nowoczesnej formie i estetycznym wydaniu. Obecnie jest to tworzenie różnego typu obrazów, linii, wykresów itp. przy użyciu specjalnego oprogramowania.
Cyfrowa wizualizacja rzeczywistości
Studia z grafiki komputerowej to wstęp do działalności w branży IT. Osoba projektująca działa twórczo, tworzy według własnej koncepcji w formie cyfrowej. Nie potrzebuje pędzla czy dłuta, tylko odpowiedniego oprogramowania. Co w tej sposób możesz stworzyć? Lista jest ogromna. Obejmuje logotypy, ulotki, reklamy, wydruk książek, tworzenie filmów, gier video, modelowanie 3D. Nie każdy grafik komputerowy to artysta. Wystarczy, że jest dobrym rzemieślnikiem. Bywają jednak twórcy, którzy imponują wyjątkowym kunsztem i tworzą prawdziwe dzieła sztuki.
Co po studiach graficznych?
Studia to wstęp do wielu fascynujących wyzwań. Możesz tworzyć ilustracje do książek, lub zająć się komercyjnymi animacjami. Wielu absolwentów tego kierunku znajduje pracę w reklamie, przy programach telewizyjnych, teledyskach, grach komputerowych. Grafik tworzy materiały dla wielu dziedzin, np. symulatory dla lotnictwa. Bez jego pomocy nie powstanie też profesjonalna strona internetowa. Na grafice oparte są wszystkie działania komercyjne, marketing i reklama. Studia z grafiki komputerowej mogą też oznaczać tworzenie trójwymiarowych obiektów. Grafiką komputerową operuje też przemysł filmowy i gry komputerowe.
Studia z grafiki komputerowej to inwestycja w zawód, który ma przyszłość. Nowoczesne technologie tylko umocnią ten trend. Szansę mają zarówno graficy indywidualiści, jak i pracujący w dużych zespołach.