Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Sadzenie tui – kiedy i jak należy to zrobić?

Kiedy sadzić tuje ogrodowe? To pytanie, które zadaje sobie bardzo wiele ogrodników, bowiem jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów iglaków, które obecnie występują w ogrodach. Wykorzystywane są one najczęściej jako osłony przeciwwiatrowe, żywopłoty oraz gęste szpalery, odznaczają się przede wszystkim niezwykłą wytrzymałością oraz bardzo szybkim wzrostem. W poniższym artykule dowiesz się między innymi: jakie są sposoby pielęgnacji tych roślin oraz wiele innych także istotnych zagadnień.

Czym tak naprawdę są tuje ogrodowe?

Tuje są obecnie jednymi z najczęściej kupowanych roślin ozdobnych do ogrodu, ich bardzo dużą zaletą jest przede wszystkim elegancki wygląd, są to żywotniki czy rośliny z rodziny cyprysowatych. Przede wszystkim należy pamiętać, iż są one niezwykle uniwersalne, mogą być sadzone zarówno grupach jak i pojedynczo, jako rośliny soliterowe. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów, przede wszystkim ze względu na szeroki wybór odmian oraz wielkości a także ich szerokie zastosowanie. Są wyjątkowo odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, oraz łatwe w uprawie, czy wiesz że można je sadzić również w donicach? Przez co mogą być nie tylko świetną ozdobą ogrodu, ale również balkonów i tarasów, wykorzystywane są również jako ozdoby na skalniaki. Dużą ich zaletą jest fakt, iż uprawa nie należy do bardzo skomplikowanych, aczkolwiek na samym początku należy zdobyć informacje jak sadzić oraz kiedy sadzić tuje!

Rodzaje tui ogrodowych

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów  tui ogrodowych, ale należy pamiętać iż wszystkie różnią się między sobą poszczególnymi wymaganiami, z tego podczas wyboru zaleca się, aby zastanowić się która odmiana będzie najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom. Wśród najczęściej wybieranych gatunków tui ogrodowych można wymienić:

  • zachodni- jest to roślina, która najbardziej odnajduje się w przepuszczalnej, lekko kwaśnej oraz żyznej glebie, dużą zaletą jest fakt że większość z nich odporna jest na mrozy oraz zanieczyszczenia. Jednak należy je osłaniać przed wiatrem oraz suszą, ten gatunek najlepiej odnajduje się w słonecznych miejscach, chociaż niektóre odmiany wolą również miejsca zacienione
  • olbrzymi- roślina posiada ciemnozielone igły, co bardzo istotne młode sadzonki tego gatunku nie są odporne na mróz dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zasadzenie ich w ciepłych i słonecznych miejscach
  • wschodni- to rodzaj gatunku, który jest najrzadziej wybierany przede wszystkim ze względu na wrażliwość na niskie temperatury, najczęściej znajduje zastosowanie w cieplejszych regionach kraju, jednak i w tym przypadku wymaga dobrze nasłonecznionych miejsc. Natomiast plusem tego gatunku jest to, iż jest odporny na suszę oraz wysokie temperatury.

W sytuacji jeżeli planujesz utworzyć żywopłot, najlepszym rozwiązaniem jest wybór gatunku zachodniego, bowiem  charakteryzuje się on średnim przyrostem jest to około 30 cm rocznie, oraz fakt iż roślina nie wykształca zbyt wiele szyszek. Podczas wyboru odpowiedniej tui ogrodowych najważniejsze jest, aby uwzględnić warunki jakie panują w ogrodzie oraz rodzaj gleby na której będą rosły.

Jakie sadzonki tui ogrodowych wybrać?

Oprócz posiadania wiedzy na temat, kiedy sadzić tuje ważne jest również, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na stan danych sadzonek, bowiem nie zaleca się aby kupować rośliny zwiędnięte z uszkodzonymi korzeniami lub uszkodzeniami które powstały przez szkodniki. Najlepszym rozwiązaniem są tuje ogrodowe o niewielkich rozmiarach, które uprawiane są w pojemnikach, są to rośliny nieco droższe jednak mają największą szansę aby przyjąć się w nowym otoczeniu.

Kiedy sadzić tuje?

Powinieneś wiedzieć, iż rośliny które są wychodowane w pojemniku mogą być sadzone przez cały okres, zarówno od wczesnej wiosny jak i późną jesienią. Jednak najlepszym okresem jest wczesna wiosna oraz późne lato, dzięki takiemu zastosowaniu rośliny bardzo szybko zaaklimatyzują się i przygotują przed upałami. W przypadku zasadzenia roślin w sierpniu lub we wrześniu także będą mogły przygotować się na nadejście zimy! O czym warto pamiętać, to fakt iż tuje można sadzić najpóźniej 6 tygodni przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, gdyż w innym przypadku mogą się nie przyjąć! Jasną rzeczą jest, iż po zimie w glebie znajduje się dużo wody, dlatego sadząc rośliny wiosną nie musisz obawiać się suszy fizjologicznej. Pamiętaj, aby zawsze przed zasadzeniem zbadać odpowiednie PH w glebie,  najlepszym rozwiązaniem jest aby była ona lekko kwaśna, jeśli jest obojętna lub zasadowa do zakwaszenia gleby można użyć specjalnego nawozu zakwaszającego. Natomiast jeżeli decydujesz się na zasadzenie tui jesienią, pamiętaj aby były one dobrze podlane przed nadejściem mrozów, dobrym sposobem aby ograniczyć parowanie wody jest wysypanie podłoża wokół sadzonek specjalną korą sosnową. Jest to rozwiązanie, które zatrzyma wodę w glebie, jednocześnie zakwasi ją oraz dostarczy odpowiednich składników mineralnych.

Jak oraz co ile należy sadzić tuje?

Należy pamiętać, iż podłoże w którym będą zasadzone tuje ogrodowe powinno być żyzne, przepuszczalne oraz wilgotne, bowiem na zbyt suchej powierzchni rośliny mogą bardzo szybko zmarnieć. Warto zdecydować się również na zakup specjalnego, gotowego podłoża do iglaków, można również wymieszać kompost z kory sosnowej ze specjalnym substratem torfowym. Pamiętaj, aby przed posadzeniem wybrane miejsce było odpowiednio przygotowane: między innymi należy je dokładnie odchwaścić. Jeśli planujesz utworzyć żywopłot, pamiętaj iż teren powinien być odchwaszczony na szerokość około 50 cm, jeżeli chodzi o dołek powinien on być około dwa razy szerszy od korzeni. Jeżeli planujesz utworzyć gęsty żywopłot najlepszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie roślin co około 60 cm, bardzo istotne jest również aby zachować odpowiednią odległość od płotu około 50 cm!  Dzięki temu rośliny mogą swobodnie się rozwijać, pamiętaj żywopłot to nie tylko świetna ozdoba ogrodu ale również ochrona przed wiatrem, zanieczyszczeniami oraz hałasem. Powinieneś wiedzieć, aby przygotować podłoże pod żywopłot należy:

  • ustawić rośliny w pozycji pionowej
  • następnie korzenie przysypać ziemią
  • pamiętaj aby otwór napełnić wodą a gdy ziemia wchłonie wodę, zasypać pozostałym podłożem
  • gdy powierzchnia zostanie wyrównania należy ponownie podlać rośliny
  • na samym końcu należy wyściółkować teren folią ogrodniczą oraz korą.

Dzięki takiemu zastosowaniu parowanie wody zostanie powstrzymane!

Pielęgnacja tui ogrodowych

Gdy już wiesz kiedy sadzić tuje należy również pamiętać, aby dbać o nie w odpowiedni sposób, bardzo ważne są pierwsze tygodnie roślin bowiem w tym czasie powinny być one regularnie podlewane i najlepiej zrobić to rano lub wieczorem. W okresach kiedy występują silne wiatry drzewka warto wesprzeć specjalnymi drewnianymi palikami, obecnie na rynku dostępna jest również specjalna szczepionka mikoryzowa, w którą warto się zaopatrzyć i
umieścić ją w ziemi zaraz po zasadzeniu roślin! Jest to bardzo polecany zabieg, bowiem ułatwi on roślinom pobieranie wody, oraz innych ważnych składników odżywczych, które znajdują się w podłożu. Co istotne, nawożenie powinno zacząć się wiosną i trwać przynajmniej do połowy lata, można również zastosować nawóz uniwersalny oraz inne specjalnie przeznaczone do iglaków.

Tuje ogrodowe to bardzo delikatne a zarazem wytrzymałe rośliny, nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji, dlatego z całą pewnością możesz umieścić je w swoim ogrodzie. Jeśli wiesz kiedy sadzić tuje, wybierz odpowiednie miejsce i ciesz się ich pięknym wyglądem!