Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Piec centralnego ogrzewania do domu – jaki wybrać?

Piec centralnego ogrzewania domu, to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wszystkich instalacji domowych. Każdy z nas bowiem oczekuje optymalnej temperatury we wnętrzu, w momencie gdy za oknem szaleje mróz i niesprzyjająca pogoda. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie i komfortowo we własnym domu. To właśnie od niego będzie zależało także zdrowie domowników. Możemy podzielić je na kilka kategorii jak np. sposób zasilania, funkcje i moc kotła. Jednak czym charakteryzują się piece centralnego ogrzewania i jaki najlepiej wybrać?

Piece centralnego ogrzewania domu – węglowe

Na samym początku przyjrzyjmy się piecom centralnego ogrzewania, które są w naszym kraju najpopularniejsze. Okazuje się, że piece węglowe są zasilane paliwem stałym i są najtańsze w użytkowaniu. Piec ten jednak wymaga stałej obsługi i niestety nie posiada automatycznego sterowania. Jeśli zdecydujemy się na taki rodzaj pieca centralnego ogrzewania, warto zwrócić uwagę na piec węglowy, nadmuchowy. Jest to niewielka alternatywa, by można było zautomatyzować sam proces ogrzewania. Utrzyma on znacznie dłużej temperaturę. Niektóre modele są także wyposażone w system kontroli spalania.

Piec na pellet

To kolejna z możliwości, kiedy chcemy wybrać piec centralnego ogrzewania. Piec na pellet jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym, a może pozostać on bezobsługowy nawet przez tydzień czasu. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na piec z podajnikiem, wystarczy go wcześniej napełnić i ustawić amplitudę. Taki piec wówczas może sam pobierać pellet przez około 7 dni. Warto rozejrzeć się za zbiornikiem najlepiej 400 litrowym do dosypywania biomasy. W tym celu, polecamy przejrzeć https://allegrolokalnie.pl/, by znaleźć najlepsze oferty w okolicy/

Jak działa i funkcjonuje piec na pellet?

Otóż wszystko rozpoczyna się od wlotu na ruszcie, którym do wnętrza kotła dostaje się powietrze z nawiewu. We wnętrzu, w pobliżu palnika umieszczony jest wentylator, który wydmuchuje spaliny, tym samym poprawiając wydajność spalania. Paliwo dostarczane do kotła podlega spalaniu, a to oznacza, że jednocześnie uzyskuje się ciepło. W wymienniku ciepła, można również podgrzać wodę. Kotły wyposażone są z reguły w grzałkę, więc takiego pieca nie rozpala się ręcznie.

Piec na ekogroszek do centralnego ogrzewania domu

Kolejną alternatywą do centralnego ogrzewania domu jest piec na ekogroszek. Jest on ekologiczny, a sam proces spalania praktycznie nie zawiera siarki. Ekogroszek nie powoduje także nagromadzenia się popiołu. Piec ten jest łatwy w obsłudze, gdyż jedynie wsypujemy ekogroszek, który nie powoduje zabrudzeń. Nie mniej jednak piece te, różnią się między sobą:

  • mocą kotła
  • rodzajami podajników
  • rodzajami sterowników

Oznacza to, że w zależności od wybranego pieca, możemy potrzebować różnych rodzajów paliwa i wymienników ciepła. Najlepiej postawić na modele z automatycznym sterownikiem, a sterownik dwustanowowy polecany jest tym, którzy chcą nieco zaoszczędzić.

Jak dobrać palnik do pieca na ekogroszek?

Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj pieca do centralnego ogrzewania domu, możemy wybrać jeden, z czterech rodzajów palników:

  • fajkę – klasyczną retortę
  • retortę obrotową, okrągłą
  • palnik rynnowy
  • palnik prostokątny

Nie mniej jeśli głównie zamierzamy palić ekogroszkiem, najlepiej sprawdzi się fajka. Przy paleniu żużlem lepszy będzie palnik rynnowy.

Jak dobrać wymiennik do pieca na ekogroszek?

Piec CO na ekogroszek może posiadać zarówno poziomy jak i pionowy wymiennik. Jeśli więc dysponujemy pomieszczeniem odpowiednio wysokim warto wybrać wymiennik pionowy. Do pomieszczeń niskich- analogicznie poziomy. Pamiętajmy, że mniej zanieczyszczeń będzie generował wymiennik pionowy.

Piece gazowe do centralnego ogrzewania domu

Podejmując decyzję o zakupie pieca gazowego, należy się przede wszystkim zastanowić nad tym, czy ma on być jedno czy dwufunkcyjny. Piec gazowy jednofunkcyjny sprawdzi się tylko i wyłącznie do ogrzewania centralnego domu. Jeśli jednak zależy nam również na możliwości podgrzania wody, należy zdecydować się na piec dwufunkcyjny. Sprawdzi się on szczególnie w małych domach, gdyż jego moc jest często ograniczona. Oznacza to, że lepiej będzie jeśli w danym momencie, ciepła woda będzie użytkowana przez tylko jedną osobę. Nie mniej jednak, dużą zaleta pieców dwufunkcyjnych jest ich niska cena, gdyż nie musimy dodatkowo instalować zasobnika na wodę.

Piec gazowy kondensacyjny do centralnego ogrzewania domu

Piece gazowe kondensacyjne charakteryzują się tym, że mają całkowicie zamknięta komorę spalania. Oznacza to, że nie spowodują one żadnego dyskomfortu podczas użytkowania. Można więc śmiało zainstalować je w kuchni czy nawet łazience. Gaz i spaliny z komory nie będą przenikać do wnętrza. Nie mniej jednak piece kondensacyjne gazowe, będą droższe od typowych modeli gazowych, dwufunkcyjnych. Dodatkowo warto również zakupić kocioł kondensacyjny, gdyż będzie on gwarancją wyższej sprawności, a nawet zapewni nam oszczędności rzędu 15-20% niż tradycyjne piece. Producenci modeli tego typu pieców, zapewniają także, że charakteryzują się one dłuższą żywotnością w porównaniu do tradycyjnych pieców gazowych.