Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Oleje silnikowe – funkcje i rodzaje

Każdy kierowca wie, że olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów samochodowych. Jest to płyn techniczny, który znajduje się w układzie smarowania silnika samochodowego. Podlega on wymianie podczas każdorazowego przeglądu serwisowego. Wszystko po to, aby samochód działał sprawnie i niezawodnie.

Funkcje oleju silnikowego

Oleje samochodowe mają wiele ważnych zadań. Warto wymienić wśród nich zachowanie prawidłowej temperatury pracy silnika oraz zapewnienie sprawnego funkcjonowania konkretnych jego części. Ponadto oleje samochodowe uszczelniają jednostki spalania, zapobiegają korozji wewnętrznej i pomagają w utrzymywaniu w czystości całej jednostki napędowej. Zwiększają również wydajność i trwałość silnika poprzez chłodzenie jego elementów oraz oczyszczanie z brudu i osadu węglowego. Oleje samochodowe wspomagają też redukowanie tarcia części mechanicznych silnika.

Różnorodne oleje samochodowe

Oleje samochodowe dostępne na rynku powstają według określonego wzorca. Podstawą ich składu są oleje bazowe, uszlachetniające dodatki oraz modyfikujące lepkość związki. Poszczególne receptury różnią się od siebie z uwagi na konieczność wytwarzania olejów o właściwych dla produkowanych rodzajów silników parametrach. Oleje samochodowe można podzielić na kilka kategorii. Smary z wszystkich wymienionych powyżej grup dostępne są w sklepie Ucando.pl. Wyróżniamy dzisiaj następujące oleje silnikowe:

  • syntetyczne – ze względu na mniejszą lepkość bardzo dobrze radzą sobie z ochroną ruchomych części silnika, gwarantując ich płynną i prawidłową pracę nawet w warunkach dużego nacisku i wysokiej temperatury. Dzięki nim można uniknąć szybkiego zużywania się paliwa, a zimą rozruch silnika staje się łatwiejszy. Niska lepkość olejów syntetycznych pozwala im także na płynne rozprowadzanie po powierzchni roboczej jednostki, co zapewnia utrzymywanie silnika w czystości na długi czas. Używane najczęściej w nowych modelach samochodów,
  • półsyntetyczne – łączą najlepsze cechy olejów syntetycznych i mineralnych. Stosowane zwykle w starszych modelach pojazdów, rzadziej w nowszych. Choć mają gorsze właściwości od olejów syntetycznych, w wielu przypadkach równie dobrze zapewniają ochronę silnikowi. Stosuje się je zarówno w nowszych, ja ki w starszych modelach pojazdów.
  • mineralne – te oleje samochodowe należą do najgorszych jakościowo, głównie ze względu na słabsze właściwości smarne i trudniejsze rozprowadzanie po powierzchni jednostki. Zazwyczaj stosowane w starszych modelach pojazdów pobierających więcej oleju.

Choć częstotliwość wymiany oleju zależy od eksploatacji silnika, jakości powietrza i filtrów paliwa, to zaleca się wymianę smaru na nowy przynajmniej raz w roku. Zwłaszcza w przypadku wymagających jednostek napędowych duża częstotliwość wymiany oleju jest bardzo ważna. Równie istotne jest, aby wybierać wysokiej jakości oleje, przeznaczone konkretnych modeli silników.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami z Ucando.pl – https://www.ucando.pl/k/oleje-silnikowe/U2001.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]