Zapewne dla ciebie i wielu innych nastał właśnie od dawna wyczekiwany moment, w którym możesz nareszcie nabyć swój pierwszy w życiu motocykl. Jest jednak dość sporo informacji i formalności, o których koniecznie trzeba wiedzieć jeszcze przed wyborem oraz zakupem wypatrzonego przez nas pojazdu. Są również procedury, o których wielu z nas zwyczajnie nie pamięta, dlatego w poniższym artykule wyjaśnimy wszystkie najważniejsze zagadnienia oraz zwrócimy uwagę na najistotniejsze aspekty wspomnianych postępowań.
Jakie są niezbędne dowody zakupu motocykla?
Zdecydowanie jednym z najważniejszych dokumentów potwierdzających nasz zakup będzie faktura, którą z pewnością otrzymamy, nabywając pojazd z salonu, lub od dealera. Jest to dowód zakupu, zatem posiadanie tego dokumentu będzie dla nas niezbędne podczas rejestracji konkretnego motocykla. Warto również zachować ten dokument w razie gwarancji pojazdu, gdyby z jakiegoś powodu dotykały go usterki lub wszelkie inne nieprawidłowości.
Równie istotnym dla nas dokumentem powinna być umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Także wykorzystamy ją do rejestracji naszej maszyny, niemniej dobrze jest ją zachować nie tylko z tego powodu. W przypadku, gdyby zakupiony przez nas motocykl posiadał jakiekolwiek wady techniczne, o których nie zostaliśmy poinformowani jeszcze przed zakupem, wtedy dzięki tej umowie będzie nam przysługiwać należyta ochrona.
Umowa kupna-sprzedaży motocykla – co trzeba wiedzieć?
W pierwszej kolejności należy pamiętać, że zazwyczaj umowy tego typu przyjmują bardzo dowolną formę, zatem stosunkowo każda taka umowa się od siebie różni. W trakcie uzupełniania takiej umowy powinno się również dokładnie sprawdzić poprawność danych obu stron transakcji oraz samego pojazdu. W przypadku obecności wszelkich trwałych uszkodzeń motocykla jeszcze przed sfinalizowaniem zakupu warto wpisać je do umowy. Wtedy, jeżeli doszłoby do jakichkolwiek nieprawidłowości stanu pojazdu niezwiązanych ze wspomnianymi usterkami, można śmiało się ubiegać do przysługujących nam w umowie praw. Jak się okazuje, nie każdy problem pojazdu musi zostać uwzględniony w umowie, zatem jest to w naszym interesie, aby dopilnować wszystkich tego typu szczegółów.
Warto także pamiętać o sprawdzeniu prawidłowości numeru VIN pojazdu, gdyż w jego przypadku całkiem łatwo o literówkę. Jeżeli chcemy być całkowicie pewni poprawności wszystkich wprowadzonych danych, zaleca się także poproszenie osoby sprzedającej o jej dowód osobowy lub inny dokument potwierdzający tożsamość, aby sprawdzić, czy dane się pokrywają.
Przed zakupem motocykla warto się również wyposażyć we własną umowę w liczbie dwóch egzemplarzy. Wiele stron internetowych oferuje darmowe szablony takich umów do pobrania i wydrukowania. Dzięki temu będziemy mieli absolutną pewność, że nasza umowa będzie posiadała wszystkie niezbędne dla nas dane oraz informacje.
Ubezpieczenie OC dla motocykla
Podstawową czynnością po zakupie każdego pojazdu jest jego ubezpieczenie, w tym przypadku ubezpieczeniem OC. Później, na przestrzeni lat posiadania pojazdu trzeba koniecznie mieć na uwadze ciągłość trwania tego konkretnego ubezpieczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy zostać ukarani grzywną wynoszącą nawet 750 zł.
Natomiast przy wyposażeniu się w już ubezpieczony pojazd, należy pilnie skontaktować się z obecnym ubezpieczycielem, aby poinformować o zmianie właściciela. Procedura ta może się wiązać z koniecznością dopłacenia pewnej kwoty do ubezpieczenia, niemniej zazwyczaj nie jest ona wyjątkowo duża.
Czy opłata podatku jest konieczna?
W wielu przypadkach opłata podatku PCC jest nie do wyminięcia. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są jednak motocykle sprowadzone z terenów Unii Europejskiej do Polski, jeżeli tylko zostały zakupione na fakturę lub jeśli ich wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł. Jeśli tak nie jest, kupując dany pojazd na mocy umowy kupna-sprzedaży koniecznie musimy wtedy dopłacić wspomniany podatek 2% w przeciągu 14 dni. Wbrew pozorom nie warto zaniżać kwoty zakupu pojazdu dla zmniejszenia podatku, gdyż w sytuacji, w której potencjalnie moglibyśmy chcieć odzyskać pieniądze za pojazd przykładowo ze względu na jego nieujawnione usterki, odzyskamy wtedy jedynie zaniżoną przez nas kwotę podaną w umowie.
Co trzeba zabrać ze sobą do rejestracji motocykla?
Udając się do naszego Wydziału Komunikacji, należy przede wszystkim zabrać ze sobą:
- fakturę będącą dowodem zakupu lub umowę kupna-sprzedaży,
- kartę pojazdu,
- dowód rejestracyjny,
- stare tablice rejestracyjne, jeśli motocykl takie posiada,
- certyfikat potwierdzający ważność badań technicznych pojazdu, jeśli nie jest starszy niż 3 lata,
- nasz dowód tożsamości,
- wniosek o rejestrację motocykla wraz z należytymi opłatami.
Chcesz kupić pierwszy motocykl? Sprawdź ofertę Motomio.pl