Dzisiejszy konsument od środków czystości oczekuje nie tylko skutecznego działania czy wydajności, ale również ekologiczności. Na czym może ona polegać? Chodzi tu nie tylko o opakowanie pochodzące z recyklingu czy nadające się do ponownego przetworzenia. Znacznie ważniejszy jest w tym przypadku skład preparatu, który powinien być neutralny dla środowiska. Jak rozpoznać taki detergent?
Co to znaczy, że środek czystości jest ekologiczny?
Kiedy można mieć pewność, że środek czyszczący jest w pełni ekologiczny? Z pewnością w przypadku, kiedy w jego składzie znajdują się wyłącznie naturalne substancje, takie jak kwasek cytrynowy czy soda. Jeśli jednak takie składniki byłyby wystarczająco skuteczne i wygodne w użyciu, nikt nie potrzebowałby gotowych detergentów. Chemia gospodarcza w wersji ekologicznej dąży zatem do najlepszego kompromisu pomiędzy efektywnością działania a naturalnością składu. Z reguły znajdziemy w niej pewien odsetek substancji powierzchniowo czynnych, jednak cała formuła preparatu będzie nieszkodliwa dla środowiska – biodegradowalna, czyli ulegająca pełnemu rozpadowi na substancje neutralne.
Jeśli chodzi o ekologiczne środki czystości hurtownia chemii gospodarczej może ułatwiać swoim klientom dokonanie właściwego wyboru, odpowiednio oznaczając preparaty przyjazne środowisku. Z reguły odnajdujemy je w osobnej kategorii. Detergent „eko” oznacza się także specjalnym symbolem ECOLABEL, który gwarantuje, że środek przeszedł pozytywnie rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa stosowania.
Co zawierają w swoim składzie ekologiczne środki czystości?
Wielu producentów ekologicznych środków czystości przekonuje, że ich preparaty – chociaż bezpieczne dla środowiska – są równie skuteczne, co detergenty nie oznaczone jako ekologiczne. Jak to możliwe? Przeglądając chemię gospodarczą dostępną w ofercie takich hurtowni, łatwo zauważyć jakimi substancjami producenci zastępują związki chemiczne o szkodliwym dla środowiska działaniu. W składach preparatów ekologicznych znajdujemy między innymi:
- kwasy pochodzenia roślinnego,
- tłuszcze roślinne,
- olejki eteryczne,
- etanol (alkohol),
- kwasek cytrynowy,
- sodę oczyszczoną.
Wszystkie te składniki są bezpieczne nie tylko dla środowiska, ale i dla człowieka. Występują między innymi w formułach kosmetyków czy nawet w przepisach kulinarnych. Najprostszym sposobem na rozpoznanie ekologicznego, bezpiecznego środka chemicznego jest sprawdzanie jego składu pod kątem skomplikowanych, długich nazw chemicznych. Im dłuższy, bardziej rozbudowany i obco brzmiący skład, tym mniejsza szansa, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym. Składniki naturalne mają zwykle łatwe do rozszyfrowania nazwy, nawet dla laika.
Załącznik:
pexels-gustavo-fring-3867607.jpg
W jakich opakowaniach sprzedaje się ekologiczne środki czystości?
Ekologiczne opakowania dzieli się na kilka grup. Są to przede wszystkim opakowania z tworzyw, które szybko rozkładają się na neutralne dla środowiska substancje – na przykład papier. Inna grupa ekologicznych opakowań to te powstałe w wyniku recyklingu lub nadające się do przetworzenia. W przypadku środków chemicznych mamy do czynienia przede wszystkim z tym drugim rodzajem opakowań, ponieważ większość preparatów ma postać płynną. Wyjątkiem będzie jedynie proszek do prania czy mydło w kostce, które można bezpiecznie przechowywać w kartonowym pudełeczku. Warto pamiętać również o trzeciej grupie opakowań ekologicznych – o opakowaniach, które nadają się do ponownego użytku. Sklep może zachęcać swoich klientów do zakupu dużych, ekonomicznych opakowań detergentów typu zapas i przelewania ich w mniejsze opakowania z dozownikiem, co zdecydowanie obniża zużycie plastiku.
Czy warto zaoferować swoim klientom ekologiczną chemię gospodarczą? W dzisiejszych czasach z pewnością dobrze jest poświęcić kilka półek w sklepie dla świadomych ekologicznie konsumentów. Oczywiście, sam przedsiębiorca musi wcześniej nauczyć się rozpoznawać prawdziwie bezpieczną dla środowiska chemię gospodarczą, choćby po jej składzie.