Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak rozpoznać ekologiczne środki czystości?

Dzisiejszy konsument od środków czystości oczekuje nie tylko skutecznego działania czy wydajności, ale również ekologiczności. Na czym może ona polegać? Chodzi tu nie tylko o opakowanie pochodzące z recyklingu czy nadające się do ponownego przetworzenia. Znacznie ważniejszy jest w tym przypadku skład preparatu, który powinien być neutralny dla środowiska. Jak rozpoznać taki detergent?

Co to znaczy, że środek czystości jest ekologiczny?

Kiedy można mieć pewność, że środek czyszczący jest w pełni ekologiczny? Z pewnością w przypadku, kiedy w jego składzie znajdują się wyłącznie naturalne substancje, takie jak kwasek cytrynowy czy soda. Jeśli jednak takie składniki byłyby wystarczająco skuteczne i wygodne w użyciu, nikt nie potrzebowałby gotowych detergentów. Chemia gospodarcza w wersji ekologicznej dąży zatem do najlepszego kompromisu pomiędzy efektywnością działania a naturalnością składu. Z reguły znajdziemy w niej pewien odsetek substancji powierzchniowo czynnych, jednak cała formuła preparatu będzie nieszkodliwa dla środowiska – biodegradowalna, czyli ulegająca pełnemu rozpadowi na substancje neutralne.

Jeśli chodzi o ekologiczne środki czystości hurtownia chemii gospodarczej może ułatwiać swoim klientom dokonanie właściwego wyboru, odpowiednio oznaczając preparaty przyjazne środowisku. Z reguły odnajdujemy je w osobnej kategorii. Detergent „eko” oznacza się także specjalnym symbolem ECOLABEL, który gwarantuje, że środek przeszedł pozytywnie rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa stosowania.

Co zawierają w swoim składzie ekologiczne środki czystości?

Wielu producentów ekologicznych środków czystości przekonuje, że ich preparaty – chociaż bezpieczne dla środowiska – są równie skuteczne, co detergenty nie oznaczone jako ekologiczne. Jak to możliwe? Przeglądając chemię gospodarczą dostępną w ofercie takich hurtowni, łatwo zauważyć jakimi substancjami producenci zastępują związki chemiczne o szkodliwym dla środowiska działaniu. W składach preparatów ekologicznych znajdujemy między innymi:

  • kwasy pochodzenia roślinnego,
  • tłuszcze roślinne,
  • olejki eteryczne,
  • etanol (alkohol),
  • kwasek cytrynowy,
  • sodę oczyszczoną.

Wszystkie te składniki są bezpieczne nie tylko dla środowiska, ale i dla człowieka. Występują między innymi w formułach kosmetyków czy nawet w przepisach kulinarnych. Najprostszym sposobem na rozpoznanie ekologicznego, bezpiecznego środka chemicznego jest sprawdzanie jego składu pod kątem skomplikowanych, długich nazw chemicznych. Im dłuższy, bardziej rozbudowany i obco brzmiący skład, tym mniejsza szansa, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym. Składniki naturalne mają zwykle łatwe do rozszyfrowania nazwy, nawet dla laika.

Załącznik:
pexels-gustavo-fring-3867607.jpg

W jakich opakowaniach sprzedaje się ekologiczne środki czystości?

Ekologiczne opakowania dzieli się na kilka grup. Są to przede wszystkim opakowania z tworzyw, które szybko rozkładają się na neutralne dla środowiska substancje – na przykład papier. Inna grupa ekologicznych opakowań to te powstałe w wyniku recyklingu lub nadające się do przetworzenia. W przypadku środków chemicznych mamy do czynienia przede wszystkim z tym drugim rodzajem opakowań, ponieważ większość preparatów ma postać płynną. Wyjątkiem będzie jedynie proszek do prania czy mydło w kostce, które można bezpiecznie przechowywać w kartonowym pudełeczku. Warto pamiętać również o trzeciej grupie opakowań ekologicznych – o opakowaniach, które nadają się do ponownego użytku. Sklep może zachęcać swoich klientów do zakupu dużych, ekonomicznych opakowań detergentów typu zapas i przelewania ich w mniejsze opakowania z dozownikiem, co zdecydowanie obniża zużycie plastiku.

Czy warto zaoferować swoim klientom ekologiczną chemię gospodarczą? W dzisiejszych czasach z pewnością dobrze jest poświęcić kilka półek w sklepie dla świadomych ekologicznie konsumentów. Oczywiście, sam przedsiębiorca musi wcześniej nauczyć się rozpoznawać prawdziwie bezpieczną dla środowiska chemię gospodarczą, choćby po jej składzie.