Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak odpowiednio zaprojektować system nawadniania ogrodu i założyć trawnik?

Lato jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez nas pór roku. W przypadku roślin, które są w naszym ogrodzie, jest to jednak okres w którym są one narażone na wysychanie i obumieranie. Większość posiadaczy ogrodów, szuka więc idealnego rozwiązania, by zapewnić im odpowiedni poziom nawodnienia. Stale jednak pojawiają się pytania: jaka ilość wody jest im niezbędna, a także w jakich odstępach czasu należy dostarczać wodę do podłoża? Oprócz roślin, istotną rolę odgrywa również trawnik, którego założenie może przysporzyć sporo problemów.  Okazuje się, że z rozwiązaniem przychodzi tutaj system nawadniania ogrodów, który weźmie na siebie odpowiedzialność za odpowiednie utrzymanie roślin i trawnika. Jak jednak przebiega projekt takiego systemu i założenie trawnika?

Projektowanie systemu nawadniania ogrodu

System nawadniana trawnika i całego ogrodu jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, by jego projekt okazał się sukcesem. W pierwszej kolejności należy:

 1. Sporządzić plan ogrodu – co jest pierwszym krokiem do odpowiedniego zaprojektowania instalacji. Musi się znaleźć w nim także obrys domu, trawników i drzew. Jeśli istnieją różnice w wysokości terenu- również należy je umieścić na planie.
 2. Przygotować wstępne ustalenia – na tym etapie następują ustalenia odnośnie rodzaju sterowania instalacją, sterowników i miejsca ich zainstalowania, rozmieszczenia skrzynki z zaworami, sposobu w jaki nastąpi odwodnienie w porze zimowej i preferencji właściciela ogrodu.
 3. Naszkicować wstępną koncepcję – trzeci etap projektu systemu nawodnienia trawnika i ogrodu jest wstępna koncepcja. Powinny się w niej znaleźć zraszacze z odpowiednia długością promienia, miejsca w których chcielibyśmy, by był zamontowane linie kroplujące, a także rodzaj urządzeń, które powinny być zastosowane.
 4. Rurociąg – dobranie rurociągu powinno być związane z potrzebą nawodnienia. Im większa ona jest, tym większej średnicy powinien być rurociąg.
 5. Wybór automatyki nawadniającej – to ostatni etap projektowania, na którym następuje dobór odpowiednich sterowników, a także kiedy dobiera się odpowiedni czas nawadniania, dla każdej z sekcji w ogrodzie.

Jak założyć trawnik krok po kroku?

Zakładanie trawników odbywa się po wybudowaniu elementów architektury w ogrodzie i odpowiednim wyłożeniu powierzchni. Przed rozpoczęciem zakładania trawnika, należy przede wszystkim dobrze przygotować nawierzchnię. Warto w tym momencie wziąć pod uwagę to, że młoda trawa jest niezwykle delikatna i podatna na uszkodzenia. Jak założyć trawnik krok po kroku? Oto krótka instrukcja:

 • Dokładnie oczyść teren pod trawnik – usuń kamienie, gruz, śmieci i chwasty
 • Połóż odpowiedni system nawodnienia trawnika
 • Przekop ziemię pod trawnik – najlepiej na głębokość szpadla. Usuń korzenie i chwasty, które pozostały w ziemi, a także spulchnij glebę.
 • Sprawdź rodzaj gleby i jeśli to konieczne – popraw jej jakość- nawierzchnia pod trawnik musi być piaszczysto-gliniasta o grubości najlepiej 25 centymetrów. Jeśli to konieczne dodaj żwir frakcjonowany, co dodatkowo poprawi zawartość próchnicy w glebie i zwiększy jej wilgotność.
 • Wyrównaj teren – jeśli widoczne są grudy ziemi, musisz je rozbić. Powierzchnia pod trawnik, powinna być maksymalnie gładka i ukształtowana.
 • Wykończ brzegi trawnika – możesz umieścić w ziemi np. trawnikowe obrzeża.
 • Odpowiednie nawożenie – na tydzień lub dwa przed zaplanowanym wysiewem trawy, warto jest dodatkowo zasilić glebę specjalnym nawozem do trawników. Wymieszaj także wierzchnią warstwę gleby z nawozami, a następnie podlej obficie wodą.

Zarówno odpowiednie założenie trawnika jak i systemu nawadniającego do ogrodu, gwarantuje to, że rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, nawet w tak suchej porze jaką jest lato. Dzięki zautomatyzowaniu ogrodu, nie będziemy musieli już martwić się o codzienne podlewanie.