Badanie zagęszczenia gruntu, inaczej wskaźnika zagęszczenia gruntu wykonuje się bardzo często przy budowach domów, jak i obiektów kubaturowych. To drugie zaraz po wierceniach najczęściej realizowane badanie podłoża gruntowego. Dzięki niemu można sprawdzić zgodność obliczeń projektowych z rzeczywistością i wdrożyć ewentualne działania. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Dowiedz się!
Czym jest badanie zagęszczenia gruntu?
Badanie zagęszczenia gruntu to często wykonywane badanie, które przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy wszystkie prace związane z wykonaniem fundamentów, warstw podłoża drogowego czy chodników przebiegły prawidłowo, zgodnie z projektem. Jeśli na tym etapie zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, to istnieje możliwość destabilizowania, jak i poprawienia właściwości gruntu.
Po co w ogóle przeprowadza się badanie zagęszczenia gruntu?
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że podłoże gruntowe koniecznie musi być właściwie przygotowane, zanim stanie na nim budynek. To ważne, ponieważ fundamenty obiektu przekazują obciążenia do ośrodka gruntowego, które koniecznie musi je wytrzymać – w innym wypadku może dojść do poważnych uszkodzeń budynku!
Budynki najczęściej są stawiane na nasypach budowlanych, a te natomiast zazwyczaj usypuje się z piasków o różnej frakcji. Często jednak ten piasek jest luźno usypany, czyli niewłaściwie zagęszczony, dlatego na skutek ciężaru własnego oraz masy postawionego budynku, będzie osiadał, czyli powierzchnia terenu będzie się obniżała, co prowadzi do uszkodzeń.
Na szczęście jednak istnieją skuteczne sposoby, by zapobiegać takim sytuacjom. Obecnie możemy korzystać z wielu metod, dzięki którym można polepszyć parametry podłoża gruntowego, a jedną z lepszych jest właśnie zagęszczenie gruntu.
Jakie są metody badania zagęszczenia gruntu?
By przeprowadzić badanie zagęszczenia gruntu, możemy zdecydować się na 1 z aż 3 metod! Jednym ze sposobów jest lekka płyta dynamiczna, która sprawdza się w przypadku stabilnego podłoża, bez luźnych ziaren. Zasięg tej metody wynosi mniej-więcej 0,5 metra. Inną możliwością jest metoda Proctora. Polega ona na wykorzystaniu cylindra wciskanego i znajduje zastosowanie w przypadku gruntów piaszczystych. Ostatnią metodą jest sonda dynamiczna DPL, która sprawdza się przede wszystkim do badania gruntów nasypowych oraz piaszczystych gruntów rodzinnych.
Komu zlecić wykonanie badania zagęszczenia gruntu?
Badanie zagęszczenia gruntu koniecznie powinniśmy zlecać doświadczonym fachowcom. Kompleksowe usługi w tym zakresie świadczy firma Geologiczna Fel & Guś Sp. z o.o.. Nawiązując z nią współpracę, zyskujemy pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane poprawnie i w terminie!