Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jakie są typy maszyn rolniczych?

Obecnie trudno wyobrazić sobie realizację prac rolniczych bez zastosowania maszyn. To w końcu dzięki nim poszczególne prace można wykonywać znacznie szybciej. Właściwie są one przydatne na każdym etapie działań – zarówno jeśli chodzi o przygotowywać gruntu, jak i zbieranie produktów rolniczych. Jakie wyróżniamy typy maszyn rolniczych? Sprawdź to!

Najpopularniejsze maszyny rolnicze, czyli ciągniki

Ciągnik to maszyna rolnicza, którą możemy znaleźć w każdym gospodarstwie rolnym. Zaliczamy ją do kategorii tych podstawowych maszyn, ponieważ najzwyczajniej w świecie są one niezastąpione. Są to pojazdy silnikowe, które służą do przemieszczenia urządzeń czy innych pojazdów bez własnego silnika – np. opryskiwacze, glebogryzarki, czy brony. Jest to możliwe sa pośrednictwem wałka odbioru mocy lub złączy hydrauliki zewnętrznej. Najważniejszą zaletą ciągników rolniczych jest to, że są one kompatybilne z większością maszyn i urządzeń!

Kombajny – mnóstwo funkcji i możliwości

Maszyny rolnicze takie jak kombajny również są niezbędne w gospodarstwach rolnych. Są to bowiem pojazdy, które łączą w sobie funkcje kilku innych maszyn, które były kiedyś niezbędne na polach. Wyróżniamy kilka rodzajów kombajnów, choć niezaprzeczalnie najbardziej znane i najczęściej użytkowane są kombajny zbożowe. Używa ich się w celu ścinania zboża, młócenia, oczyszczania, jak i zbierania.

Rozsiewacze nawozów

Większość rolników nie wyobraża sobie prowadzenia gospodarstwa rolnego także bez rozsiewaczy nawozów. Są to maszyny rolnicze, które wykorzystuje się do równomiernego rozsiewania nawozów sztucznych. Istnieje ich kilka rodzajów, choć wśród tych podstawowych wyróżniamy:

  • rozsiewacz przyczepiany wraz z własną osią z kołami, ciągnięty przez ciągnik,
  • rozsiewacz zawieszany, który jest montowany do ciągnika.

Opryskiwacze rolnicze

Niezbędną maszyną rolniczą służącą do spryskiwania roślin preparatami, czyli pestycydami, by móc skutecznie zwalczać szkodniki i choroby roślin, jest opryskiwacz rolniczy. Nie każdy jednak wie, że wyróżniamy aż 4 rodzaje opryskiwaczy rolniczych. Są to opryskiwacze ciągnione (czyli zaczepiane do ciągnika), opryskiwacze zawieszone (czyli zawieszane na przednim TUZ ciągników) oraz opryskiwacze samojezdne (posiadają własny napęd z dwoma osiami skrętnymi).

Sieczkarnie

Przydatne na gospodarstwie rolnym są także sieczkarnie. Są to maszyny rolnicze, które głównie wykorzystuje się do cięcia słomy, trawy, kukurydzy, jak i pozostałych roślin pastewnych. Pojawiły się one już w XIX wieku i skutecznie wyeliminowały kosy i inne podobne narzędzia służące do wykonywania sieczki. Istnieje kilka rodzajów sieczkarni: m.in. samojezdne, polowe, przyczepiane do ciągnika i wiele innych.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]