Pośród jednych z łatwiejszych prac o charakterze remontowym, wymienia się najczęściej układanie paneli podłogowych. Jak układać panele podłogowe w prawidłowy sposób? Można ułożyć je krok po kroku bez pomocy specjalisty w kilka godzin. Gra jest zdecydowanie warta świeczki, ponieważ odpowiednio zamontowane panele, mogą posłużyć nam nawet kilkadziesiąt lat.
Jak układać panele podłogowe? – od czego powinniśmy zacząć? – zaplanowanie pracy
W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio zaplanować sposób, w jako ułożymy panele. Zamontowanie wszystkich elementów ma ogromne znaczenie. Jeżeli ułożymy panele w sposób równoległy do okien, promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia, nie będą eksponować ich połączeń. Z kolei jeśli zamontujemy je prostopadle, to poszerzymy optycznie długi i wąski pokój.
Kiedy dokonamy już wyboru kierunku układania paneli, w następnej kolejności powinniśmy wykonać niezbędne pomiary. Policzmy zatem, ile rzędów desek trzeba będzie ułożyć w pomieszczeniu. Konieczne stanie się zmierzenie szerokości ostatniego spośród nich i uwzględnienie, iż nie może on być węższy, aniżeli 5 cm. Jeżeli z naszych obliczeń wynika, iż ostatni z rzędów paneli będzie zbyt wąski, musimy przyciąć deski do pierwszej linii o połowę ich szerokości.
Podczas wykonywania pomiarów, musimy uwzględnić tak zwaną dylatację, czyli szczeliny umożliwiające właściwą pracę surowca. Zachowajmy je wszędzie tam, gdzie panele będą się bezpośrednio stykać ze ścianami, futrynami drzwi czy też rurami. Szczeliny powinniśmy wyznaczyć z użyciem ciasno poukładanych klinów (drewnianych albo plastikowych). Jak układać panele podłogowe, żeby zostawić właściwą dylatację? Przede wszystkim musimy pamiętać, iż szerokość dylatacji winna wynosić minimum 10 mm.
Właściwe przygotowanie podłoża
Podłoże, na którym chcemy ułożyć panele podłogowe, musi być równe i suche. Dopiero wówczas możemy w ogóle rozważać ich zamontowanie. Żeby panele podłogowe służyły nam przez wiele lat, dobrze się prezentowały i równo leżały, różnica wysokości na jednym metrze nie może wynosić więcej, aniżeli 3 milimetry.
Jeśli podłoże zostanie właściwie przygotowane, możemy przystąpić do konkretnych zadań. Po pierwsze, powinniśmy zapewnić izolację, za którą służyć nam będzie folia PE (najlepiej, jeśli będzie ona miała grubość 0,2 milimetra). Izolator takiego typu będzie stanowił znakomitą ochronę przed ewentualną wilgocią. Później musimy rozłożyć jeszcze akustyczną izolację, celem wygłuszenia pokoju, eliminując dzięki temu odbite dźwięki. Powinniśmy ułożyć je w poprzek, czyli pod kątem 90 stopni w stosunku do wcześniej ustalonego kierunku, w jakim ułożymy panele.
Istotne jest to, żeby przed przystąpieniem do zamontowania, nasze panele podłogowe były przechowywane przez minimum 48 godzin w poziomej pozycji w pomieszczeniu, w którym będziemy później je układać. Dzięki takiemu działaniu, panele będą miały się szansę ,, zaaklimatyzować’, czyli przyzwyczaić do warunków, które panują w wybranym pomieszczeniu.
Zanim położymy panele podłogowe, warto będzie przemyśleć kwestię wzoru ich układania. Nierzadko panele posiadają powtarzalne wzory, które będą inaczej wyglądały z uwagi na ewentualne modyfikacje w układaniu. Istotne jest to, żeby dany wzór się nam spodobał, gdyż co do zasady, panele to inwestycja na wiele lat.
Układanie folii i podkładu
Folię paroizolacyjną należy rozłożyć na całej podłodze. Układajmy ją w formie wanny – zewnętrzne brzegi należy wywinąć na ściany i odpowiednio docisnąć (tym bardziej w narożnikach). Następne pasy powinniśmy rozkładać tak, ażeby nachodziły na siebie na ok. 10-20 cm i połączmy je z użyciem taśmy klejącej.
Na folię trzeba nałożyć właściwie dobrany izolujący podkład. Zróbmy to w taki sposób, ażeby połączenia wybranych surowców nie wypadały w takim samym miejscu. Żeby uniknąć ślizgania się powierzchni, musimy połączyć ze sobą wybrane fragmenty z użyciem taśmy klejącej. Co istotne, wygładzający podkład winien przylegać bezpośrednio do ścian, niemniej jednak nie może na nie nachodzić. Pamiętajmy również, iż panele wykonane z laminatu mają zintegrowaną izolacyjną warstwę.
Jak układać panele podłogowe? – pierwszy rząd
Jeżeli pierwszy z rzędów paneli potrzebuje wcześniej opisanego zwężenia, musimy dociąć go do właściwej szerokości. Jeśli nie istnieje taka konieczność, montaż powinniśmy rozpocząć od zastosowania całych płyt. Poukładajmy je piórem w stronę ścian. Pamiętajmy także o uwzględnieniu dylatacji. Celem jej zachowania, należy zastosować dystansowe kliny.
Wybrane elementy powinniśmy połączyć ze sobą krótszymi bokami. Umieśćmy pióro jednego spośród paneli we wpuście drugiego (znajdującego się na podłodze) pod kątem około 70 stopni i opuśćmy go w stronę podłogi. Ostatni z elementów w rzędzie, zwykle wymagać będzie docięcia. Dokładnie odmierzmy pozostałą lukę i dopasujmy brakujące fragmenty. Miejmy na uwadze, żeby nie były one krótsze, aniżeli 40 centymetrów.
Zamontowanie paneli w następnych rzędach
Ułożenie paneli podłogowych w następnych rzędach, zawsze powinniśmy rozpocząć od elementów resztkowych – pozostałych po dociętych panelach na końcu wcześniejszego szeregu. Do ich krótszych boków, powinniśmy dołączyć następne odcinki i stworzyć właściwej długości pasy. Powstały w ten sposób rząd, musimy dopasować do ułożonej wcześniej linii paneli i spiąć je ze sobą. Poszczególne części szeregu możemy również scalać pojedynczo – deska za deską. W ten sposób połączone części, należy dobić z użyciem gumowego młotka, wykorzystując także drewniany klocek.
Prace o charakterze wykończeniowym
Ułożenie paneli podłogowych, powinno się zakończyć pracami o charakterze kosmetycznym. Po ułożeniu wszelkich elementów, dotnijmy folię, która wystaje wzdłuż ścian i usuńmy dystansowe kliny. Dylatacyjne szczeliny powinniśmy zamaskować z użyciem listew przypodłogowych. W miejscu stykania się paneli z innym typem posadzki, zamocujmy zaś wykończeniowe listwy.
Ułożenie podłogowych paneli krok po kroku jest zadaniem, które nie zalicza się do nazbyt skomplikowanych, jeżeli już wiemy, jak tego dokonać. Pamiętajmy o uwzględnieniu wszystkich istotnych zasad i cieszmy się piękną, zupełnie nową podłogą we własnym domu.