Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak dobrać rośliny do wnętrza?

Rośliny pełnią we wnętrzu wiele ważnych funkcji. Z jednej strony poprawiają walory estetyczne, z drugiej pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników, a niektóre mogą nawet oczyszczać powietrze. Niemniej jednak ich dobór oraz liczba nie mogą być przypadkowe. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że przytłoczą wnętrze, zajmą cenną przestrzeń i zamiast uprzyjemniać pobyt w danym pomieszczeniu, będą irytować. W dopasowaniu roślin może pomóc nam dekorator wnętrz. Jakich wskazówek najczęściej udzielają specjaliści?

Rośliny a styl wnętrza

Niezależnie od tego na jaką stylistykę zdecydowaliśmy się w domu lub mieszkaniu, możemy bez problemu znaleźć rośliny, które świetnie skomponują się z innymi elementami wyposażenia, dodatkami oraz ogólnym charakterem pomieszczenia. Na tym etapie wyjątkowo pomocny będzie także dekorator wnętrz. Jak zatem dopasować zieleń do wystroju?

  • Styl skandynawski – jeśli nasz domu lub mieszkanie jest urządzone w tym klimacie, rośliny są wręcz obowiązkowym elementem. Doskonale sprawdzą się storczyki, które można umieścić w praktycznie dowolnym pokoju. Dobrą opcją jest także paprotka, aloes i monstera. Pamiętajmy oczywiście o donicach. Najlepiej postawić na drewno lub kamień.
  • Styl klasyczny – w tym przypadku warto postawić na rośliny, które prezentują się bardziej elegancko. Dekorator wnętrz może doradzić nam np. palmę lub dracenę, które najlepiej ustawić w rogu pokoju. Jeśli chodzi o donicę, poszukajmy wersji wykonanych z ceramiki.
  • Styl rustykalny – szukając inspiracji, warto sprawdzić jakie rośliny znajdują się w domach naszych babć. Z pewnością będą to m.in. paprotki, begonie, hortensje oraz cyklameny. Postawmy także na gliniane donice lub drewniane skrzynki.
  • Styl minimalistyczny – dekorator wnętrz może doradzić nam wybór jednej, ale wyrazistej rośliny, która stanie się główną ozdobą. Można zatem zaszaleć zarówno z jaskrawymi kolorami, jak i rozłożystością. Donica powinna być jednak maksymalnie prosta w wykonaniu. Dobrze sprawdzą się wersje o geometrycznych kształtach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania roślin?

Zieleń warto dobierać również pod względem właściwości. Przykładowo, do sypialni można zakupić roślinę, która produkuje dużo tlenu, co ułatwi zasypianie. Może to być paprotka lub zielistki. W łazience powinny znaleźć się tylko te gatunki, które akceptują dużą wilgotność, m.in. palmy oraz bluszcz. Jeśli chodzi o kuchnię, doskonałym wyborem będą rośliny, które można wykorzystać w trakcie gotowania, np. kolendra, mięta, lubczyk czy tymianek.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON – dekorator wnętrz Poznań.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]