Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kuchenne miary – ile gram ma szklanka mąki?

Każda gospodyni domowa nie raz musiała zmierzyć się z problemem przeliczania miar w kuchni. Najczęściej przygotowując posiłki mamy do czynienia z odpowiednią ilością gramów, a my nie mamy możliwości skorzystania z wagi. Wówczas pojawia się pytanie np. ile gram ma szklanka mąki? W kuchni najważniejsza jest precyzja, bo nawet o kilka gramów zbyt dużo, może zniweczyć nasze mozolne próby przygotowania wykwintnego posiłku, czy wypieczenia idealnego ciasta. Najwięcej problemów zawsze sprawia odmierzenie produktów sypkich jak np. mąka, gdyż w przepisach, najczęściej jest podawana jej ilość w gramach. Ile gram ma szklanka mąki?

Ile gram ma szklanka mąki? – szklanka szklance nie równa

Kupując szklanki, najczęściej dobieramy je pod względem designu i tego czy wpasuje się on w nasze poczucie estetyki i po prostu w wystrój naszej kuchni. Nikt z nas nie zwraca uwagi na to, że często to właśnie szklanka, jest nam pomocą przy odmierzaniu produktów sypkich. Okazuje się, że szklanka szklance nie jest równa. Gospodynie domowe mają więc nie łatwy orzech do zgryzienia, kiedy planują przygotować wyśmienite ciasto. W przepisach najczęściej pojawiają się miary wyrażone w gramach. Spotykamy więc np. 400 gram mąki, a nie mając do dyspozycji kuchennej wagi, stajemy przed nie małym problemem. Oczywiście do kupienia jest cały szereg innych przedmiotów kuchennych, które mogą pomóc nam w odmierzeniu gramatury, jednak najczęściej nie mamy ich pod ręką. To ile gram ma szklanka mąki, będzie zależało przede wszystkim od jej rozmiaru. Zwykle na rynku można dostać szklanki które mają pojemność od 150 do nawet 330 mililitrów. Przy czym za standardową pojemność uznaje się 250 mililitrów. W przypadku mąki jednak sprawa nieco bardziej się komplikuje. Okazuje się, że różne jej rodzaje mogą przyjmować różne objętości i wagi. Spójrzmy na początku na to, ile ważą poszczególne rodzaje mąk w szklance:

  • szklanka wypełniona mąką pszenną, będzie ważyła około 170 gram
  • szklanka mąki ziemniaczanej zaś będzie ważyła 200 gram
  • szklanka krupczatki już 210 gram
  • szklanka mąki graham 160 gram
  • szklanka mąki zarówno pszennej razowej jak i żytniej chlebowej będzie ważyła 145 gram
  • szklanka mąki orkiszowej już 150 gram

Jak widać, nie tylko rozmiar szklanki ma znaczenie.

Ile gram ma szklanka mąki?

Otóż szklanka i jej pojemność to temat, który niezwykle często spędza sen z powiek. Dobrze wyważone proporcie są bowiem podstawą wielu wypieków, a przelicznik „na szklankę” staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jak już wspomnieliśmy- przyjmujemy, że standardowa szklanka ma pojemność 250 mililitrów. Znając te wartość, można spokojnie przeliczyć to na gramy i dowiedzieć się ile gram ma szklanka mąki. Większość przepisów, podając miary „szklankowe” również za wartość przyjmuje naczynie o pojemności 250 mililitrów. Jeśli więc wiemy, że szklanka ma 250 mililitrów, możemy dokonać prostego przeliczenia. 250 mililitrów równa się bowiem 0,25 litra. Wiemy także, że jeden litry równy jest jednemu kilogramowi. Wnioskując więc, 250 mililitrów to to samo co 250 gramów. Niemniej jednak, mąka jest lżejsza od wody, więc szklanka wypełniona mąką, nie będzie miała takiej samej wagi jak szklanka wody. Mimo, że ma ona pojemność 250 gramów, to standardowa szklanka mąki pszennej to około 150 do 160 gramów.

Wiele wypieków zakończy się sukcesem jedynie wtedy, kiedy dobierzemy odpowiednie proporcje składników. Dobrze jest więc w kuchni być wszechstronnym i nie dać się zwieść pozorom. Umiejętność stosowania przelicznika „na szklanki”, tak samo jak i sprawne operowanie wartościami wyrażonymi w gramach, powinny być więc dla prawdziwej gospodyni domowej przysłowiową „bułką z masłem”. Mąka jest podstawowym składnikiem ciast i deserów, warto więc zaznajomić się z objętością szklanki, byśmy nie musieli stresować się tym, że nasze ciasto nie będzie idealnie wypieczone. To samo tyczy się innych sypkich składników, które najczęściej odmierzamy przy pomocy szklanek jak np. cukier czy kakao. Dzięki tej wiedzy, wasze wypieki nie tylko zadowolą oczy, ale także i kubki smakowe waszych gości.

 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Malani.pl 

https://Malani.pl

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]