Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Odkurzacz pneumatyczny – jak działa i do czego służy? Wyjaśniamy

Czasami zdarza się, że zwykły, elektryczny odkurzacz, którego większość z nas używa w swoich domach, jest niewystarczający. W niektórych branżach, zwłaszcza przemysłowych czy budowlanych, potrzebna jest pomoc specjalnego odkurzacza pneumatycznego. Na jakiej zasadzie działa ta maszyna i co możemy zrobić z jej pomocą? Tego wszystkiego dowiesz się podczas lektury naszego dzisiejszego artykułu.

Odkurzacz pneumatyczny – czym jest?

Odkurzacz pneumatyczny to jeden z rodzajów tak zwanych odkurzaczy przemysłowych. Zasilany jest on sprężonym powietrzem. Z jego pomocą z łatwością pozbędziesz się wszelkich trocin, metalowych opiłków czy innych materiałów sypkich. Odkurzacz pneumatyczny znajdzie zastosowanie zwłaszcza w warsztatach i na halach produkcyjnych, gdzie na stanowiskach roboczych wykorzystuje się piły, tokarki, frezarki, centra obróbcze CNC, wiertarki, szlifierki czy wtryskarki. Co jednak najważniejsze – maszyna ta nie potrzebuje do działania prądu elektrycznego. Z tego względu ten rodzaj odkurzaczy jest chętnie wykorzystywany w miejscach, gdzie doprowadzenie zasilania elektrycznego jest niemożliwe albo skrajnie niebezpieczne, np. przez zagrożenie wybuchem.

Jak działa odkurzacz pneumatyczny?

Skoro odkurzacz pneumatyczny nie potrzebuje prądu, to jak w takim razie działa? Na początku wspomnieliśmy o sprężonym powietrzu – to właśnie ono napędza cały mechanizm. Proces odkurzania rozpoczyna się w momencie, gdy sprężone powietrze pod ciśnieniem od ok. 5 do 6 barów przepływa przez wlot do komory pierścieniowej, a następnie wprowadzane jest przez dysze do szyjki. Powietrze wytwarza w tym momencie podciśnienie we wlocie, które zasysa materiał. Jest on potem rozpędzany w maszynie i kierowany na dno beczki odkurzacza.

Zalety odkurzacza pneumatycznego

Odkurzacz pneumatyczny to urządzenie do zadań specjalnych. Posiada on wiele zalet, które mogą przemawiać na korzyść takiego zakupu. Jedną z nich jest mała awaryjność tego przydatnego sprzętu. Nie posiada on bowiem części ruchomych, które zwykle narażone są na uszkodzenia czy zużycie. Dzięki temu odkurzacz pneumatyczny wyróżnia się długą żywotnością i wyjątkową solidnością, a prosta budowa umożliwia szybką wymianę części. Brak części elektrycznych sprawia, że jest on jednym z najbezpieczniejszych urządzeń do zasysania. Dodatkowo odkurzacz pneumatyczny emituje aż o połowę mniej hałasu niż urządzenie elektryczne. Z pewnością więc warto mieć w swoim zakładzie jeden z takich pneumatycznych sprzętów.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]