Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Pracujesz w transporcie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o czasie pracy kierowcy

Branża transportowa to od wielu lat bardzo popularny i przede wszystkim bardzo potrzebny sektor pracy. Doświadczeni kierowcy są w dzisiejszym świecie pracownikami na wagę złota. Aby jednak bezpiecznie wykonywać swoje czynności służbowe, wszyscy kierowcy zobowiązani są do przestrzegania prawnie uregulowanego czasu pracy. Jak wygląda to w praktyce? Wszystkiego, co najważniejsze, dowiesz się podczas lektury naszego dzisiejszego artykułu.

Jakie obowiązki ma kierowca?

Oczywiście głównym zadaniem każdego kierowcy jest bezpieczne prowadzenie pojazdu. Jednak nie oznacza to, że jest on zwolniony z wykonywania innych obowiązków. Jednym z nich będzie na przykład utrzymanie czystości i obsługa swojego pojazdu. Kierowcy ciężarówek transportowych są również dodatkowo zobowiązani do nadzorowania załadunku i rozładunku, odpowiedniego zabezpieczania towarów oraz uzupełniania dokumentów związanych ze spedycją. Kierowcy pojazdów osobowych mają zaś za zadanie pomagać podróżującym, zapewniać im bezpieczeństwo oraz prowadzić nadzór nad wsiadającymi i wysiadającymi. Dodatkowo muszą oni również kontrolować luki bagażowe. Jak sam widzisz, każdy kierowca ma ręce pełne roboty!

Dobowy i tygodniowy czas pracy kierowcy

Przez wzgląd na duże wymagania, jakie stawiają przed pracownikiem firmy transportowej jego czynności służbowe, ustawodawcy polscy i międzynarodowi postanowili prawnie uregulować czas pracy kierowcy. Przepisy mówią więc, że w ciągu doby kierowca ma obowiązek wykonania swoich czynności w czasie nie dłuższym niż 13 godzin wraz z przerwami. W niektórych przypadkach możliwe jest wydłużenie czasu pracy do 15 godzin. W skali tygodniowej obowiązki służbowe muszą być wykonane w czasie, który nie przekracza 56 godzin.

Odpoczynek w czasie pracy kierowcy

Każdy kierowca jest również zobowiązany do podjęcia dowolnej formy odpoczynku, w czasie którego nie może wykonywać czynności służbowych. W ciągu doby musi on wynosić nie mniej niż 11 godzin. W ciągu tygodnia odpoczynek powinien być odebrany po sześciu cyklach 24-godzinnych i powinien trwać przynajmniej 45 godzin.

Dlaczego przestrzeganie czasu pracy kierowcy jest tak ważne?

Praca kierowcy stawia przed nim wiele wyzwań. Godziny spędzone na trasie w różnych warunkach atmosferycznych bywają męczące. Nie zapominajmy, że prowadzenie pojazdu wymaga dużego skupienia. Od tego zależy bezpieczeństwo nie tylko samego kierującego, ale także jego pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlatego przestrzeganie warunków czasu pracy kierowcy jest tak ważne. Dodatkowo niestosowanie się do przepisów prawa może skutkować karami finansowymi. Jeśli więc nadal nie jesteś pewien, czy dobrze zrozumiałeś wszystkie reguły rządzące czasem pracy kierowcy, zajrzyj na stronę https://www.akademiaczasupracy.pl/. Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.