Drewno to od setek, a nawet tysięcy lat jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. We współczesnym świecie również nie traci na popularności. Często jest dzisiaj wykorzystywane na przykład do budowy więźby dachowej. Jaki rodzaj drewna konstrukcyjnego jest jednak najlepszy? Tego dowiesz się podczas lektury naszego dzisiejszego poradnika.
Drewno konstrukcyjne – jakie gatunki drzew wykorzystywane są do jego produkcji?
Drewno jest wykorzystywane do budowy ludzkich siedzib od wieków. Mimo że współczesna technologia jest niezwykle zaawansowana, a metody konstrukcji i materiały budowlane wciąż ewoluują, stare, dobre drewno wciąż jeszcze nie wyszło z mody. Używa się go przede wszystkim do budowy dachów, doceniając jego szczególne właściwości, które często przewyższają zalety materiałów stalowych. Jednak, aby uzyskać drewno konstrukcyjne wysokiej jakości, najpierw należy wybrać odpowiedni gatunek drzewa. Zwykle do produkcji materiału budowlanego wykorzystuje się:
– sosnę – to chyba najpopularniejsze, rodzime drzewo, z którego produkuje się drewno konstrukcyjne; podczas suszenia we właściwych warunkach nie ulega wypaczaniu, jednak należy je bardzo dobrze zaimpregnować, aby uniknąć sinizny;
– świerk – drugi – zaraz po sośnie – popularny gatunek na drewno konstrukcyjne; wymaga zarówno starannego suszenia, jak i dokładnej impregnacji;
– modrzew – najtwardsze drewno, które zawiera dużą ilość żywicy; jest odporne na wilgoć i wodę, a zatem idealne do produkcji materiałów budowlanych.
Jakie właściwości musi mieć drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne, aby mogło służyć jako bezpieczny materiał budowlany, powinno wyróżniać się wieloma istotnymi właściwościami. Zwykle zwraca się uwagę na:
– sprężystość,
– gęstość,
– ściskanie w poprzek i wzdłuż włókien,
– rozciąganie w poprzek i wzdłuż włókien,
– zginanie,
– brak śladów pęknięć i zgnilizny.
Drewno konstrukcyjne musi spełniać wszystkie wymagane technologicznie normy. Tylko wtedy szkielet budynku zbudowany z tego materiału wytrzyma dziesięciolecia.
Jakie klasy drewna konstrukcyjnego wyróżniamy?
Na podstawie wyżej wymienionych właściwości drewna konstrukcyjnego, wyróżniono jego podział na tzw. klasy. Pomagają one wybrać odpowiedni rodzaj i jakość drewna potrzebnego do konkretnej budowli. W przypadku drzew iglastych do dyspozycji mamy następujące klasy litego drewna konstrukcyjnego: C14, C16, C18, C20, C22, C24, C27, C30, C35, C40, C45 oraz C50. We współczesnym budownictwie mieszkaniowym zazwyczaj wykorzystuje się klasy C24 i C27 – jednak z reguły im wyższa liczba, tym lepsze właściwości danego drewna.