Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak dobrać dobrą tarczę do krajzegi?

Piły stołowe są wykorzystywane do cięcia rozmaitych materiałów. Popularna krajzega tnie drewno konstrukcyjne, płyty meblowe i elementy z różnego rodzaju tworzywa. Wybór tarczy do krajzegi zależy od typowego zakresu realizowanych prac i materiałów, z którymi pracuje jej użytkownik.

Trwała tarcza do krajzegi

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tarcz do krajzeg. Akcesoria te różnią się między sobą budową i co z tego wynika przeznaczeniem. W zależności od rodzaju materiału, jaki tnie się na pile stołowej (krajzedze), trzeba zamontować na niej tarcze o odpowiedniej wielkości (średnicy) i ilości zębów. Różnic jest więcej. Tarcze do krajzegi mogą być wyposażone w zęby o zróżnicowanej geometrii. Co więcej, mogą być wykonane z ultra wytrzymałych stopów stali i być pokryte dodatkowymi powłokami, które chronią ich powierzchnię przed korozją i przyspieszonym zużyciem.

Precyzja cięcia na krajzedze

Dobre tarcze do krajzegi zapewniają oczekiwaną precyzję i prędkość cięcia. Co do zasady wraz ze wzrostem prędkości cięcia trzeba liczyć się ze spadkiem precyzji, przez co należy rozumieć mniejszą dokładność wymiarową i gorszą jakość powierzchni i krawędzi na linii cięcia. To oczywiste, że w przypadku drewna konstrukcyjnego kluczowe jest szybkie cięcie elementów o znacznym przekroju. Natomiast w przy docinaniu twardych elementów z egzotycznego drewna, które jest wykorzystywane głównie do wykończeń, liczy się precyzja i jakość powierzchni oraz krawędzi uzyskiwanych na linii cięcia.

Co decyduje o przeznaczeniu tarcz do krajzegi?

O przeznaczeniu tarczy decyduje liczba i kształt zębów. Pozostałe, nie mniej ważne, właściwości służą przede wszystkim wydłużeniu okresu trwałości tarczy. Jakość stali, technologia obróbki tarcz do krajzegi i zastosowane powłoki ochronne przekładają się na trwałość tarczy, czyli większą liczbę precyzyjnych cięć. Co do zasady, do cięcia materiałów twardych stosuje się tarcze do krajzegi z dużą ilością zębów ze sklepu IStools.pl. Cięcie tarczą z dużą ilością zębów, pozwala na uzyskanie dokładnej (gładkiej) powierzchni i krawędzi cięcia. Takimi tarczami tnie się materiały bardzo cienkie i twarde. Podczas gdy miękkie drewno przeznaczone do zgrubnych cięć rozdzielających lepiej ciąć tarczami z małą ilością zębów.

Tarcze do krajzegi z dużą ilością zębów

Za tarcze do krajzegi z dużą ilością zębów uważa się modele wyposażone w około 30 do 90 zębów. Tarcze tego typu są stosowane do precyzyjnego cięcia. Jednak, wybierając tarcze do krajzegi, trzeba mieć świadomość, że wraz ze wzrostem ilości zębów spada tempo cięcia, czyli realizacji pojedynczej operacji. Dlatego w przypadku zadań polegających na cięciu drewna różnego rodzaju, płyt drewnopochodnych czy elementów z twardego tworzywa najczęściej stosuje się tarcze do krajzegi z ilością zębów oscylującą około 50 sztuk na tarczę. Tarcza do krajzegi tego typu, pozwalają na szybkie cięcie i uzyskanie dobrej jakości krawędzi. Co więcej, dzięki zębom o odpowiedniej geometrii rewelacyjnie radzą sobie z przecinaniem drewna z gwoździami, powlekanego cienkim elementami z metali ze stopów lekkich i oraz różnego rodzaju tworzywami.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]