Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Wylew – udar i organizacja rehabilitacji w domu

Wylew-udar. Co dalej? Udar mózgu, zwany potocznie wylewem, to poważny stan zagrażający życiu i zdrowiu. Od jego rodzaju i rozległości zależą rokowania oraz postępowanie z pacjentem. Niestety bardzo wiele udarów ma swoje śmiertelne konsekwencje. Wiele powoduje ograniczenia zdrowotne, w postaci paraliżów, niedowładów czy innych większych lub mniejszych upośledzeń funkcjonowania w życiu codziennym. Najpopularniejsza definicja udaru mówi, że udar ma miejsce, gdy główne naczynie tętnicze w mózgu pęka i zaczyna krwawić lub gdy dochodzi do zablokowania dopływu krwi do mózgu. W zależności od powyższego wyróżnia się dwa rodzaje udarów: krwotoczny oraz niedokrwienny, który diagnozowany jest u 80 procentów pacjentów. Skutki obu przypadków są podobne. Istnieje jednak wiele sposobów postępowania poudarowego, które ma na celu poprawę zdrowia pacjenta. Jednym z podstawowych elementów terapii i leczenia pacjenta po udarze jest wczesna rehabilitacja.

Pomoc w domu

Rehabilitacja jest podstawowym elementem warunkującym sukces w postepowaniu leczniczym z pacjentem. Wylew, który najczęściej ogranicza sprawność wytrąca osobę z dotychczasowego życia. Spada jej funkcjonalność w codziennych zajęciach, pogarsza się jakość życia, co również negatywnie odbija się na psychice. Praktycznie w każdej takiej sytuacji niezbędne okazuje się łóżko rehabilitacyjne. Elbur oferuje profesjonalne łóżka, które doskonale się sprawdzą w warunkach domowych. Ich wykonanie pod względem jakości, oraz wyposażenie nie ma sobie równych. Elbur jest tą marką, która okazuje się doskonałym wyborem dla pacjenta po wylewie. Wylew nie musi bowiem oznaczać całkowitego uzależnienia od osób trzecich.

Osoba po udarze najczęściej pozostaje w domu. Dom staje się jedynym miejscem jej przebywania, również ze względu na ograniczenia w poruszaniu. Zadbanie o najbliższe otoczenie pacjenta, to wyposażenie w najbardziej potrzebne sprzęty, szafki, udogodnienia, oraz łóżko sterowane na pilota. To jeden z tych elementów wyposażenia pokoju pacjenta, który bardzo szybko wpłynie na jakość jego życia i zwiększy jego samodzielność.
Proces zdrowienia będzie więc zależał od bardzo wielu czynników. Od samego rodzaju udaru, przyczyny bezpośredniej, jaką może być tętniak, ale także tego wszystkiego, co następuje potem w szeroko pojętym czasie rekonwalescencji i rehabilitacji. Tętniak choć brzmi groźnie, nie musi być wyrokiem dla pacjenta. Odpowiednie leczenie i wczesna rehabilitacja daje zadziwiające efekty w obszarze sprawności pacjenta. Pacjent pacjentowi nie równy. Każdy przypadek jest inny i każdy należy traktować indywidualnie. Poszczególne ograniczenia występują u różnych osób w różnym stopniu, jednak zastosowanie łóżka rehabilitacyjnego jest podstawowym elementem każdego postepowania po udarowego. Szacuje się, że nawet co kilka minut ktoś w Polsce doświadcza udaru. Zamiast bać się jego konsekwencji, postaw na dobrą profilaktykę, wiedzę. Wbrew powszechnej opinii udarowi można zapobiegać, i to w dość prosty sposób. Trzeba znać czynniki ryzyka, a w razie wystąpienia objawów wiedzieć, jak pomóc choremu. Trzeba też znać zasady postepowania w okresie rekonwalescencji.

Śpiączka

Niestety czasem podczas wystąpienia udaru dochodzi do śpiączki pacjenta. Jest to stan albo wywołany chorobą, albo wywołany sztucznie poprzez środki farmakologiczne. Im dłuższa śpiączka tym stan pacjenta gorszy pod względem sprawności. Rehabilitacja będzie dłuższa i trudniejsza. Łóżko rehabilitacyjne jest w takim przypadku koniecznością, nie tylko z uwagi na pacjenta, ale także z uwagi na osoby zajmujące się pielęgnowaniem poszkodowanego.
Ciężki uraz mózgu prowadzi nierzadko do stanu śpiączki, z którego pacjent może przejść do stanu wegetatywnego – jest wtedy przytomny, lecz pozbawiony świadomości. Jest to sytuacja niezwykle trudna dla rodziny. Nie jest łatwo bowiem pogodzić się z faktem, że nasz bliski jest obecny pośród nas, ale tak naprawdę jakby go nie było. Brak zdolności komunikacji ze światem zewnętrznym, brak zdolności poruszania się sprawia, że pacjent staje się całkowicie zależny od osób trzecich. Osoba w stanie wegetatywnym zachowuje reakcje odruchowe oraz rytm snu i czuwania, samodzielnie oddycha, spontanicznie otwiera i zamyka oczy, wykonuje niecelowe ruchy kończyn, nie jest jednak w stanie kontaktować się z otoczeniem. Dla wielu bliskich jest to powód ogromnego cierpienia. Taki pacjent wymaga także rehabilitacji i zastosowania odpowiednich sprzętów. Łóżko sterowane na pilota daje możliwość łatwej zmiany pozycji i odciążania naprzemiennego poszczególnych części ciała pacjenta. Odciąża także opiekunów. Firma ELBUR oferuje szeroką gamę łóżek sterowanych pilotem. Każdy dopasuje łóżko do możliwości lokalowych i do potrzeb pacjenta.

Łóżko rehabilitayjne i co jeszcze…

Opieka nad pacjentem po udarze wymaga szczególnego zaangażowania. Nie chodzi tylko o obecność z podopiecznym przez 24 godziny na dobę, ale także zapewnienie odpowiedniego, przyjaznego klimatu zdrowienia. Tworzenie przyjaznej atmosfery w miejscu gdzie przebywa pacjent wpłynie w zdecydowanym stopniu na jakość życia i samopoczucie psychiczne. Poprawa nastroju to jedno z tych zadań opiekuna czy osób najbliższych, które odpowiednio zrealizowane doprowadzi do szybszych i lepszych efektów w leczeniu. Leczy się przecież nie tylko lekami, ale budowaniem całej pozytywnej atmosfery wokół pacjenta. Wykorzystanie sprzętów codziennego użytku, szafek, łóżek, udogodnień jest też sposobem budowania przyjaznego otoczenia. Wsparciem pacjenta w codziennych czynnościach i uniezależnianiu go od otoczenia. Dla osoby wyrwanej z aktywności zawodowej i rodzinnej poprzez udar i jego negatywne konsekwencje wszelka pomoc w odzyskaniu sprawności i samodzielności jest nieoceniona. Wiele osób z otoczenia, członkowie rodziny popełniają ten błąd, starając się wyręczać pacjenta w najdrobniejszych codziennych zadaniach. Tymczasem aktywizowanie jest zadaniem i obowiązkiem. Jeśli pacjent otrzyma odpowiednie łóżko, które będzie wpływać na jego mobilność, może sam zmienić pozycje w zależności od potrzeby. Sam fakt, że nie musi w tym nikogo prosić o pomoc pozytywnie zadziała na jego psychikę i postrzeganie swojej sytuacji.

Złoty środek

Nie ma złotego środka w leczeniu i rehabilitacji osób po udarze. W wielu przypadkach całkowite odzyskanie sprawności przez pacjenta w sferze fizycznej i psychicznej jest wręcz niemożliwe. wiele ograniczeń nigdy nie znika, a pacjent musi się nauczyć żyć w odmienionej rzeczywistości. Wiele osób radzi sobie z tym wyzwaniem doskonale. Mimo wyraźnych trudności w poruszaniu, mówieniu czy logicznym myśleniu i kojarzeniu nie poddają się, walczą. Każdy ich dzień staje się walką. Efekty nie zawsze są widoczne, ale dają poczucie sensu w życiu mimo doświadczeń związanych z chorobą. Nie zawsze jako opiekunowie tych osób będziemy w stanie rozwiązać każdą trudność. Będziemy potrzebować profesjonalnego wsparcia i pomocy. Wiele sytuacji sami możemy rozwiązać. Choćby sięgnięcie po wsparcie firmy ELBUR i dobór odpowiedniego łóżka. Mając na względzie indywidualne potrzeby pacjenta, jego jednostkowy stan, możliwości i ograniczenia jesteśmy w stanie wyposażyć go w najlepsze narzędzie do zdrowienia.