Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak dopasować kosmetyk do typu włosów? Poradnik dla każdego typu włosów

Aby wybrać odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji włosów, musimy najpierw znać swój typ włosów i ich stan. Włosy można podzielić na kilka typów, w zależności od ich grubości, porowatości, gęstości i skrętu. Oto najczęstsze typy włosów i kosmetyki odpowiednie dla nich:

Włosy cienkie

To włosy o małej średnicy włókna włosa (poniżej 0,04 mm), które są delikatne, słabe i łatwo się łamią. Włosy cienkie często są też przyklapnięte, brakuje im objętości i puszystości. Włosy cienkie wymagają kosmetyków, które będą je nawilżać, odżywiać i wzmacniać, ale nie obciążać i nie przetłuszczać. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki lekkie, nawilżające i zwiększające objętość, np. z ekstraktem z bambusa, aloesu lub zielonej herbaty. Warto też stosować maski i olejki regenerujące i odbudowujące, np. z keratyną, proteinami lub olejem arganowym. Do stylizacji włosów cienkich można używać lakierów i pianek lekkich i średnich, które będą podnosić włosy u nasady i nadawać im sprężystości.

Włosy grube

To włosy o dużej średnicy włókna włosa (powyżej 0,06 mm), które są mocne, zdrowe i trwałe. Włosy grube często są też sztywne, ciężkie i trudne do ułożenia. Włosy grube wymagają kosmetyków, które będą je nawilżać, wygładzać i ujarzmiać, ale nie wysuszać i nie matowić. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki bogate, nawilżające i wygładzające, np. z masłem shea, olejem kokosowym lub olejem jojoba. Warto też stosować maski i olejki nawilżające i ochronne, np. z olejem awokado, oliwą z oliwek lub olejem makadamia. Do stylizacji włosów grubych można używać lakierów i żeli mocnych i ekstra mocnych, które będą utrwalać fryzurę i nadawać jej kształtu.

Włosy suche

to włosy o niskiej porowatości włókna włosa (poniżej 30%), co oznacza, że mają zamknięte łuski i trudno wchłaniają wilgoć i składniki odżywcze. Włosy suche są matowe, szorstkie w dotyku i łatwo się plączą. Włosy suche wymagają kosmetyków, które będą je intensywnie nawilżać, odżywiać i regenerować, ale nie zamykać łusek i nie utrudniać wchłaniania substancji. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki delikatne, nawilżające i odżywcze, np. z aloesem, miodem lub gliceryną. Warto też stosować maski i olejki głęboko nawilżające i regenerujące, np. z olejem lnianym, olejem rycynowym lub olejem migdałowym. Do stylizacji włosów suchych można używać lakierów i pianek nawilżających i ochronnych, które będą chronić włosy przed utratą wilgoci.

Włosy tłuste

To włosy o wysokiej porowatości włókna włosa (powyżej 50%), co oznacza, że mają otwarte łuski i łatwo wchłaniają wilgoć i składniki odżywcze. Włosy tłuste są błyszczące, gładkie w dotyku i szybko się przetłuszczają. Włosy tłuste wymagają kosmetyków, które będą je oczyszczać, odświeżać i normalizować pracę gruczołów łojowych, ale nie wysuszać i nie podrażniać skóry głowy. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki łagodne, oczyszczające i regulujące wydzielanie sebum, np. z ekstraktem z cytryny, mięty lub szałwii. Warto też stosować maski i olejki oczyszczające i antybakteryjne, np. z olejem z drzewa herbacianego, olejem z oregano lub olejem z czarnuszki. Do stylizacji włosów tłustych można używać lakierów i żeli lekkich i średnich, które będą matować włosy i zapobiegać ich przetłuszczaniu.

Włosy normalne

To włosy o średniej porowatości włókna włosa (od 30% do 50%), co oznacza, że mają częściowo otwarte łuski i dobrze wchłaniają wilgoć i składniki odżywcze. Włosy normalne są zdrowe, lśniące, miękkie w dotyku i łatwo się układają. Włosy normalne wymagają kosmetyków, które będą je utrzymywać w dobrej kondycji, nawilżać, odżywiać i chronić, ale nie obciążać i nie zaburzać równowagi. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki uniwersalne, nawilżające i odżywcze, np. z ekstraktem z aloesu, mleka kokosowego lub oleju jojoba. Warto też stosować maski i olejki nawilżające i ochronne, np. z olejem arganowym, olejem z pestek winogron lub olejem z nasion słonecznika. Do stylizacji włosów normalnych można używać lakierów i pianek średnich i mocnych, które będą nadawać włosom objętości i kształtu.

Włosy farbowane 

To włosy poddane zabiegom koloryzacji, które mają za zadanie zmienić naturalny kolor włosów na inny. Włosy farbowane są często uszkodzone przez działanie chemikaliów, wysoką temperaturę i promieniowanie UV. Włosy farbowane są matowe, suche, łamliwe i tracą intensywność koloru. Włosy farbowane wymagają kosmetyków, które będą je regenerować, nawilżać, odżywiać i chronić kolor, ale nie wyblaknąć i nie zmieniać odcienia. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki koloryzujące, regenerujące i ochronne, np. z ekstraktem z jagód acai, henny lub lawendy. Warto też stosować maski i olejki regenerujące i ochronne, np. z olejem z awokado, olejem z orzechów makadamia lub olejem z pestek moreli. Do stylizacji włosów farbowanych można używać lakierów i żeli ochronnych i nabłyszczających, które będą chronić włosy przed utratą koloru i nadawać im połysku.

Włosy kręcone

To włosy o naturalnym skręcie włókna włosa (od 2A do 4C), co oznacza, że mają faliste, lokowane lub afro fryzury. Włosy kręcone są często suche, porowate i łatwo się plączą. Włosy kręcone wymagają kosmetyków, które będą je nawilżać, odżywiać, wygładzać i podkreślać skręt, ale nie rozwijać i nie puszyć. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki nawilżające, wygładzające i definiujące skręt, np. z ekstraktem z masła kakaowego, oleju kokosowego lub aloesu. Warto też stosować maski i olejki nawilżające, wygładzające i definiujące skręt, np. z olejem lnianym, olejem z pestek winogron lub olejem rycynowym. Do stylizacji włosów kręconych można używać pianek i żeli nawilżających i definiujących skręt, które będą nadawać włosom sprężystości i kształtu.

Czego nie lubią włosy?

Włosy są jednym z najważniejszych elementów naszego wyglądu, ale nie zawsze są łatwe w pielęgnacji. Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na stan i zdrowie naszych włosów, takich jak stres, zanieczyszczenie, dieta, stylizacja czy zmiany hormonalne. Oto kilka rzeczy, których włosy nie lubią i jak im zapobiegać:

  • Nadmierne mycie. Mycie włosów zbyt często może pozbawić je naturalnych olejków i osłabić ich strukturę. Zaleca się mycie włosów co 2-3 dni, używając łagodnego szamponu i odżywki. Jeśli włosy są bardzo przetłuszczające się, można stosować suchy szampon między myciami.
  • Gorąca woda. Gorąca woda może uszkadzać włosy, powodując ich wysuszenie, łamliwość i rozdwajanie się końcówek. Zamiast tego należy myć włosy letnią lub chłodną wodą, która pobudza krążenie krwi w skórze głowy i zamyka łuski włosów.
  • Suszarka, prostownica i lokówka. Wysoka temperatura tych urządzeń może spowodować uszkodzenie białek włosów, utratę wilgoci i zmianę koloru. Aby chronić włosy przed ciepłem, należy stosować specjalne kosmetyki termoochronne i suszyć lub prostować włosy na najniższej możliwej temperaturze. Ponadto należy unikać częstego używania tych urządzeń i dawać włosom czas na regenerację.
  • Zbyt ciasne upięcia. Zbyt ciasne upięcia, takie jak kucyk, kok czy warkocz, mogą nadmiernie naciągać włosy i skórę głowy, powodując łysienie plackowate lub cofanie się linii włosów. Aby temu zapobiec, należy nosić luźniejsze upięcia lub zmieniać je często. Ponadto należy unikać gumek z metalowymi elementami lub wsuwek z ostrymi końcami, które mogą łapać i wyrywać włosy.