Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego. Choć nie prezentują się wyjątkowo apetycznie, są doskonałym środkiem na wiele problemów, szczególnie żołądkowych. Dodatkowo są bogactwem wielu witamin i minerałów niezwykle cennych dla zdrowia. Jak przygotować siemię lniane w ziarnach do picia? O tym będzie nasz artykuł.
Siemię lniane w ziarnach – jak przygotować?
Siemię lniane można przygotować zarówno z całych ziaren, jak i zmielonych. Aby przygotować siemię lniane w ziarnach, należy zalać 2 łyżki stołowe ziaren 3/4 szklanki ciepłej wody i odstawić na noc, aby ziarna mogły napęcznieć. Tak przygotowaną mieszankę należy odcedzić i wypić. Oczywiście możemy również zmielić nasiona. Jak przygotować siemię lniane mielone? Siemię należy zalać ciepłą wodą w ilości 3/4 szklanki. Warto odczekać około 1,5 godziny, aby powstał kleik, który należy odcedzić i wypić. Ten prosty sposób pozwoli na szybkie przygotowanie kleiku, który sprawdzi się w wielu dolegliwościach.
Siemię lniane – jak przygotować na żołądek?
Istnieje wiele szkół na temat tego, jak przygotować siemię lniane. Okazuje się, że na dolegliwości żołądkowe warto jest gotować siemię lniane. Jedną łyżkę ziaren należy zalać połową szklanki letniej wody i gotować pod przykryciem przez około 15 minut na wolnym ogniu. Taki wywar należy odcedzić i pić po pół szklanki rano i wieczorem. Niezwykle istotne jest nie tylko to, jak przygotować siemię lniane na refluks czy inne dolegliwości, ale również to, aby pić duże ilości wody. Siemię lniane zawiera spore ilości błonnika. Niska podaż płynów może prowadzić do bolesnych i nieprzyjemnych zaparć, stąd warto zwiększyć spożycie wody. Nie powinno się spożywać więcej niż 3 łyżki siemienia lnianego dziennie.
Siemię lniane na wrzody – jak przygotować?
Siemię lniane na wrzody najlepiej przygotować z przepisów podanych wyżej, jednak należy pamiętać, że ziarenka czy mielone siemię można dodawać do wielu dań. Sprawdzi się jako dodatek do owsianki, zup kremów, smoothie warzywnego czy owocowego. Bez względu na to, w jaki sposób przygotowujemy siemię lniane, można pić je zarówno rano, jak i wieczorem. Jest to idealny, naturalny środek na wrzody, a wszystko za sprawą śluzu, który pokrywa błonę śluzową żołądka, działając jak „ochronny płaszczyk”.
Siemię lniane dla dzieci – jak przygotować?
Warto wiedzieć, że siemię lniane jest zalecane nie tylko osobom dorosłym, ale również dzieciom. Można podawać wywar z siemienia, kisiel, a także dodawać ziarenka czy zmielone siemię do kaszki czy jogurtu. Poleca się także dodawać je do pieczywa, kanapek, ciasteczek czy panierki do kotletów i naleśników. Niestety nie każde dziecko z chęcią zje siemię lniane, dlatego warto „przemycić” je w różnych potrawach. To produkt, który pozytywnie wpłynie na cały organizm, nie tylko układ pokarmowy. Reguluje pracę jelit, zwalcza biegunkę, kolki, zgagę, a także pasożyty. Pozytywnie wpływa na stan skóry, pracę mózgu, nastrój. Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem oraz łagodzi ból gardła.
Dlaczego siemię lniane jest tak zdrowe?
Każdy miłośnik zdrowego i ekologicznego stylu życia wie, jak ważne w diecie może być siemię lniane. To właśnie ono jest źródłem cennego błonnika, a także wielu witamin jak: A,C, F, E, witamin z grupy B oraz minerałów np. wapnia, fosforu i magnezu. Jest jednym z najlepszych źródeł cennych dla zdrowia kwasów omega-3 istotnych dla zdrowia mózgu, oczu i serca. To właśnie dlatego warto je spożywać. Co ważne, siemię lniane:
- obniża poziom cukru we krwi;
- wspiera działanie układu trawiennego (idealne na nadżerki, wrzody, refluks, zgagę, zapalenie żołądka, biegunki i wiele innych dolegliwości);
- chroni przed nowotworami;
- obniża ciśnienie krwi i zły cholesterol;
- wspiera działanie układu sercowo-naczyniowego;
- reguluje gospodarkę hormonalną;
- wspiera odchudzanie;
- wspomaga walkę z przeziębieniem;
- łagodzi ból gardła;
- hamuje rozwój osteoporozy;
- pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie.