Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak dbać o kręgosłup na co dzień?

Siedzący tryb życia, mało ruchu i niewłaściwa postawa podczas pracy to czynniki, które w ogromnym stopniu wpływają na nasz kręgosłup. W efekcie coraz więcej osób, nawet w stosunkowo młodym wieku skarży się na dolegliwości bólowe oraz ograniczenia ruchowe. Rehabilitacja pomoże uporać się z dyskomfortem, jednak pierwszym krokiem powinna być przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków. W jaki sposób można skutecznie zadbać o swój kręgosłup każdego dnia?

Podstawowe zasady

Warto zaznaczyć, że aby móc cieszyć się zdrowym kręgosłupem przez długi czas, konieczne jest pamiętanie o codziennych drobnych rzeczach, które w skali wielu lat zapewniają ogromne efekty. Jest to znacznie lepsze podejście niż okresowe zrywy. Jakie elementy codziennego życia mają największe znaczenie?

  • Sposób siedzenia przy biurku – niezależnie od tego czy pracujemy zdalnie, czy w biurze, rodzaj krzesła oraz sposób ustawienia monitora wywierają bardzo duży wpływ na nasz kręgosłup. Idealna postawa w trakcie pracy jest wtedy gdy stopy swobodnie dotykają podłogi, z kątem około 100 stopni między udami a łydkami. Jak największa część pleców musi być oparta o krzesło, a przede wszystkim część lędźwiowa. Jeśli chodzi o ustawienie monitora, jego górna część musi znajdować się na linii oczu.
  • Konieczne jest robienie regularnych przerw w pracy, najlepiej co godzinę. Wystarczy wstać, wykonać kilka kroków i pokręcić głową.
  • Rehabilitacja jest bardzo często potrzebna osobom, u których doszło do przeciążenia kręgosłupa. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się podczas nieprawidłowego dźwigania ciężkich rzeczy lub zbyt forsownych ćwiczeń siłowych. Jakie jest rozwiązanie tej sytuacji? Dźwiganie w sposób mądry i przemyślany. Oznacza to, że podnosząc przedmiot z podłogi należy kucnąć a nie pochylać się z wyprostowanymi nogami. Nosząc zakupy, rozkładajmy równomiernie ciężar na dwie ręce. Na co dzień, zamiast zabierać ze sobą ciężką torbę, wybierzmy plecak.

W jaki sposób jeszcze można zadbać o kręgosłup?

Jednym z bardzo skutecznych sposobów jest codzienne rozciąganie się. Gotowe ćwiczenia na kręgosłup bez problemu znajdziemy w sieci. Świetnym rozwiązaniem jest także joga, dzięki której poprawimy zakresy ruchów i elastyczność ciała. Rehabilitacja może zostać uzupełniona zalecanymi ćwiczeniami, które pozytywnie wpłyną na zdrowie kręgosłupa. Jeśli mamy wątpliwości jak wykonywać konkretne aktywności, warto poprosić o radę fizjoterapeutę.