Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Pasożyty ludzkie – czym są, jakie dają objawy

Pasożyty to to organizmy zwierzęce lub roślinne, które żywią się i bytują dzięki innym organizmom. Człowieka najczęściej dotykają pasożyty zwierzęce, które występują wewnątrz ciała. Organizm dostarczający pasożytom pożywienia nazywany jest żywicielem. Do tej pory wyodrębniono ponad kilka tysięcy odmian pasożytów, które mogą pojawić się w ludzkim organizmie.

Jakie są ludzkie pasożyty?

Choć człowieka mogą zaatakować wszelkiego rodzaju pasożyty, w końcu jest ich kilka tysięcy, to można wymienić kilka, które są najczęściej spotykane.
Wewnętrzne:

  • Glista ludzka,
  • owsiki,
  • lamblie,
  • tasiemce.

Zewnętrzne:

  • Świerzbowiec,
  • wszy.

Diagnostyka

Aby stwierdzić obecność pasożytów, najczęściej do badania oddaje się próbkę kału, która następnie poddawana jest mikroskopijnej analizie. Niektóre pasożyty można wykryć również poprzez badanie krwi. Czasami infekcja może być wykryta w moczu, plwocinach albo w treści dwunastnicy. Wszystko zależne jest od tego, którego pasożyta obecność jest podejrzewana. Niekiedy jednak wyniki badań nie są jednoznaczne i trzeba przeprowadzić dodatkowe. Istnieją również badania genetyczne w celu wykluczenia pasożytów. Wykonuje się również badania endoskopowe albo obrazowe.

W jaki sposób pasożyty zarażają? Jak chronić się przed zakażeniem?

Konkretne pasożyty pojawiają się z różnych przyczyn. Jednak wewnętrzne najczęściej rozwijają się poprzez spożywanie nieodpowiednich produktów. Glista ludzka może dotrzeć do organizmu wraz z brudną wodą albo zanieczyszczonym jedzeniem, w których znajdują się jej jaja.
Owsiki to pasożyty, które najczęściej można zdiagnozować u dzieci. Jest to spowodowane tym, że wkładają do ust brudne ręce lub przedmioty. Nie są też na tyle świadome, że przez takie zachowanie mogą narazić się na chorobę.
Lamblie są bardzo malutkie i podobnie jak owsiki najczęściej można je zauważyć u dzieci. Występowanie lamblii najczęściej spowodowane jest zjedzeniem nieumytych owoców.
Natomiast tasiemce można podzielić na 3 najczęściej spotykane gatunki: uzbrojony, nieuzbrojony oraz bąblowiec. Najczęściej ludzie chorują na tasiemca nieuzbrojonego. Szczęście w nieszczęściu, ponieważ chociażby bąblowiec może doprowadzić człowieka nawet do śmierci. Bąblowcem można zarazić się poprzez zjedzenie nieumytych leśnych owoców. Wynika to głównie z tego, że głównymi nosicielami są lisy, które następnie wydalają kał w lesie. Tym sposobem bąblowiec może przenieść się do organizmu ludzkiego.
Natomiast tasiemcem nieuzbrojonym najczęściej można się zarazić głównie przez zjedzenie mięsa wołowego, w którym znajdują się larwy pasożyta.
Pojawienie się zewnętrznych pasożytów jest najczęściej spowodowane nieodpowiednią higieną osobistą bądź kontaktem z osobą zarażoną. Świerzbowiec pojawić się może na całym ciele jednak najczęściej można go zauważyć na rękach bądź stopach. Jednak pasożyt może dotyczyć również okolic miejsc intymnych.
Natomiast wszy najczęściej spotykane są na skórze głowy oraz także miejsc intymnych. Najlepiej rozwijają się w miejscach najbardziej owłosionych.

Aby uniknąć zakażenia, trzeba przede wszystkim dbać o higienę osobistą. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na te części ciała, które narażone są na największą potliwość.
Kolejnym sposobem na uniknięcie rozwoju pasożytów jest unikanie spożywania produktów niewiadomego pochodzenia, brudnych owoców i warzyw oraz wody, a także surowego mięsa.

Objawy

Wewnętrzne pasożyty najczęściej mają wpływ na układ pokarmowy i wydalniczy. Przy ich obecności mogą pojawić się biegunki, wymioty nudności i bóle brzucha. W tym przypadku wyróżnia się glista ludzka, która oprócz wspomnianych objawów mogą mieć również wpływ na samopoczucie zarażonego. Wzmaga się senność lub pojawia się osłabienie. Również lamblie mogą wywoływać dodatkowe objawy, jakimi są: bezsenność, bóle głowy oraz gorączkę bądź wysypki.
Owsiki powodują swędzenie w okolicach odbytu.
Zewnętrzne pasożyty powodują świąd w miejscu swojego występowania.

Leczenie

Całkowite wyleczenie z pasożytów gwarantuje tylko wdrożenie kuracji odpowiednimi lekami. Są to specjalistyczne środki, które mają zwalczyć konkretnego szkodnika. W większości przypadków leczenie trwa dość długo, szczególnie wtedy, kiedy infekcję wykryto dość późno. Dodatkowo w trakcie procesu powrotu do zdrowia ważna jest zwiększona higiena oraz szczególna dbałość o mycie warzyw i owoców.