Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jaki litraż plecaka najlepiej sprawdzi się w górach?

Pojemność plecaka trekkingowego jest bardzo ważnym aspektem wypraw górskich – to tam będziemy trzymać wszystko, co nam potrzebne. Jednak im mniej mamy doświadczenia, tym trudniej nam zdecydować, jak wiele rzeczy jest dla nas naprawdę koniecznych, a co jest zbędne. Z czasem nabieramy doświadczenia, jednak nowe szlaki i inne zmienne sprawiają, że musimy znów się nad tym zastanowić. Jak więc dobrze dobrać litraż plecaka?

Co wpływa na litraż plecaka?

Krótko mówiąc – jest wiele czynników. Najważniejszym z nich jest czas, który chcemy spędzić na szlaku. Plecak do jednodniowego wypadku będzie się całkowicie różnił litrażem od tego, który zabierzemy na miesięczną wyprawę i nic w tym dziwnego. To samo dzieje się z kurtkami przecież – w zależności od czynników, raz lepiej sprawdzi się kurtka softshell, a raz hardshell. Jeden będzie nam potrzebny do schowania prowiantu, a funkcjonował będzie jako tymczasowa szafa.

Pora roku również wpływa na litraż plecaka – im chłodniej, tym więcej potrzebować będziemy ciepłej odzieży, która niestety zajmuje często sporo miejsca w plecaku. W lecie tego problemu nie ma. Nie możemy też zapomnieć o preferencjach każdego z podróżników. Jedni kochają minimalizm, a drudzy zapełniają plecaki wszystkim, o czym pomyślą.

Plecaki do 15 i 30 litrów – dla kogo?

Te najmniejsze pojemności plecaków spełnią swoje zadanie świetnie, jeśli nasze górskie wypady to po prostu kilkugodzinna zabawa, często nawet nieplanowana. Pakujemy wtedy tylko wodę, lekką kurtkę hardshell, gdyby przyłapał nas deszcz i spędzamy miłe popołudnie po pracy. Takie plecaki najczęściej mają, poza główną komorą, również małe kieszonki, które pozwolą na schowanie dokumentów, jak i telefonu.

Plecaki do 30 litrów mają już wystarczyć na całe dnie, a więc muszą zmieścić w sobie również spory prowiant. Im większy plecak, tym lepiej zagospodarowana przestrzeń w nich, więc z łatwością będzie można zarządzać swoim bagażem.

Plecak do 50 litrów – na co się przyda?

Warto wyposażyć się w taki litraż plecaka, jeśli swoje zmagania górskie planujemy z wyprzedzeniem. Najlepiej sprawdzi się na weekendowe wypady. Zmieści się tam trochę ubrań, w tym kurtka soft bądź hardshell. A czy Ty wiesz, czym różni się kurtka softshell od tradycyjnej? Jednak na razie zajmijmy się plecakiem.

W takim plecaku potrzebujemy już więcej rzeczy – musimy zmieścić apteczkę, czołówkę i cokolwiek, co sądzimy, że będzie konieczne przez weekend. Im zimniej, tym większy plecak będzie potrzebny. Oprócz bielizny będziemy musieli spakować wtedy też swetry i inne ciepłe odzienie.

Plecak do 70 litrów i powyżej – na jakie wyprawy?

Mowa tutaj o wypadach tygodniowych, a nawet i miesięcznych. Będziemy musieli zapakować wszystko, czego potrzebowaliśmy w mniejszych plecakach i pomnożyć to kilkukrotnie w wielu przypadkach. Często nie będziemy się w nim mieścić ze wszystkim, więc warto, aby taki plecak miał możliwości przytroczenia do siebie sprzętu.

Plecaki te powinny mieć wiele pomniejszych kieszonek, gdyż nawet ze świetną segregacją, na wyprawie miesięcznej będą one bardzo wypełnione i nie ma sensu, aby po najpotrzebniejsze sięgać do środka głównej komory. Niezależnie od wielkości plecaka, najważniejsza jest jego praktyczność. Musi on być wygodny w noszeniu i nie obciążać bardziej, niż sam bagaż, który w nim nosimy – to klucz komfortu na szlaku.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]