Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Zdrowie psychiczne w ciąży

“Stan błogosławiony”, czy na pewno? Istnieją kobiety, które ciąży bardzo pragnęły i czują się w niej świetnie. Są też takie, dla których informacja o ciąży jest bardzo trudną informacją: nie mają stabilnej sytuacji związkowej, zawodowej, mieszkaniowej albo w ogóle nie zamierzały zostać mamami.

Jednak niezależnie od tego, dla każdej kobiety ciąża będzie się wiązała z wieloma, często sprzecznymi i intensywnymi uczuciami.

Co można przeżywać w ciąży?

Ciąża konfrontuje nas z naszą tolerancją na bycie zależną i znoszenie ograniczeń. Niektóre kobiety będą czuły, że mają idealnego kompana, który zawsze im sprzyja. Inne będą przygniecione stałą obecnością dziecka, za które już są odpowiedzialne. Paleta uczuć w ciąży jest bardzo szeroka. Poza znaną z reklam radością i ekscytacją, wiele kobiet przeżywa też złość czy żal przez utraty, które je dotykają. Kobiety tracą swoje ciało, często swoje pasje, czasami relacje lub pracę. Ciąża i macierzyństwo w naturalny sposób są związane z ambiwalencją: postaraj się za nią nie obwiniać!

Twoje samopoczucie jest ważne!

Niebezpiecznym zwyczajem jest zrzucanie wszystkiego na “te ciążowe hormony”. W ten sposób tłumaczone są przypływy emocji u kobiet. I rzeczywiście, gospodarka hormonalna przeżywa prawdziwy szturm. Takie intensywne przeżywanie emocji, w sensie psychologicznym, przygotowuje też do macierzyństwa, ponieważ z niemowlęciem komunikujemy się głównie na poziomie emocjonalnym a nie werbalnym. Ważne jednak żeby przez tłumaczenie wszystkiego hormonami nie umknęła nam sytuacja, w której kobieta potrzebuje wsparcia psychologicznego.

Terapia w ciąży jest możliwa i skuteczna

Przez lata uważano, że ciąża nie jest dobrym czasem na psychoterapię. Uważano, że terapia może rozdrapać stare rany i trudne uczucia. Nie chciano z tym konfrontować kobiet w tak wrażliwym stanie. Jednak teraz wiemy, że kobiety tak czy inaczej są przez ciążę konfrontowane z tymi wspomnieniami, a odmawianie im prawa do psychoterapii pozostawia je w samotności. Na szczęście to przekonanie zmieniło się zupełnie, teraz uważa się, że ciąża jest bardzo dobrym czasem na terapię.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się korzystać z pomocy. Dobrych psychoterapeutów znajdziesz np. na trzymsie.pl.