Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Miód na Twoje serce i na ciało!

Pewnie niejedna osoba będąca na diecie zadaje sobie pytanie: ile kalorii ma łyżeczka miodu? Miód może znaleźć się nie tylko w napoju, jak herbata czy mleko, ale też w różnych potrawach. Im więcej takich łyżeczek miodu dodamy np. do owsianki czy ciasta, tym kaloryczność rośnie, a ktoś kto liczy kalorie, powinien je wliczyć w bilans. Ktoś może się zdziwić, ale miód ma więcej kalorii niż cukier. Jest jednak zdrowszy od zwykłego białego cukru, więc warto go spożywać od czasu do czasu. Nie należy jednak z nim przesadzać, bo mimo wszystko jest to cukier prosty, a spożywanie go w nadmiarze nie jest najlepszym pomysłem biorąc pod uwagę kwestię zdrowotną.

Ile kalorii ma łyżeczka miodu, a ile biały cukier?

Łyżeczka (taka jak od herbaty) miodu pszczelego posiada 23 kalorie. Z kolei łyżeczka cukru ma 16 kalorii. Oba te naturalne cukry posiadają fruktozę i glukozę, a mimo to miód okazuje się być słodszym cukrem. Cukier biały posiada związki, które są połączone wiązaniem chemicznym, czyli sacharozą. A to miód posiada więcej fruktozy aniżeli cukier. Dzięki temu miód jest słodszy, ale przez to dodajemy go zazwyczaj mniejszą ilość.

Ile kalorii mają konkretne rodzaje miodu?

W zależności od rodzaju miodu kaloryka się zmienia. Poniżej prezentujemy ile kalorii na 100 g miodu posiadają różne rodzaje miodu:

  • miód rzepakowy – 340 kcal w 100 g;
  • miód gryczany – 340 kcal w 100 g;
  • miód spadziowy – 340 kcal w 100 g;
  • miód faceliowy – 324 kcal w 100 g;
  • miód manuka – 334 kcal w 100 g.

Łyżeczka miodu waży około 12 g, więc można w prosty sposób policzyć ile każdy z nich będzie posiadał kalorii.

Zalety spożywania miodu

Ta słodka i gęsta ciecz zawiera witaminy i minerały, takie jak potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy z grupy A, B, C. Nie brakuje w nim także kwasu foliowego. Posiada także antyoksydanty wobec tego chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. Udowodniono naukowo, że dzięki aktywności przeciwutleniającej, miód jest w stanie niszczyć wolne rodniki, które z kolei są odpowiedzialne za uszkadzanie komórek, a co za tym idzie – starzenie się organizmu. Co więcej, pomaga przy zwalczaniu przeziębienia, więc sprawdzi się w celu uśmierzenia bólu gardła, czy poradzi sobie z kaszlem. Na dowód, że tak się dzieje, przeprowadzono badanie na dzieciach będących powyżej 1 roku życia, które to spożywały miód przed zaśnięciem. Wyniki dowiodły, że kaszel oraz drapanie w gardle zostały zredukowane dzięki tej złotej, pysznej cieczy.

Czy miód jest zdrowy?

Miód jest naturalnym produktem, który posiada lecznicze działanie. Jest w stanie nie tylko wzmocnić odporność, ale też przyspieszyć gojenie ran za sprawą swoich przeciwzapalnych właściwości. Mówi się, że potrafi lepiej poradzić sobie z bakteriami niż antybiotyk. Jeśli posiadamy niedobory żelaza, to warto sięgnąć po miód gryczany, a jeśli jesteśmy przeziębieni, to po lipowy. Mając problemy z wątrobą zaleca się spożywać miód rzepakowy.

Mimo, że posiada on wiele cennych składników to ilość ta jest śladowa. Jeśli posiadamy pewne niedobory witamin, to nie jest on w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na dany minerał. Nie oznacza to jednak, że nie warto go wprowadzić na stałe do swojej diety, bo warto! Jednakże nie należy oczekiwać cudów, kiedy witamin brakuje nam znacznie więcej niż jest w stanie pokryć jedna łyżeczka miodu.

Kto nie powinien spożywać miodu?

Jako że miód posiada wysoką zawartość cukru, a co za tym idzie wysoki indeks glikemiczny, to nie powinni go spożywać diabetycy, czy osoby, które zmagają się z otyłością.

Biorąc zatem pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, należy zachować rozwagę w spożyciu miodu, ale też nie rezygnować z niego zupełnie (o ile nie jesteśmy cukrzykami). Na pewno nie zaszkodzi napić się od czasu do czasu pysznej herbaty rumiankowej z miodem, ale wówczas należy pamiętać o tym, aby odczekać chwilę, aż napój ostygnie, bo wrzątek jest w stanie zabić wszystkie cenne minerały pochodzące z miodu.