Męczy cię częsta zmiana różnych par okularów w zależności od czynności, którą wykonujesz? Na szczęście dzięki nowoczesnej optyce możesz pozbyć się tego problemu! Szkła progresywne to szczególny rodzaj soczewek, dzięki któremu możesz patrzeć z dali i bliży z jednakową, doskonałą ostrością. Wszystko za sprawą kilku stref widzenia rozłożonych w tego typu okularach. Wystarczy, że spojrzysz na dany przedmiot pod odpowiednim kątem. Sprawdź, czy okulary progresywne to rozwiązanie, które ułatwi ci życie.
Jak zbudowane są szkła progresywne?
Co oznacza, że szkła progresywne są wieloogniskowe? Mają kilka stref widzenia, z których każda odpowiada za ostrość obrazu w zależności od odległości, w której się on znajduje. Górny obszar szkła pozwala widzieć obiekty znajdujące się daleko. Do oglądania przedmiotów z bliska lub czytania przydaje się z kolei dolny obszar okularów. Ich środkowa część to tzw. kanał progresji. Dzięki niej możesz obserwować przestrzeń między bliżą a dalą.
Standardowe okulary korekcyjne damskie czy męskie są jednoogniskowe i pozwalają na ostre widzenie przedmiotów w konkretnej odległości (dali lub bliży). Jeśli nosisz takie okulary, zazwyczaj musisz mieć kilka par i zmieniać je zależnie od okoliczności.
Okulary progresywne – jak z nich korzystać?
Nosząc szkła progresywne, musisz przyzwyczaić się do konieczności zmiany kąta patrzenia – przez dolną, środkową lub górną sferę okularów. Aby dostrzec obiekt położony daleko, powinieneś patrzeć przez górną część. Podczas czytania książki czy gazety należy spojrzeć w dół szkła. Za sprawą kanału progresji możesz dobrze widzieć obiekty położone w średniej odległości – należy do nich np. monitor komputera.
Takie rozwiązanie z pewnością ułatwia codzienne funkcjonowanie. Szczególnie jeśli w ciągu dnia często zmieniasz odległość patrzenia, np. ze względu na specyfikę swojej pracy.
Przyzwyczajanie się do nowych okularów
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na szkła wieloogniskowe, czeka cię także proces przyzwyczajania się do funkcjonowania w określony sposób. Noszenie okularów progresywnych wymaga specjalnego układania głowy. Przy patrzeniu w dal konieczne jest lekkie pochylenie głowy do przodu. Czytając, gałki oczu należy skierować w dół, ale głowę trzymać prosto. Z czasem te nawyki będą stanowiły dla ciebie codzienność, choć optycy zalecają, aby zdecydować się na okulary progresywne najwcześniej, jak to możliwe. Oko zdecydowanie łatwiej przyzwyczai się wtedy do nowych schematów.
Co istotne, rozpoczynając przygodę z technologią wieloogniskową, nie powinieneś wracać do poprzednich, klasycznych szkieł. Proces adaptacji może zostać wówczas zaburzony. W niektórych przypadkach trwa on nawet kilka tygodni i może powodować dyskomfort.
Jak wybrać okulary progresywne dla siebie?
Szkła wieloogniskowe stały się już na tyle popularne, że na rynku znajdziesz mnóstwo modeli, kolorów i wzorów takich okularów. Z łatwością dopasujesz je do swojego indywidualnego stylu i owalu twarzy. W wielu wariantach dostępne są zarówno okulary korekcyjne męskie, jak i damskie. Przy zakupie zwróć szczególną uwagę na:
- konstrukcję szkieł,
- szerokość stref widzenia dali i bliży,
- zastosowane powłoki,
- markę szkieł,
- jakość oprawy.
Od tych parametrów zależy także cena okularów wieloogniskowych, która zwykle waha się od 300 zł do nawet kilku tysięcy.
Szkła progresywne z powodzeniem zastępują kilka par klasycznych, jednoogniskowych okularów. Oczywiście wiele zależy od trybu twojego dnia i rodzaju wykonywanej pracy. Rozważ zakup okularów z tą technologią, jeśli często zmieniasz odległość widzenia. Sprawdź także, czy nie dotyczą cię żadne przeciwwskazania, takie jak jaskra, zaćma czy zaburzenia błędnika.