Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak wybrać idealne opony do SUV-a? Poznaj praktyczne wskazówki!

Samochody typu SUV stają się w Polsce coraz popularniejsze. Ekspansja SUV-ów w Europie zaczęła się już około dekadę temu i od tamtej pory wyniki sprzedaży pojazdów w tym segmencie nieustannie rosną. Takie auta są większe i wyższe niż samochody osobowe, dlatego ich wnętrza są przestronne i wygodne. W dodatku łatwiej się do nich wsiada i wysiada. Dużą zaletą SUV-ów jest też pozycja za kierownicą – siedzi się w nich wyżej niż w miejskich czy sportowych autach, a widoczność jest zdecydowanie lepsza. Każdy właściciel SUV-a prędzej czy później staje przed problemem doboru nowych opon. Wybór odpowiedniego ogumienia do takiego samochodu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi Ci to zadanie.

Jakie opony do SUV-a wybrać? Podstawowe zasady

SUV-y pod wieloma względami różnią się od pozostałych modeli. Chodzi nie tylko o wygląd, ale też o parametry i wrażenia z jazdy. Ze względu na wysokie zawieszenie SUV-y są o wiele bardziej wytrzymałe niż klasyczne samochody. Napęd na cztery koła poprawia stabilność i możliwości auta. Ponieważ nadwozie SUV-a jest pozbawione ram, jest lżejsze niż w tradycyjnych terenówkach, co przekłada się na większą wytrzymałość podczas zderzeń. Dodatkowo SUV-y to samochody, które zapewniają naprawę dobry komfort jazdy. Podróżowanie takim autem jest bez porównania wygodniejsze zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów. Charakterystyczne cechy konstrukcyjne SUV-a sprawiają, że potrzebuje on ogumienia o zupełnie innym charakterze niż auto sportowo-rekreacyjne. Nie każdy wie, że samochód typu SUV nie powinien być eksploatowany na identycznych oponach co tradycyjne auta pasażerskie. Opony do tak dużych samochodów powinny mieć mocną konstrukcję i wytrzymałe ściany boczne, aby gwarantować bezpieczeństwo i precyzję prowadzenia w ekstremalnych warunkach. Ogumienie do SUV-a wymaga też odpowiedniego ciśnienia – samochody ze zwiększonym prześwitem, ze względu na swoje gabaryty, na pewno okażą się cięższe. Opony do SUV-a mają zazwyczaj szerszy bieżnik, wyższą ścianę boczną i zmodyfikowany karkas, dzięki czemu są w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez duże, rodzinne samochody.

Jakie opony do SUV-a 4×4?

Opony do auta z napędem na cztery koła zmagają się z większymi przeciążeniami podczas jazdy w terenie i pokonywania przeszkód, dlatego muszą odznaczać się dużą wytrzymałością. Jakie opony do SUV 4×4 wybrać, aby w pełni wykorzystać jego możliwości? Samochody czteronapędowe powinny przede wszystkim otrzymać komplet identycznych opon o równym stopniu zużycia. Ze względu na masę i wysokie osiągi aut z napędem 4×4, do SUV-ów z mocnymi silnikami zaleca się ogumienie czołowych producentów, najlepiej z bieżnikiem kierunkowym. Ważne, aby w ekstremalnych warunkach opony reagowały odpowiednio, a auto zachowywało maksymalnie dobre właściwości jezdne. Czy do każdego SUV-a trzeba kupować specjalne opony dedykowane do samochodów z napędem 4×4? Jeśli auto ma napęd na jedną oś, montaż czterech takich samych opon nie jest absolutnie konieczny. Wielu ekspertów zaleca jednak takie rozwiązanie ze względu na zapewnienie większej stabilności pojazdu, co jest szczególnie istotne w zimowych, trudnych warunkach.

Opony do SUV-a: całoroczne czy sezonowe?

Kupując komplet opon do auta klasy SUV można zdecydować się na produkty przystosowane do warunków letnich lub zimowych, ewentualnie wybrać ogumienie całoroczne (wielosezonowe). Opony całoroczne do SUV 4×4 mają mnóstwo zalet, a najnowsze konstrukcje zapewniają bezpieczną, niezawodną jazdę. Należy jednak pamiętać, że w skrajnych warunkach ogumienie sezonowe sprawdzi się znacznie lepiej. Opony wielosezonowe do SUV-a to przydatne rozwiązanie dla mieszkańców miast, którzy samochodu używają głównie na krótkich trasach. Jeśli jednak dużo podróżujemy i lubimy bardziej dynamiczną jazdę, a dodatkowo zapuszczamy się w tereny górskie, lepszą opcją mogą okazać się modele przeznaczone na dany sezon, np. opony zimowe do SUV-a.

Czy opony do SUV-a są drogie?

Wiele osób obawia się, że specjalne opony do SUV-a oznaczają wyższe koszty zakupu. Na szczęście jest jednak inaczej. Ogumienie do aut klasy SUV znajdziemy w niemalże każdym z segmentów rynku oponiarskiego – zarówno premium, jak i ekonomicznym. W przypadku większości modeli kwoty są zbliżone do cen opon skierowanych do samochodów osobowych. Najtańsze są oczywiście produkty marek ekonomicznych, które możemy kupić już za niecałe 300 zł za sztukę. Pamiętajmy, że opony wysokiej jakości to gwarancja wytrzymałości i bezpiecznej jazdy. Dlatego wybierając opony do SUV-a – bez względu na to, czy mają to być opony letnie, zimowe czy całoroczne – należy bezwzględnie pamiętać, by były one adekwatne do typu pojazdu. SUV-y wcale nie muszą jeździć na droższych oponach, niemniej produkty klasy premium charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami w stosunku do modeli ekonomicznych i segmentu średniego. Dlatego w pierwszej kolejności skupmy się na jakości, a dopiero później na cenie.