Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Bóle bioder i miednicy w ciąży

Ciąża to piękny czas, w którym rodzice oczekują nadejścia na świat nowego życia. Dla wielu kobiet to nie tylko wspaniałe chwile, ale również okres wielu dolegliwości zdrowotnych. Często pojawia się ból biodra w ciąży, bóle miednicy czy kręgosłupa oraz wiele innych przypadłości. Warto wiedzieć skąd się biorą oraz czy można złagodzić dolegliwości bólowe podczas ciąży.

Bóle bioder i miednicy w ciąży

Ból biodra w ciąży to przypadłość, która często pojawia się w III trymestrze ciąży, chociaż niektóre kobiety mogą odczuwać dolegliwości wcześniej. Do szczęśliwców należą panie, które takich bóli w ogóle nie odczuwają. W trakcie ciąży ciężko jest jednoznacznie zlokalizować ból – może objawiać się w okolicy pleców i promieniować nawet na nogi, mimo ż dotyczy on obrębu miednicy. U niektórych kobiet ból jest odczuwany jako nagły i przeszywający, inne odczuwają go jako tępe i ciągłe odczucie, które może utrudniać normalne funkcjonowanie. Bywa, że dolegliwości bólowe są odczuwane tylko podczas ruchu lub odwrotnie – w czasie wypoczynku w określonej pozycji. Dolegliwości warto skonsultować z lekarzem, który sprawdzi, jaka może być przyczyna odczuwania dyskomfortu.

Skąd bierze się ból bioder i miednicy w ciąży?

Ból biodra w ciąży jest częstym zjawiskiem, podobnie jak ból w miednicy. Wiąże się on z wydzielaniem przez organizm hormonu nazywanego relaksyną, która działa rozluźniająco na więzadła maciczne, mięsień szyjki macicy oraz spojenie łonowe. Hormon ten jest obecny w dużych ilościach w krwi kobiet ciężarnych i ma za zadanie przygotować ciało do porodu. Jego produkcja wzrasta w III trymestrze ciąży – relaksyna pomaga w przemieszczaniu się płodu w drogach rodnych. Ból biodra w ciąży może być związany także z coraz większym naciskiem rosnącego dziecka na całą miednicę czy zmianą środka ciężkości wywołującego nieprawidłową postawę. Jeśli pojawia się w określonych pozycjach to wówczas dziecko może mocniej naciskać na kości miednicy. Bóle w okolicy miednicy w I trymestrze ciąży również nie są niczym dziwnym, ponieważ więzadła macicy zaczynają się rozluźniać. Jeśli jednak ból jest ciągły i przeszywający, może być złym znakiem np. ciąży pozamacicznej.

Jak można leczyć bóle miednicy w ciąży?

Bóle związane typowo z ciążą są przypadłością większości kobiet, szczególnie zbliżających się do porodu. Warto eksperymentować z różnymi pozycjami podczas odpoczynku czy snu. Pomocna może być ciepła kąpiel, obłożenie obolałych miejsc ciepłym okładem czy delikatny masaż. Bóle bioder mogą się nasilać, jeśli ciężarna spędza na nogach zbyt dużą ilość czasu. Szczególnie w III trymestrze ciąży ważny jest więc codzienny odpoczynek i zmiana obuwia – rezygnacja z wyższego obcasa jest najlepszym rozwiązaniem.