Joga na hamakach nie brzmi już egzotycznie. Chętnych na przybranie asan w powietrzu ciągle przybywa, a zajęcia z aerial jogi cieszą się coraz większą popularnością. Tylko czy każdy może zająć się tym sportem? Zdaniem trenerów tak, chociaż oczywiście istnieją pewne szczególne przypadki, którym należy poświęcić uwagę.
Aerial joga – czy to sport dla wszystkich?
Uważa się, że nie ma żadnych konkretnych przeciwwskazań, które mogłyby uniemożliwić ćwiczenie aerial jogi. Dotyczy to osób zdrowych, niezależnie od wieku i wagi.
Tylko bardzo indywidualne przypadki chorobowe mogą być pewną przeszkodą. Jeśli więc zmagasz się z jakąś chorobą przewlekłą lub np. masz za sobą poważny uraz, który utrudnia aktywność fizyczną, skonsultuj się z lekarzem. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków aerial joga nie jest odradzana, a bywa nawet zalecana.
Czy trzeba być wysportowanym?
Początkowo hamak do jogi może onieśmielać. To normalne, bo do pracy z takim sprzętem trzeba się przyzwyczaić. Nie oznacza to jednak, że posiadanie konkretnego doświadczenia czy umiejętności jest konieczne. Nie musisz być osobą wysportowaną ani joginem, aby uprawiać aerial jogę. Wszystkiego nauczysz się w swoim czasie, a regularność z pewnością ten czas skróci.
Aerial joga w czasie ciąży
Kobiety w ciąży mogą ćwiczyć jogę na hamakach, ale należy zachować szczególną ostrożność (tak samo jak w przypadku innych sportów w tym okresie). Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie odradza aktywności fizycznej, aerial joga będzie prawdopodobnie dobrym wyborem. Trzeba jednak uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli występują nudności i problemy z utrzymaniem się na hamaku, warto wrócić do treningów dopiero po urodzeniu. Należy również pamiętać, że ryzyko upadku podczas ćwiczeń jest stosunkowo duże.
Czy waga może być przeszkodą?
Jak wspomnieliśmy, waga nie jest przeszkodą. Co więcej, joga na hamakach może być świetną pomocą w walce z dodatkowymi kilogramami.
Hamaki mają bardzo dużą wytrzymałość – nawet 150 kg i w praktyce z jednego hamaka mogą korzystać dwie osoby dorosłe. Oznacza to, że osoba z nadwagą lub otyła, która fizycznie jest w stanie uprawiać aerial jogę i czerpać z tego radość, nie musi przejmować się wagą.
Aerial joga a osoba z niepełnosprawnością
Niepełnosprawność fizyczna może być ograniczeniem, ale nie musi wykluczać aerial jogi. Takie treningi powinny być prowadzone indywidualnie, pod okiem trenera, który dobrze zna historię osoby z niepełnosprawnością i jej możliwości.
Co ciekawe, za granicą można już spotkać zajęcia adaptive aerial joga, które są przeznaczone dla OzN, więc możliwe, że niebawem również w Polsce pojawią się instruktorzy oferujący takie kursy.
Czy dzieci i seniorzy mogą ćwiczyć?
Tak. Jeśli nie ma ku temu fizycznych przeciwwskazań, aerial jogę można ćwiczyć niezależnie od wieku. To aktywność, która nie obciąża stawów, a daje wiele korzyści m.in. lepszą elastyczność, większą motoryczność, wzmocnienie mięśni całego ciała. Warto ją polecać zarówno dzieciom, jak i seniorom.