Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czajnik tradycyjny, na gaz, indukcję czy elektryczny – na co zwrócić uwagę?

Wybierając czajnik, warto sprawdzić właściwości poszczególnych typów. Na rynku jest sporo modeli, które spełnią najwyższe wymagania.

Czajnik tradycyjny

Czajniki określane dziś jako „tradycyjne” to te, które z typowych vintage urządzeń czerpią design i typowy sygnał „gwizdka”. Można z nich korzystać zarówno na kuchenkach gazowych, jak indukcyjnych. Uchwyty czajników tradycyjnych są zabezpieczone tak, aby w przypadku używania ich na gazie, rączka nie uległa przegrzaniu i stopieniu. Praktycznie zamykany dzióbek zapobiega wylewaniu wody podczas przenoszenia urządzenia. Czajnik tradycyjny to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce na blacie, a posiadają nowoczesne płyty grzewcze.

Czajnik na gaz

Czajniki na gaz nie są popularne w ostatnich latach – tracą bowiem na popularności kuchenki gazowe. Jednakże osoby, które najbardziej cenią takie urządzenia, mają w czym wybierać. Jaka jest największa zaleta czajnika gazowego? Niska cena i pojemność – nietrudno jest kupić model, w którym na raz zagotujemy nawet 3 litry wody. Wady? Jeśli nie chcemy korzystać z głośnego gwizdka, gotowania się wody trzeba po prostu pilnować. Problemem może też być nagrzewanie się rączki, jak i całego urządzenia.

Czajnik elektryczny

Wysoka funkcjonalność idzie tu w parze ze stosunkowo niską ceną. Pośród modeli elektrycznych z łatwością znajdziemy konkretny produkt odpowiadający naszym potrzebom. Czajniki elektryczne występują w różnych pojemnościach, mają też różnorodne, dodatkowe funkcje. Popularna jest na przykład opcja podgrzewania wody do wybranej temperatury (przydatna, jeśli zaparzamy różne rodzaje herbat – białe, zielone etc.). Czajniki elektryczne mają też zabezpieczenia (na przykład przed włączeniem czajnika bez odpowiedniego poziomu wody, co mogłoby skutkować spaleniem urządzenia). Bardziej nowoczesne modele mają też filtry oczyszczające wodę.

Warto wiedzieć, że czajniki elektryczne mają grzałki spiralne lub płytowe. Modele z grzałką spiralną są dość ciche, ale na grzałce zostaje osad, który niełatwo jest doczyścić. Grzałki płytowe łatwiej jest pozbawić kamienia, natomiast wyposażone w nie czajniki są zdecydowanie głośniejsze. Wybierając czajnik elektryczny, zwróćmy też uwagę na to, z jakiego materiału wykonano obudowę – nagrzewa się ona bowiem szybko i łatwo o poparzenie.

Czajnik na indukcję

Płyty indukcyjne coraz częściej wypierają inne rodzaje płyt grzewczych. Nie każdy rodzaj urządzeń będzie z taką płytą współpracować. Czajnik na indukcję jest zaprojektowany tak, aby dostosowany był do tego typu płyt, wykorzystujących szybkozmienne pole magnetyczne. Ciepło wytwarzane jest w kontakcie z dnem naczynia, które wykonane musi być z konkretnego materiału – metalu reagującego na magnes. Czajniki takie produkuje się ze stali nierdzewnej lub żelaza. Stal jest materiałem tańszym, ale żelazo będzie bardziej wytrzymałe.

Wybierając czajnik na indukcję, zwróćmy uwagę na wielkość i grubość dna – musi być ono nie większe niż pole na płycie, którą posiadamy lub też posiadać czujniki sensoryczne na całej powierzchni. Z kolei grubość dna ma znaczenie dla szybkości osiągania temperatury wrzenia – im grubsze, tym szybciej zagotujemy wodę.

Czajnik na indukcję jest wygodny – nie trzeba tak jak w przypadku urządzeń ustawianych na gazie, martwić się o to, aby nie stopić rączki. Nie przypala się, łatwo go czyścić. Warto wiedzieć, że w takim czajniku wodę zagotujemy nie tylko na kuchence indukcyjnej, ale również na elektrycznej. Często też jest modelem oszczędzającym energię – woda w takim czajniku zazwyczaj gotuje się szybciej niż na przykład w modelach elektrycznych. Wybierając czajnik, zwróćmy uwagę także na jego design – urządzenie będzie w kuchni widoczne cały czas, dobrze więc, aby ładnie się prezentowało.