Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak pozbyć się zapachu spalenizny po pożarze?

Nieprzyjemny zapach spalenizny po pożarze jest trudny do usunięcia. Po pożarze, kiedy skala zniszczeń jest duża, taki zapach może prowadzić do duszności i wystąpienia innych niebezpiecznych dolegliwości. Konieczne jest szybkie usunięcie zniszczeń i profesjonalne sprzątanie po pożarze. Opisujemy jak skutecznie i trwale usunąć zapach spalenizny po pożarach.

Pożary – najczęstsze przyczyny

Przyczyn pożaru może być wiele. Najczęściej jest to efekt nieostrożności dzieci lub dorosłych, którzy posługują się tzw. ogniem otwartym w domu, czyli palą papierosy, świeczki itp. Może to być też pozostawienie kuchenki gazowej bez nadzoru. Wśród przyczyn pożarów wymienia się też wypalanie traw, rozniecanie ognisk w pobliżu domu czy palenie śmieci. Pożar może być też następstwem nieuważności lub niewiedzy podczas posługiwania się cieczami łatwopalnymi. Taka sytuacja może dotyczyć prób usuwania uporczywych plam np. benzyną lub rozpuszczalnikami.

Wśród częstych przyczyn pożarów w budynkach wymienia się też błędy podczas projektowania instalacji elektrycznych urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki, które są za blisko materiałów palnych. Błędem jest też korzystanie z lamp, których abażury są łatwopalne. Ponadto częstą przyczyną pożarów jest brak ostrożności podczas korzystania z urządzeń podpiętych do sieci energetycznej. Idealnym przykładem jest pozostawione w pośpiechu włączonego żelazka, przypalającego materiał. Przyczyną pożarów może być też przeciążenie instalacji elektrycznej.

Po pożarze – co robić?

Doświadczenie pożaru to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu wielu osób. Spalony dom jest miejscem, który trzeba dokładnie posprzątać i spróbować żyć na nowo. W zależności od rodzaju i stopnia zniszczeń ilość i intensywność prac może się różnić. Aby uporać się ze zniszczeniami często korzysta się z pomocy firmy sprzątającej, której zaleca się profesjonalne sprzątanieczyszczenie i ozonowanie po pożarach.

Ze względów bezpieczeństwa, sanitarnych i zdrowotnych prace w pomieszczeniach, które uległy pożarowi, zwykle rozpoczyna się od analizy i postawienia diagnozy stanu pomieszczeń, a także podsumowaniu strat. Sprzątanie po pożarze obejmuje usuwanie szkód związanych ze zniszczeniami, utylizację gruzu popożarowego, a także próby odzyskania różnych wartościowych przedmiotów. Konieczne jest także zabezpieczenie pomieszczeń przed innymi zniszczeniami. Poza czynnościami związanymi stricte z uprzątnięciem efektu pożaru konieczne jest wykonanie zaawansowanego czyszczenia, którego celem jest neutralizacja zapachu i spalenizny po pożarze.

Ważnym krokiem jest między innymi usunięcie sadzy ze ścian i podłóg, a także usunięcie zapachu spalenizny. W tym celu stosuje się metodę, jaką jest ozonowanie pomieszczeń po pożarze.

Jak wygląda ozonowanie po pożarze?

Ozonowanie może odbyć się dopiero po zakończeniu wszelkich czynności zabezpieczających miejsce zdarzenia, w którym doszło do wybuchu pożaru i rozniecania się ognia. Co więcej, jest to proces, który może być przeprowadzony tylko przez doświadczony zespół specjalistów przeszkolonych do pracy w trudnych, wymagających i niekiedy niebezpiecznych warunkach.

Ozonowanie po pożarze jest obowiązkowym punktem działań, ponieważ jego celem jest neutralizacja zapachu spalenizny. To szybki i sprawdzony sposób na usunięcie niebezpiecznych związków unoszących się w powietrzu, a przede wszystkim zapachu spalenizny. Ekipa sprzątająca pozostawia ozonator w pomieszczeniach na określony czas. Z budynku można korzystać już po 24 godzinach od zakończenia prac.

Dlaczego trzeba pozbyć się zapachu spalenizny po pożarze?

Usuwanie zapachu spalenizny po pożarze nie jest łatwe, ponieważ charakterystyczny zapach często utrzymuje się bardzo długo na różnych powierzchniach i jest trudny do zlikwidowania. Często powoduje:

  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • nudności,
  • inne dolegliwości bólowe.

Samodzielne próby usuwania zapachu spalenizny po pożarze są więc niebezpieczne.

Z uwagi na to, ozonowanie po pożarze powinno zlecić się profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w usuwaniu zniszczeń po pożarach. Jest to proces szczególnie polecany w przypadku usuwania nieprzyjemnego zapachu, np. spalenizny, ale doskonale działa także na dezaktywację różnego rodzaju środków chemicznych, które mogą być szkodliwe dla człowieka, a unosić się w pomieszczeniach lub osiadać na przedmiotach po pożarze. Są to między innymi dioksyny. Ozonowanie jest więc wskazane ze względów zdrowotnych.

Ozonowanie po pożarze – cena

To, ile może kosztować ozonowanie po pożarze, zależy od stopnia zniszczenia pomieszczeń, ich powierzchni i warunków panujących wewnątrz. Zwykle koszt dezynfekcji, ozonowania i sprzątaniu po pożarze zaczyna się od około 290 zł. Cennik usług firm sprzątających często jest bardzo elastyczny i zmienny, ponieważ jest dostosowywany do sytuacji.