Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Pompa ciepła monoblok czy split? Jaka jest różnica?

Pompy ciepła uznawane są za najbardziej efektywne i przede wszystkim ekologiczne rozwiązania, jeżeli chodzi o ogrzewanie zarówno budynków, jak i wody użytkowej. W wersji powietrznej pompa czerpie energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu niezależnie od pory roku. Taka energia jest bezpłatna i co najważniejsze dostępna w nieograniczonej ilości.

Pompa ciepła monoblok

Pompa ciepła monoblok jest przeznaczona w całości do montażu na zewnątrz budynku. To największa różnica,  jeśli porównuje się ją z najczęściej spotykanymi pompami typu split. W pompie monoblok znajdują się te same zasadnicze elementy, takie jak sprężarka, wymiennik ciepła czy wentylator, lecz są one zamknięte w jednej obudowie. Takie urządzenie wygodnie montuje się na zewnątrz budynku, a do wewnątrz wprowadza się jedynie rury, którymi przepływa woda lub płyn, który nie zamarza. Zaletami tego rozwiązania jest np. to, że nie występuje potrzeba wygospodarowywania miejsca wewnątrz budynku. Dodatkowo monobloki nie są tak słyszalne wewnątrz budynku, a montaż jest o tyle łatwy, że wszystkie elementy są składane w fabryce. Ponadto taka pompa wymaga jedynie podłączenia hydraulicznego.

Pompa ciepła split

Pompa ciepła split to powietrzna pompa ciepła zbudowana z dwóch jednostek: zewnętrznej, która jest wyposażona w parownik, sprężarkę oraz zawór rozprężny i wewnętrznej składającej się ze skraplacza. Split pobiera energię z powietrza i przekazuje ją gazowi chłodniczemu. Tego typu pompy ciepła są najczęściej wybierane przez użytkowników, ze względu na ich cenę, efektywność i parametry pracy. Do niedawna były wyprzedzane przez monobloki, jednak teraz cieszą się takim samym zainteresowaniem. Jeżeli chodzi o wydajność, między tymi dwoma typami pomp nie ma wielkiej różnicy. Użytkownicy wybierają daną pompę pod względem hałasu, jaki emituje i montażu. W pompie monoblok przewyższającym atutem może być oszczędność miejsca, natomiast w splicie, jednostki połączone są przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym o bardzo niskiej temperaturze zamarzania, co gwarantuje, że czynnik nigdy nie zamarza.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]