Farbowanie włosów w ciąży jest jedną z tych kwestii, wokół których narosło wiele mitów i przesądów. Kobiety w ciąży chcą wyglądać pięknie i trudno jest im zrezygnować z koloryzacji włosów, zwłaszcza, jeśli wcześniej często z niej korzystały. Zdarza się jednak, że przyjaciółki, sąsiadki, a nawet fryzjerki odradzają przyszłej mamie zabiegi farbowania włosów twierdząc, że stanowią one ryzyko dla dziecka i samej ciężarnej. Czy twierdzenia takie są w jakikolwiek sposób uzasadnione, czy to jeden z kolejnych ciążowych przesądów?
Farbowanie włosów w ciąży – najpopularniejsze mity i przesądy
Chociaż farbowanie włosów jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów fryzjerskich, a nowoczesne preparaty do koloryzacji pozwalają na wyczarowanie włosów w niemal dowolnym kolorze – od jasnych, popielatych blondów po kruczą czerń i od naturalnych brązów po neonowe róże i fiolety – to z wykonywaniem koloryzacji u kobiet w ciąży wiąże się nadal wiele mitów i przesądów. Niejednej kobiecie w ciąży zdarzy się usłyszeć, że dzieci matek farbujących włosy rodzą się rude. Oczywiście, twierdzenie takie nie ma najmniejszego uzasadnienia. Jednak niektóre z innych powtarzanych opinii wydają się bardziej wiarygodne i wzbudzać mogą niepokój. Kobiety powtarzają często, że koloryzacja włosów to niepotrzebne narażanie dziecka na działanie substancji chemicznych zawartych w produkcie koloryzacyjnym. Substancje te, zdaniem niektórych, mogą wnikać przez skórę lub być wdychane przez ciężarną. Fryzjerki twierdzą natomiast czasem, że „farba nie będzie trzymać” ze względu na zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży.
Farbowanie włosów w ciąży – co twierdzą lekarze?
Jak jednak jest naprawdę? Czy substancje chemiczne zawarte w produktach do koloryzacji włosów są całkowicie bezpieczne? Zdania na ten temat są podzielone, nawet wśród lekarzy. Zasadniczo uważa się, że nawet jeśli niektóre z substancji zawartych w produktach koloryzujących wniknęłyby przez skórę do organizmu kobiety, to ich stężenie byłoby tak niewielkie, że nie zaszkodziłoby w żadnym stopniu dziecku. Nie są jednak prowadzone żadne szczegółowe badania pod tym kątem, należy więc kierować się zdrowym rozsądkiem. Wielu lekarzy i doświadczonych fryzjerów radzi poczekać z koloryzacją do zakończenia pierwszego trymestru ciąży. Okres ten jest kluczowy dla rozwoju zarodka, poza tym w tym okresie wiele kobiet cierpi również na nudności, które mogą się nasilać pod wpływem zapachu środków chemicznych. Po upływie pierwszych 12 tygodni ciąży panie mogą powrócić do swoich zwykłych metod dbania o kolor włosów bez lęku, że zaszkodzą sobie lub dziecku.
Koloryzacja włosów w ciąży – na co zwrócić uwagę?
Farbując włosy w czasie ciąży warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, mających wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort przeprowadzania zabiegu.
- Stosowanie farb, szamponów czy pianek bez amoniaku. Ich zastosowanie sprawia, że ani matka, ani dziecko nie są narażone na działanie silnych środków chemicznych. Podczas zabiegu nie unoszą się w powietrzu również nieprzyjemne, drażniące opary.
- Wybór preparatów na bazie substancji naturalnych, np. henny. Środki te są bezpieczne dla skóry głowy, nie działają drażniąco i nie mają nieprzyjemnego zapachu. Zawarte w nich substancje odżywcze poprawiają stan włosów. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu preparaty nie umożliwiają znacznego rozjaśnienia włosów.
- Właściwa wentylacja w salonie fryzjerskim. To szczególnie istotne, jeśli podczas koloryzacji stosowane są preparaty zawierające amoniak.
Warto również udać się na zabieg koloryzacji w dniu, w którym kobieta nie odczuwa żadnych związanych z ciążą dolegliwości. Próba wysiedzenia w salonie godziny podczas farbowania może się okazać sporym wyczynem, jeśli kobiecie dokucza akurat ból pleców czy nudności.
Podsumowując – nie ma powodu, żeby kobiety w ciąży rezygnowały z koloryzacji włosów, jeśli mają na nią ochotę. Piękny wygląd poprawia przecież samopoczucie, a ono ma również ogromne znaczenie dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Warto jednak zadbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo, wybierając preparaty do farbowania sprawdzonych marek, najlepiej bez amoniaku, oraz salony oferujące odpowiedni poziom komfortu, niezbędny dla wygody kobiety w ciąży.