W sytuacji, gdy po wykonaniu prac wykończeniowych w mieszkaniu woda nie była w stanie całkowicie odparować, pojawia się zjawisko wilgoci technologicznej. Bardzo często jest to wynik niedokładnego suszenia oraz pośpiechu. Inną przyczyną mogą być trudne warunki atmosferyczne, które utrudniają samodzielne wyschnięcie. W takich sytuacjach wykorzystuje się specjalne osuszacze. Warto zdecydować się na ich wypożyczenie jeśli czujemy, że w pomieszczeniach jest nieprzyjemny zapach lub na suficie znajdują się mokre plamy.
Co jeszcze warto wiedzieć o wilgoci technologicznej?
Z tego typu problemami często mierzą się właściciele mieszkań w obiektach, które dopiero co powstały. Czasami wilgoć technologiczna może pojawić się w starszych blokach, gdzie został wykonany generalny remont. Jeśli właściciele nie podejmą żadnych działań, na ścianie rozwinie się grzyb i pleśń. Oba zjawiska są szkodliwe dla organizmu człowieka, a dodatkowo zmniejszają wytrzymałość ścian.
Warto pamiętać, że na etapie wykończeniowym wykorzystuje się dużo wody. Niestety wiele firm remontowych pracuje w pośpiechu, dlatego część prac nie jest wykonana tak jak należy. W takim przypadku ryzyko wilgoci technologicznej rośnie. Rozwiązaniem tej sytuacji jest osuszanie.
Najważniejsze informacje na temat osuszania
Najlepsze efekty zapewniają tzw. osuszacze kondensacyjne. Ich zaletą jest bezinwazyjne działanie. Jednocześnie są one w stanie wyciągnąć wilgoć z materiałów budowlanych. Ich działanie polega na skraplaniu wilgoci do zbiornika, który stanowi część urządzenia. Dzięki temu nie jest ona już w stanie powrócić. Kolejną bardzo ważną zaletą jest możliwość osuszenia pomieszczeń w stosunkowo krótkim czasie. To z kolei pozwala na zmniejszenie ryzyka przestojów w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Jednocześnie w trakcie osuszania, pracownicy mogą z powodzeniem realizować inne zadania. Należy zaznaczyć, że usunięcie wilgoci technologicznej jest niezwykle ważne i musi zostać przeprowadzone na etapie prac budowlanych.